ekran ayarları

Ekran yakalama görüntüsü (İngilizce: screenshot, [ˈskriːn.ʃɑt]; kısaltılmış haliyle ss), çeşitli programlar vasıtası ile ekranda o andaki görüntünün anlık fotoğrafının çekilmesidir. Görüntü yakalama film ve benzeri hareketli görüntülerden gerçekleştirilebilir. Ancak aynı zamanda ekranın video çıkışını kesen bir kamera veya bir cihaz tarafından yapılan bir yakalama olabilir. Çeşitli programlar vasıtası ile yapılabilir (örn. Camtasia vb.) Görüntü o andaki bilgisayar ekranındaki resminin kaydedilmesi için print screen klavye tuşu ile de yapılabilir. Herhangi bir anda bu tuşa basılıp daha sonra Windows işletim sisteminde bulunan paint veya word gibi bir programda resim dosyası olarak düzen yapıştır menüsünden eklenerek kullanılabilir.1980'lerde, bilgisayar işletim sistemleri genel olarak ekran görüntülerini yakalamak için yerleşik bir işlevsellik sağlamadı. Bazen salt metin ekranlar bir metin dosyasına atılabilir, ancak sonuç görüntünü değil, yalnızca ekranın içeriğini yakalar, grafik ekranları bu yolla korunabilir olmazdı. Bazı sistemlerde, ekran verisinin depolandığı bellek alanını yakalamak için kullanılabilecek bir BSAVE komutu vardı, ancak bu, bir BASIC komut istemine erişmek zorundaydı. Kompozit video çıkışı olan sistemler bir VCR'ye bağlanabilir ve tüm ekran klavyeleri bu şekilde korunmuş olabilir. Kompozit video çıkışı olan sistemler bir VCR'ye bağlanabilir ve screencastlar bu şekilde korunmuş olabilir. Ekran ve takım lensi arasında uzun yansıtma önleyici bir kaputun yanı sıra kamera için bir yakın plan objektifi bulunan standart (film) kameralar için ekran görüntüleri kitleri mevcuttu. Instant film, anlık sonuçlar ve Polaroid fotoğraf makinelerinin yakın odaklama yeteneğinden dolayı ekran görüntülerini çekmek için popülerdi. 1988'de Polaroid, CRT (Katot ışın tüpü) ekranların 4x3 en-boy oranına daha uygun olan 9.2 x 7.3 görüntü boyutuyla Spectra filmi tanıttı.
Ekran görüntüleri, bir programı, bir kullanıcının yaşadığı belirli bir sorunu veya genelde ekran çıktısını başkalarına gösterilmesi veya arşivlenmesi gerektiğinde göstermek için kullanılabilir. Örneğin, bir ekran görüntüsüne e-postayla gönderildikten sonra, bir Web sayfası yazarı sayfalarının farklı bir Web tarayıcısında nasıl göründüğünü görmekten şaşabilir ve düzeltici önlem alabilir.

View More On Wikipedia.org
  1. ULUTÜRK

    Türkler için Gelişmiş Ekran Ayarları Rehberi

    Türkler için hazırladığımız bu rehberde, Karşı Saldırı (CS:GO) Oyununda seçilmesi gereken Çözünürlüğü ve sebeplerini anlatacağız. Ayrıca bu rehberde, Ekranınızın Saniyelik Görüntü Yenileme hızı (SGY) değerini nasıl arttırabileceğinizi göstereceğiz. Karşı Saldırı Oyunu için En iyi Ekran...
Üst