yavaş bilgisayar

Yavaş ışık, çok düşük grup hızlarında oluşan optiksel titreşimin ya da optiksel taşıyıcının geçişinin yayılımı. Yayılma meydana gelirken yayılım titreşimi boşlukla etkileşimde bulunduğundan büyük ölçüde yavaşlar ve yavaş ışık bu sayede oluşmuş olur.
1998’de, Danimarkalı fizikçi Lene Vestergaard Hau, Harvard Üniversitesi ve Rowland Bilim Enstitüsünden bir takımın öncülüğünü yaparak, bir ışık demetini saniyede 17 metre kadar yavaşlatmıştır.
2004 yılında, Berkeley Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar da ışığı bir yarı iletkenin içinden geçirerek saniyede 9.7 kilometre kadar yavaşlatmıştır. Hau daha sonra ışığı tamamen durdurmayı başarmış, ve ışığın durdurulup tekrar harekete başlatılmasını sağlayan yöntemler geliştirmiştir. Bu çaba enerji tasarrufu sağlayabilecek bilgisayar ve makine geliştirebilmek içindir.
2005 yılında, IBM oldukça eski moda olan standart malzemelerden ışığı yavaşlatan bir mikroçip yaratmış ve mikroçipin reklamını yaparak ticari olarak benimsenmesinin önünü açmıştır.

View More On Wikipedia.org
  1. ULUTÜRK

    Eski bilgisayarlarda Android kullanmak için en iyi Bluestack sürümü

    Google Uygulama mağazası ve çoğu güncel Android uygulaması eski bilgisayarlar için önerdiğimiz bu Blustack'in sürümünde çalışmasa da, eğer LGA 775 veya LGA 1150 yonga setli 4gb veya daha alt bir DDR2 / DDR3 belleğe sahip eski bilgisayarlarda işlem yapıyorsanız, diğer sürümlerle aralarında en...
  2. ULUTÜRK

    Eski Bilgisayarlar için en verimli Windows 7 Derlemesi

    Windows Derlemeleri nedir? Windows derlemeleri, belirli bir amaca yönelik hazırlanan, kimi zaman içerisinden gereksiz yazılımların çıkarılıp hafifletildiği, kimi zaman gerekli görülen yazılımların hazır olarak içine eklendiği kullanıcı dostu işletim sistemleridir. Olabildiğince iyisini seçmeye...
Üst