bannerlord

Mount & Blade II: Bannerlord, TaleWorlds tarafından Microsoft Windows platformu için geliştirilen aksiyon-rol yapma oyunu. Mount & Blade: Warband'in 200 yıl öncesinde geçen oyun önbölüm niteliğinde olup serinin önceki oyunları gibi strateji ve sandbox oynanışı temel almaktadır. 28 Eylül 2012 tarihinde duyurulan oyunun erken erişim sürümü 30 Mart 2020'de çıkmışsa da henüz tam sürüme ulaşmadığından geliştirilmesine devam edilmektedir.
Oyun tek oyunculu ve çok oyunculu modları içermektedir. Tek oyunculu oynanış Kalradya adlı kurgusal kıtada İmparatorluk'un iç savaş döneminde geçmektedir. Üç ayrı taht iddiacısı arasında bölünen İmparatorluk'un haricinde beş ülke daha bulunmakta, her ülke birbirleriyle çekişme hâlinde olmakla beraber kendi içerisindeki klanlar da birbirleriyle mücadele içerisindedir. Oyuncu bu ülkelerden birine derebeyi olarak katılarak askerî ve siyasi ekâbir arasında yükselebilir, kendi ülkesini kurarak bunlara rakip olabilir, ticaretle uğraşıp para kazanabilir ya da oyundaki herhangi bir krallığın paralı askeri olarak ün, para ve güç kazanabilir. Oyunun sandbox doğası gereği takip etmenin zorunlu olduğu bir hikâye şeması bulunmamakta, oyuncu dünyada serbestçe dolaşarak kendi hikâyesini oluşturmaktadır. Çok oyunculu tarafta ise Çatışma, Kaptan, Kuşatma ve Takımlı Ölüm Maçı olmak üzere dört farklı oyun modu bulunmaktadır.
Geliştirme aşamasında iken birçok kez E3, Gamescom ve Gaming İstanbul'a katılan TaleWorlds bu fuarlarda oynanabilir demolarla öngösterimler yaptı, Eylül 2019'da ise kapalı beta sürecine geçti. Demo ve beta sürümleri deneyimleyen oyun basını mensupları birtakım eleştiriler getirmekle birlikte genel itibarıyla olumlu yorumlarda bulundular. Oyunun uzun geliştirme sürecinin ardından erken erişim ile indirilmeye açılması ise oyuncu topluluğunun tepkisini çekti. Buna karşın erken erişim sürümü gerek oyuncular gerekse de oyun basınından olumlu eleştiriler aldı.

Wikipedia.org'da Görüntüle
  1. FrozenFox

    Bannerlord Tam Sürüme Geçiyor

    Bannerlord, iki buçuk yıllık erken erişim serüveninin nihayet sonuna geldi; TaleWorlds Entertainment, oyunun 25 Ekim'de tam sürüme geçeceğini duyurdu! Oyun tam sürümle birlikte hem yeni hem de eski Xbox ve PlayStation konsollarına gelecek. Bannerlord'u çoğunuz gibi ben de çıkar çıkmaz denemiş...
Üst