playstation

PlayStation (Japonca: プレイステーション - Pureisutēshon; resmî olarak PS şeklinde kısaltılır), Sony Computer Entertainment tarafından geliştirilen video oyun konsolu serisi markası. İlk olarak 3 Aralık 1994 tarihinde, Japonya'da tanıtılan marka kapsamında beşinci, altıncı ve yedinci nesil video oyun konsolları üretildi. Günümüzde PlayStation markası altında beş ev konsolu, iki taşınabilir konsol, bir medya merkezi, çevrimiçi servis, telefon ile birlikte çeşitli oyun kumandası ve dergiler bulunmaktadır.
Serinin ilk konsolu olan ve 1994'te piyasaya sürülen PlayStation, satışa sunulduğu tarihten yaklaşık 9 yıl 6 aylık süre sonrasına kadar dünya çapında 100 milyonun üstünde sattı ve bu başarıyı elde eden ilk video oyunu konsolu oldu. Ardılı niteliğinde olan ve ilk olarak 2000'de satışa sunulan PlayStation 2, 31 Ocak 2011 itibarıyla sattığı 150 milyonun üzerindeki ürünle en çok satılan video oyunu konsolu oldu. Serinin üçüncü ev konsolu olan PlayStation 3 ise 29 Mart 2011 tarihi itibarıyla dünya genelinde 50 milyonun üzerinde bir satış rakamı elde etti. PlayStation 4 ise 20 Şubat 2013 tarihinde tanıtılmış, 2021 Nisan ayı itibarıyla 116 milyon satış rakamına ulaşmıştır. Firma 2020 yılında da yeni nesil oyuncu konsolu PlayStation 5'i piyasaya sürmüştür. 2004'ün sonunda çıkarılan ve 2011'in üçüncü çeyreği itibarıyla yaklaşık 58,9 milyon ünite satan PlayStation Portable, serinin ilk taşınabilir oyun konsolu oldu. PlayStation Portable'ın ardılı olan PlayStation Vita'nın ise 2012'nin ilk çeyreğinde satışa sunulmuştur.
Öte yandan PlayStation markası altında PSX isimli PlayStation ve PlayStation 2 entegreli dijital video kaydedicisi yayınlandı. Fakat yüksek fiyatı sebebiyle kısa ömürlü oldu ve Japonya dışında satışa sunulmadı. 2010'da üretilen PlayStation 2 entegreli Sony Bravia televizyon ise yine sadece Japonya'da piyasaya sürüldü. Serinin ana oyun kumandası ise DualShock adı altında üretildi ve 28 Haziran 2008 itibarıyla 28 milyonun üzerinde satıldı.

View More On Wikipedia.org
  1. V

    İkisini de Kullanan Birinin Gözünden: PlayStation 5 mi Xbox Series X mi?

    uzunca bir süredir gamepass sebebiyle xbox serilerinden devam ediyordum, son olarak series x'i aldım. ortalama yedi gün kadar ilkin de ps5 geldi. dolayısıyla karşılaştırmayı iki ürünü de etken olarak kullanan birinin gözüyle yapacağım. - tasarım bakımından bence xbox, ps5'in oldukça önünde...
  2. V

    PS Plus Essential Temmuz 2022 Oyunları Duyuruldu

    Sony tarafınca PS Plus Essential Temmuz 2022 parasız oyunları açıklandı. Sunulacak oyunlar içinde Crash Bandicoot 4: It’s About Time, The Dark Pictures: Man of Medan ve Arcadegeddon yer ediniyor. PS5 ve PS4 için Crash Bandicoot 4: It’s About Time’da Dr. Neo Cortex ve N. Tropy yine iş başına...
Üst