inceleme

İnceleme toplayıcı, ürün ve hizmetlerle (filmler, kitaplar, video oyunları, yazılımlar, bilgisayar donanımları ve arabalar gibi) ilgili olarak yapılmış olan incelemeleri toplayan bir sistem. Bu sistem incelemeleri depolar ve kullanıcıların incelemeleri görüntüleyebileceği bir web sitesini desteklemek, tüketici eğilimleri hakkında üçüncü partilere bilgi satmak veya şirketlerin gerçek ve potansiyel müşterileri hakkında bilgi edinmeleri için veri tabanları oluşturmak gibi amaçlar için kullanır. Sistem, kullanıcılarının bir ürüne ait birçok farklı incelemeyi kolayca karşılaştırmasına olanak tanır. Bu sistemlerin çoğu, belli bir ürün hakkında yapılan farklı incelemelere sayısal birer değer verir ve bu verileri kullanarak ürünle alakalı yaklaşık bir ortalama değerlendirme yapar.
İnceleme toplayıcı siteleri, özellikle satın almanın pahalı olduğu video oyunlar gibi belirli kategorilerde, inceleme altındaki ürünleri üreten şirketler üzerinde ekonomik etkilere sahip olmaya başlamıştır. Bazı şirketler, telif hakkı ödeme oranları ve çalışanlara verilen primleri toplu inceleme puanlarına bağlamıştır ve hisse senedi fiyatlarının, potansiyel satışlar ve toplu inceleme puanları bağlantısından kaynaklı olarak toplu inceleme puanlarına göre değişim gösterdiği görülmektedir. Literatürde, satış ve toplu inceleme puanları arasında güçlü bir korelasyon olduğu yaygın olarak kabul edilmektedir. İncelemelerin müşterilerin satın alma kararları üzerindeki etkisi nedeniyle, üreticiler genellikle bu incelemeleri kendi ürünleri hakkında ölçümler yapmada kullanmakla ilgilenirler. Bu genellikle üretici odaklı bir ürün inceleme toplayıcısı kullanılarak yapılır. Reuters'e göre film endüstrisinde büyük stüdyolar inceleme toplayıcılarına dikkat ediyorlar ama "onlara her zaman fazla önem vermeyi sevmiyorlar".

Wikipedia.org'da Görüntüle
  1. Grearuler

    İnceleme PlateUp!: Roguelike Restorant Simulasyonu?

    Uzun zamandır restorant yönetim türünde çok da fazla oyunla karşılaşmıyoruz. Bu türü de bir hayli seven biri olarak, bu oyunu heyecanla denedim. Doğrusu, beklediğimden çok çok keyifli bir oyun kendisi. Klasik bir restorant yönetim oyunu olduğunu söyleyebilirim. Ek olarak, bunu roguelike şekline...
Üst