microsoft

Microsoft Corporation, ABD merkezli çok uluslu teknoloji şirketidir. Bilgisayar yazılımları, elektronik cihazlar, kişisel bilgisayarlar ve bilişim hizmetleri geliştirir, üretir, lisanslar ve satar. Şirketin en çok bilinen yazılımları Microsoft Windows ve MS-DOS işletim sistemi aileleri, Microsoft Office paketi, Bing adlı arama motoru, Internet Explorer ve Edge web tarayıcılarıdır. Öne çıkan donanım ürünleri ise Xbox video oyun konsolları, Microsoft Hololens sanal gerçeklik gözlükleri ve Microsoft Surface dokunmatik ekranlı kişisel bilgisayar ürün ailesidir. Microsoft, 2016 itibarıyla dünyanın en büyük yazılım geliştiricisi ve dünyanın en değerli şirketlerinden birisidir. Şirketin adı, "microcomputer" (mikrobilgisayar) ve "software" (yazılım) sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelir.
Microsoft, 4 Nisan 1975'te Paul Allen ile Bill Gates tarafından kuruldu. İkilinin amacı Altair 8800 bilgisayar sistemi için BASIC yorumlayıcıları geliştirip satmaktı. Şirket, 1980'lerin ortalarında MS-DOS ile kişisel bilgisayarlara yönelik işletim sistemi pazarını domine etmeye başladı ve ardından Microsoft Windows ile liderliğini sürdürdü.1986'da halka açıldı. Hisse değerleri hızla yükselince üç dolar milyarderi yarattı, Microsoft çalışanlarından 12.000 kişi de dolar milyoneri oldu. Şirket, 1990'lardan bu yana işletim sistemi pazarının dışına çıkarak genişlemekte, ayrıca büyük çaplı kurumsal alımlar yapmaktadır. En büyük satın alımları Aralık 2016'da 26,2 milyar dolara aldığı LinkedIn ve Mayıs 2011'de 8,5 milyar dolara aldığı Skype Technologies'dir.
2015 itibarıyla Microsoft, PC işletim sistemleri pazarında ve ofis yazılımları pazarında pazar lideridir, ancak tüm işletim sistemleri hesaba katıldığında liderliği Android'e kaptırmıştır. Şirket ayrıca masaüstü bilgisayarlar ve sunucular için hem bireylere hem de kurumlara yönelik çeşitli yazılım ve hizmetler geliştirmektedir. Bunlar arasında Bing arama motoru, MSN adlı dijital hizmetler pazarı, HoloLens adlı karma gerçeklik platformu, Azure bulut bilişim platformu ve Visual Studio yazılım geliştirme platformu sayılabilir.
2000 yılında Gates CEO'luk görevinden ayrıldı ve yerine Steve Ballmer geldi. Ballmer, Microsoft'u bir "cihaz ve hizmet şirketine dönüştürme" stratejisini benimsedi. Bu kapsamda Microsoft, 2008'de Danger Inc.'i satın alarak kendi bilgisayarlarını üretebilir hale geldi ve Haziran 2012'de Microsoft Surface tablet bilgisayar serisini duyurdu. Ardından'dan Nokia'nın cihaz ve hizmetler bölümünü satın alarak Microsoft Mobile'ı oluşturdu. 2014'te CEO'luk görevine Satya Nadella geldikten sonra şirket, donanım bölümünü küçültmeye ve bulut bilişime odaklanmaya başladı. Bu hamleyle birlikte şirketin hisse değeri Aralık 1999'dan beri en yüksek noktaya ulaştı.
2020 yılında Bill Gates Teknoloji Danışmanlığı görevinden istifa etti. Microsoft ise onun yerine İcra Kurulu Başkanı Satya Nadella'yı teknoloji danışmanı pozisyonuna getirdi.

View More On Wikipedia.org
 1. KartaL

  Yeni Nesil Windows Yakında Gelebilir

  Microsoft CEO‘su Satya Nadella, geliştirici konferansının açılış hitabı esnasında Sun Valley kod adına haiz Windows 10 güncellemesinden “Yeni nesil Windows” olarak bahsetti ve son 10 senenin en mühim Windows güncellemelerinden biri olacağını açıkladı. Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden...
 2. ElbanBirArslan

  Microsoft, Windows 8.1 Desteğini Ne Zaman Sonlandırıyor?

  Windows 8.1 desteği, Microsoft tarafınca 10 Ocak 2023 tarihinde sonlandırılacak ve Microsoft yakında bu işletim sistemini kullananları desteğinin biteceğine dair bildirimlerle rahatsız etmeye başlamış olacak. Microsoft, Windows 8.1 kullananların Windows 7'nin ölüm mesajına benzer mesajlar...
 3. ULUTÜRK

  Bill Gates, Microsoft Windows ile Günümüze nasıl geldi?

  Bundan tam 36 yıl önce 20 Kasım 1985'te, Microsoft Windows işletim sistemi tarih sahnesine çıktı. Bu izletide temelden itibaren Microsoft Windows'un tarihini anlatan Neklatek isimli kanala destek olmayı unutmayın.
 4. ULUTÜRK

  Türkler İçin Gelişmiş İntel Sürücü Ayarları Rehberi

  Kurum bilgisayarlarının çok sık güncellediği bu dönemde, o bilgisayarları alacak veya hali hazırda elinin altında bulunan dahili intel görüntü birimine sahip bilgisayarlarını daha iyi şekilde kullanmak isteyen Türkler için hazırladığımız bu rehberimizde özellikle, intel tarafından desteği...
Üst