Apple Developer Nedir? Nasıl Developer Hesabı Açılır?

Apple Developer Nedir? Ne İşe Yarar?


You must be registered for see images attach

Apple Developer, WWDC etkinliğinde tanıtılan ve kendisini Apple üstünde geliştirmek isteyen yazılımcılar için çıkardığı teknoloji forum mantığı üstüne kurulu bir sistemdir. Apple’ın bu geliştirici programı ile yazılımcılara birçok destek ve faydası bulunmaktadır. İşte Apple Developer’ın sağlamış olduğu faydalar şunlardır:

-Apple ekosisteminde kullanılan Mac OS, iOS, TV OS benzer biçimde işletim sistemlerini incelemeye olanak sunar.

-Apple’ın kendi programlama dili olan Swift dili hakkında kılavuz desteği sunar.

-Öteki Apple Developerlar ile söyleşi hatta bir mevzu üstünde münakaşa imkanı sunar.

Apple Developer Hesabı Ücretli Midir?


Apple tüm geliştiricilerin bu hizmetten yararlanabilmesi için ücretli ve parasız olmak suretiyle iki değişik hesap türünü kullanıcılara sunmuştur. Eğer geliştirici yalnız informasyon edinmek ve detayları tartışmak amacı ile bu sistemi kullanacaksa Apple Developer hesabı tamamen parasızdır. Sadece Apple’ın herhangi bir işletim sistemi üstünde bir uygulama satışa sunacaksa senelik 99 dolar seviyesinde tutarı bulunmaktadır.

Apple Developer Hesabı Nasıl Açılır?

You must be registered for see images attach
Ücretsiz bir şekilde Apple Developer hesabını, yoksa Apple üstünden bir hesap açarak hızlıca Apple Developer sistemini kullanmaya başlayabilirsiniz. Sadece uygulama yayınlayacaksanız, Apple Developer hesabı açmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir:

  1. adresine gidin ve sağ üst köşede bulunan ‘Enroll’ butonuna tıklayın.
  2. Oluşturulan sayfanın en altında yer edinen ‘Start Your Enrollment’ butonuna basarak hesap açma işlemini başlatın.
  3. Karşınıza çıkan sayfa üstünde mevcut ise Apple ID’nizi girerek işleminize devam edin. Apple ID’niz yoksa ‘Create Apple ID’ butonuna tıklayın.
  4. Karşınıza çıkan alanda isim, soyisim, doğum zamanı e-posta ve gizyazı benzer biçimde kişisel bilgilerinizi girin. Daha sonrasında Apple sizden girmiş olduğunuz e-posta adresi üstünden doğrulama yapmanızı isteyecektir. Doğrulama işlemini de yaptıktan sonrasında Apple ID’nizi başarı göstermiş bir halde oluşturmuş olmuş olursunuz.
  5. Karşınıza çıkan Apple Developer Sözleşmesini okuduğunuzu ve onayladığınız ifade eden kutucu işaretleyin ve ‘Submit’ seçeneğine tıklayın. (Eğer Apple’dan ürünlerle ve haberler ilgili mail almak istiyorsanız, ikinci kutucuğu da işaretleyebilirsiniz.)
  6. adresine gidin ve Apple ID’nizi girin. Karşınıza bireysel mi yoksa şirket hesabı açmak istediğinize dair bir seçenek çıkacaktır. Bireysel olarak hesap açacaksanız ‘Individual’ seçeneğine tıklayınız. Eğer şirket adına hesap açacaksanız Apple sizden şirketinizin varlığını kanıtlayacak bir ekip bilgilerin girilmesini isteyecektir.
  7. Hesap türünüzü seçtikten sonrasında ‘Continue’ butonuna tıklayın.
  8. İki faktörlü doğrulamayı tamamladıktan sonrasında ödeme adımına geçiş yapınız.
  9. Senelik tutarı iyi mi ödemek istediğinize dair işlemleri yaptıktan sonrasında ‘Purchase’ butonuna tıklayın.
Adımları tamamladıktan sonrasında artık siz de Apple Developer hesabı açmış olacaksınız.

Apple Developer App Nedir?


Apple Developer App, WWDC’de gösterilen içerikleri, tanıtılan ürünleri, geliştirici haberlerini takip etmenizi elde eden iOS kullanıcıları için geliştirilmiş bir uygulamadır. Apple Developer App’i cihazınızda kullanabilmeniz için bazı gereksinimlere haiz olmanız gerekmektedir. İşte Apple Developer App’i yükleyebilmeniz için bazı sistem gereksinimleri şunlardır:

*iOS 12.4 işletim sistemi üstü bir iPhone (Touch ID yada Face ID etken olmalıdır)

*iPadOS 13.1 işletim sistemi üstü bir iPad (Touch ID yada Face ID etken olmalıdır)

Ve bu iki gereksinimin yanı sıra cihazınızda kesinlikle iCloud bağlantısının bulunması gerekmektedir. Eğer tüm gereksinimlere sahipseniz Apple Store üstünden tek bir tıkla uygulamayı indirebilir ve siz de Apple’ın geliştiriciler için sunmuş olduğu bu desteği deneyimleyebilirsiniz.
 
Üst