macos

macOS, (eski adları '"Mac OS X"' ve '"OS X"') Macintosh işletim sistemi ailesinin son sürümüdür ve Apple Inc. tarafından Macintosh bilgisayarları için tasarlanmış bir işletim sistemidir.
Mac OS X aslen BSD ve Mach mikro çekirdeği üzerine kurulu, açık kaynak bir işletim sistemi olan Darwin'e dayanır. Apple bu sistemi kendi amaçlarına göre geliştirdikten sonra Mac OS X kullanıcı arabirimi olarak Aqua'yı geliştirmiştir. Sistemin çekirdeği ve bazı bileşenleri açık kaynak olmasına rağmen, çoğu bileşeni açık kaynak değildir.
macOS Server ise her ne kadar mimari olarak masaüstü Mac OS X ile aynı olsa da, Apple sunucuları için hazırlanmış ayrı bir işletim sistemidir. Mac OS X'ten farklı olarak gelişmiş yönetim araçları içerir.
25 Temmuz 2012 yılında OS X Mountain Lion'un tanıtımında Mac OS X ismi OS X ismine değiştirildi. 13 Haziran 2016 tarihinde yapılan Dünya Geliştiriciler Konferansında (WWDC 2016) yeni macOS Sierra'nın tanıtımı zamanı OS X isminin, macOS olarak değiştirildiği duyuruldu.

View More On Wikipedia.org
  1. ElbanBirArslan

    Oyun için Linux işletim sistemi seçimi ve farkları

    Bu çekirdeğin üzerine geliştiricilerin uğraşları sonucu işletim sistemleri kurulmuştur. Linux işletim sistemleri tamamen açık kaynak kodlu ve parasız. Parasız olması ve onlarca dağıtımının içinde hafifçe dağıtımlarında bulunması eski bilgisayar sahibi insanları etkilemekte. Eski makinelerini...
Üst