ses ayarları

MP3 (okunuşu Türkçe: me-pe-üç veya İngilizce: em-pi-tri, açılımı MPEG-1 Audio Layer III) (Film Uzmanlar Grubu Ses Katmanı 3) olan sıkıştırılmış ses biçimi ve bu biçimde kaydedilen seslere verilen ad. Fraunhofer-Institute tarafından geliştirilmiştir. Sayısal hale getirilmiş sesler üzerinden insan kulağının duyamayacağı titreşimlerin silinmesi yöntemine dayanır.
MP3 kelimesi, MPEG Layer 3'ün kısaltmasından oluşmuştur. (MPEG=Motion Pictures Experts Group). MP3 formatı disk alanından tasarruf sağlanması amacıyla ortaya çıkmıştır. Sıkıştırma algoritmaları geliştirilmeden önce bilgisayarlarda ses örnekleri .wav, .pcm, .voc, .au, .snd gibi biçimlerde saklanırdı ki bu formatlar sesi depolarken insan kulağının işitemeyeceği ses frekanslarını da depolayarak dosyanın şişmesine yol açarlar. Bu biçimlerde CD kalitesinde 3-5 dakikalık bir ses kaydının saklanabilmesi için 50 ila 70 megabayt arasında bir sabit disk alanı gerekmektedir.

View More On Wikipedia.org
  1. ULUTÜRK

    Türkler için Gelişmiş Ses Ayarları Rehberi

    Türkler için hazırladığımız bu rehberde, Ses ayarlamaları yaparak ucuz kulaklıkları, nasıl oyuna en uygun hale getirebileceğimizi ve kulaklığımızın tam gücünü nasıl kullanabileceğimizi anlatacağım. Realtek Ses Sürücüsünü Yükleyin: Eski anakartlarda bile Realtek Ses Sürücüsü yer alır. Bu...
Üst