savaş oyunları

Savaş oyunu, savaşı konu alan bir tür strateji oyunudur. Satranç gibi soyut strateji oyunlarının aksine, savaşı gerçekçi bir şekilde simüle etmektedir. Savaş oyunları, eğlenmek, askeri subayları stratejik düşünme sanatı konusunda eğitmek veya olası çatışmaların doğasını incelemek için oynanabilir. Birçok savaş oyunu belirli tarihi savaşları yeniden yaratır ve tüm savaşları veya bunların içindeki seferler, savaşlar veya daha düşük seviyeli çatışmaları kapsayabilir. Birçoğu kara savaşını simüle eder, ancak deniz ve hava muharebesi için de savaş oyunları vardır.
Genel olarak, canlı aksiyona dayalı olaylar (aslında simüle edilmiş savaş etkinlikleri gerçekleştiren insanlar) savaş oyunları olarak kabul edilmez. Bazı yazarlar bir ordunun saha eğitim tatbikatlarından "canlı savaş oyunları" olarak bahsedebilir, ancak Amerika Birleşik Devletleri Donanması gibi bazı kurumlar bunu kabul etmemektedir. Aynı şekilde paintball gibi aktiviteler de savaş oyunundan ziyade daha çok bir spor dalı olarak kabul edilmektedir.
Modern savaş oyunları, 19. yüzyılın başında Prusya'da icat edildi ve sonunda Prusya ordusu, subaylarını eğitmenin ve doktrin geliştirmenin bir yolu olarak savaş oyunlarını benimsedi. Prusya, Fransa-Prusya Savaşı'nda Fransa'yı mağlup ettikten sonra, savaş oyunları diğer ülkelerdeki subaylar tarafından yaygın olarak benimsendi. Sivil meraklılar da eğlence için savaş oyunları oynadılar, ancak bu, 1990'larda tüketici elektronik savaş oyunlarının gelişmesine kadar özel bir hobiydi.

View More On Wikipedia.org
  1. T

    Elden Ring Hikayesini Anlamayanlar İçin Toparlayıcı Bir Açıklama

    Buz ve Ateşin Şarkısı serisiyle tanıdığımız George Martin'in senaristliğini yazdığı Elden Ring hakkında epey data bulabileceğiniz bir içerik. Oyunun hikayesi azıcık spoiler olacak, ben oyunun öyküsünü bilmiyorum daha bitirmedim spoiler istemiyorum vb diyorsanız okumayın. george r. r. martin'in...
Üst