nfs

Ağ Dosya Sistemi (İngilizce Network File System, kısaca NFS), Sun Microsystems tarafından 1984 yılında geliştirilmiş, ağdaki bilgisayarların ortak bir dosya sistemine, yerel diskleri kadar kolay ulaşmasını sağlayan, RPC temelli dağıtık dosya sistemi yapısıdır.
Ağ Dosya Sistemi (NFS),bir ağ üzerindeki birden fazla bilgisayarda bulunan dosyaların, tek bir sabit diskte yer alıyormuşçasına yönetilmelerini sağlar.
Böylece, dosyaların erişelebilmek için fiziksel olarak nerede bulunduklarının bilmesi gerekmez.
NFS sayesinde bir makinada yer alan belirli bir disk bölümü, başka makinalar tarafından okunabilir veya yazilabilir.
Bu işleme özellikle büyük organizasyonlarda, disk alanından tasarruf etmek için başvurulur.
Her makinada ayni dosyalar, çalistirilabilir programlar olmasi yerine bunlar tek sunucuda toplanir, diğer bilgisayarlar bu alani ortaklasa paylasirlar.
Paylasilan dizin, sanki yerel makinanin bir diziniymis gibi davranir. Kendi disk alanini paylastiran makinaya NFS sunucusu, bu diske erisim yapan makinalara da NFS istemcisi adi verilir.

View More On Wikipedia.org
  1. V

    Yeni Need for Speed Temmuz Ayında Bildirilebilir

    İsabetli söylemleriyle tanınan Tom Henderson, Electronic Arts’ın yakın süre içinde tanıtacağı oyunlar hakkında mühim bir rapor yayınladı. EA’nin Temmuz ayında büyük bir duyuruya imza atmaya hazırlandığını ifade eden Henderson, yayıncı firmanın gelecek ay yeni Need for Speed oyunu başta olmak...
  2. T

    NFS Most Wanted Oyun içi Şifreleri

    NFS Most Wanted oyununun, oyun içi şifrelerini kullanabilmek için Ana menüdeyken aşağıdaki komutları girin: Oyun Şifresi: Açıklaması: iammostwanted Kilitli araçlar açılır givemethegto GTO aktif olur iammostwanted Tüm araçların kilitleri açılır burgerking Burger King Mücadelesi açılmış...
Üst