soru

Soru veya sual, bilgi isteğinde bulunmak için dilsel bir ifade ya da istek kullanılarak yapılan bir tür ifadedir. İstenen bilgiler için olumlu veya olumsuz şekilde bir cevap verilir.
Sorular başka taraflarca bilgilerin basit bir şekilde ortaya çıkarılması amacıyla kullanıldığı gibi, bunların ötesinde amacı olan başka soru türleri de türemiştir. Örneğin retorik sorular (tecâhül-i ârif), birçok durumda tartışma başlatmak ya da dinleyicinin konuşmada verilen mesajları anlayıp, anlamadığının onaylanması için sorulur ve genellikle cevaplaması beklenmez. Birçok dilin dil bilgisine özel soru biçimleri bulunur. Örneğin İngilizce'de "Are you happy?" (Türkçe: Mutlu musunuz?) konusu siz ve fiil olan evrilmiş bir açıklamadan ziyade soru cümlesidir. Ancak dilgibilgisi ile ilgili genel kurallar olmadan da sorgulayıcı türde, örneğin bir zorunluluk içeren "Bana adını söyle" şeklinde sorular da sorulabilir.

View More On Wikipedia.org
 1. C

  Kariyer Futbol Menajerlik Oyunu Hakkında

  Merhaba Arkadaşlar konu Başlığını Açtım İçeriklerin Detaylarını Sizlere Yazacağım Beklemede Kalın...
 2. ElbanBirArslan

  Yeni Futbol Menajerlik Oyunumuzun Adı Ne Olsun?

  Evet saygıdeğer futbol severler. @cronos86 öncülüğünde tarayıcı bazlı yerli ve milli futbol menajerlik oyunumuz için başta Zirve GU hocalarım olmak üzere hepinizden isim önerileri bekliyoruz :)
 3. hakancevik

  Uludağ sözlük Ekşi sözlük hesapları olanlar baksın

  Halihazırda kullandığınız uludağ sözlük, ekşi sözlük hesapları olanlar varsa bi yorum veya mesaj atabilir mi birşey sormam gerek acil
 4. ElbanBirArslan

  Genel Soru & Yanıt

  Aklınıza takılan her türlü soruyu bu konu altında sorabilirsiniz.
Üst