Apple Pay Nedir? Apple Pay Nasıl Kullanılır?

You must be registered for see images attach
Apple Pay
, banka kartı ya da kredi kartı sahiplerinin kartlarını Apple marka cihazlara bağlanarak kullanabilmelerini elde eden bir sistemdir. Apple Pay sistemi NFC olarak ödeme yöntemini de desteklemektedir.

Bu ödeme yöntemi yardımıyla Apple saatiniz ya da başka Apple cihazlarınız ile anında pos ödeme işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz. Apple Pay sistemi, bir tek fizyolojik ödemelerde değil sanal ödemelerde de sıkça kullanılır.

Apple hesabınıza bağlayacağınız kartlardan, belirlediğiniz limiti aşmayacak kadar harcamaları anında gerçekleştirebilir ve zamandan tutum edebilirsiniz.

Apple Pay Ne Şekilde Çalışır?​

Apple Pay ne şekilde çalışır? Emek harcama mantığına bakacak olursak karşımıza kolay bir ifade çıkıyor. Apple Pay emek verme prensibi olarak bildiğimiz ödeme şekilleri şeklinde işlemekte. Burada değişik olan tek şey, fizyolojik kartlar yerine NFC özelliği bulunan cihazları kullanmak.

Apple Pay sistemine üyelik işlemini tamamladıktan sonrasında kart ekleme alanından kartlarınızı eklemeniz ve kartların size ilişik bulunduğunu onaylamanız gerekiyor. Tüm bu işlemlerden sonrasında Apple Pay sistemini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ödeme yapma aşamasına geçtiğinizde Apple Pay uygulamasını çalıştırmanız ve temassız seçeneğini geçmeniz gerekmekte. Söz mevzusu seçimden sonrasında temassız ödeme yöntemi destekleyen pos aletine cihazınızı yaklaştırmanız ve sonrasında gelecek olan onay aşamasında “Touch ID” ya da “Face ID” yöntemi ile ödeme işlemini onaylamanız gerekiyor.

Apple Pay Ne Şekilde Kullanılır?​

Son kullanıcının yaşamını kolaylaştıran Apple Pay’ın ne olduğuna dair detayları verdik. Peki, Apple Pay Ne Şekilde Kullanılır?

Apple Pay ödeme yöntemini maalesef şuan için Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde kullanmak mümkün durumda değil, ileriki zamanlarda gelmesi beklenen bu ödeme yöntemine şimdiden hazır olmak için ilerlemeniz ihtiyaç duyulan bazı adımlar bulunuyor.

Apple Pay Sistemine Kart Nasıl Eklenmiş olur?​

Apple Pay sistemine yeni kart eklemek ya da önceki kartı tekrardan eklemek sanıldığından daha kolay. Bu iki informasyon için de anlatılan adımları izlemeniz en faydalısı olacaktır.
  • Apple Pay uygulamasını çalıştırın, bu aşamada Apple kimliğiniz ile oturum açmanız istenebilir.
  • Yeni Kart Ekleme ya da + simgesine tıklayın. Bu tıklama sonrasında kartınızı gösterilen karnın içine tam olarak gelecek şekilde kameraya tutmanız gerekiyor.
  • Ön yüzündeki detayları taradıktan sonrasında aynı işlemleri arka yüzü için de yapmanız gerekmekte.
  • Her ihtimale karşı el ile girmeniz ihtiyaç duyulan bazı detayları de girdikten sonrasında “tamamla” seçeneğine tıklayın. Bu aşamadan sonrasında bu kartınız Apple Hisse sisteminde kullanılabilir durumda olacaktır.
 
Üst