meis adası

Meis veya Kızılhisar (Yunanca: Καστελλόριζο Kastellorizo, resmi olarak: Μεγίστη Megisti, İtalyanca: Castelrosso, Osmanlıca: Kastelûrizen), Doğu Akdeniz'de Yunanistan'a bağlı Oniki Ada (Dodekanesos) ilinde bir ada. Türkiye kıyılarından (Kaş, Antalya) sadece 2.1 km uzaklıktadır. Yüzölçümü 7,3 km²'dir.
Adadaki tek yerleşim yeri olan Kastellorizo (Megisti), Aziz Yuhanna Şövalyeler'nin buradaki kızıl kayalardan ötürü adaya verdikleri Château-Roux (Kızıl Şato) adının bozulmuş biçimidir. St. Jean Şövalyelerinden sonra ada sırasıyla Mısır, Napoli ve 1512'de Osmanlı egemenliğine girdi. Osmanlılar kısa aralıklar dışında 1915'e değin adayı ellerinde tuttular. I. Dünya Savaşı sırasında Fransızların eline geçen ada Lozan Antlaşması (1923) ile İtalya'ya verildi. II. Dünya Savaşı sonrasında (1948) ise On İki Ada'yla birlikte Yunanistan'a bağlandı.
Az miktarda üzüm ve zeytin yetiştirilen adada en önemli uğraş sünger avcılığıdır. Kıyıları son derece girintili çıkıntılı ve sarp olan adaya yalnızca doğu kıyısından girilebilir. Tek yerleşim de bu kıyıdaki Kastellorizo (Megisti) köyüdür.
Rodos'la feribot ve havayolu bağlantısı vardır. Bunun dışında her gün Antalya'nın Kaş ilçesinden hareket eden vapurlarla Meis şehrine gitmek mümkündür. Adada bir havaalanı vardır. Adada yalnızca havaalanı ile Megisti arasında otobüs seferleri vardır.
Nüfusu 2000 yılındaki sayıma göre 406 kişidir. Ancak bu rakam yazın 1000'e çıkabilmektedir. Kalıcı nüfus olan 406 kişinin hepsi adada aynı zamanda en büyük yerleşim olan Megisti (Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki adıyla Meis) köyünde oturur.

View More On Wikipedia.org
  1. Yüzbaşı Volkan

    Yunan askerleri farketmedi… Türkiye’den Meis adasına gece operasyonu!

    Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Yunanistan içinde yaşanmış olan kriz devam ederken Meis adasında dikkat çeken bir vaka yaşandı. Türk mühendisler adadaki Yunan bayrağını dronelarla kırmızıya boyadı. Doğu Akdeniz’de Türkiye ile savaşın eşiğine gelen Yunanistan, Meis adasını provokatif eylemler için...
Üst