Çin’in “suni güneşi” dünya rekorunu kırdı

Çin’in “suni güneş” füzyonu tokamak, 101 saniye süresince yoğun bir 120 milyon santigrat aşama (216 milyon aşama Fahrenheit) ve 20 saniye süresince 160 milyon santigrat aşama koruyarak plazma sıcaklığına ulaşan en uzun süre dünya rekorunu kırdı. Nükleer füzyon reaktörleri hala emekleme döneminde olmasına karşın, bu sıcaklıkların artan süre süresince muhafaza edilmesi, alanı sınırsız enerjiye yakın nihai hedefine daha da itmektedir.Duyuru , Çin’in devlete bağlı medya kuruluşu The tarafınca yapılmış oldu ve deneysel gelişmiş Süper iletken Tokamak’ın (Doğu) Aralık 2020’de Kore KSTAR füzyon aleti tarafınca tutulan füzyon rekorunu kırdığını ve 20 saniye süresince 100 milyon santigrat dereceye ulaştığını ortaya koydu. Bu ısı seviyesini beş kat daha uzun süre tutmak, Doğu araştırmacılarının şimdi daha da genişletmeyi umdukları büyük bir kilometre taşıdır.Shenzhen Cenup Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi Fizik Kısmı Müdürü Li Miao, Global Times’a yapmış olduğu açıklamada,” atılım mühim bir ilerlemedir ve nihai hedef sıcaklığı uzun süre durağan(durgun) bir seviyede tutmak olmalıdır ” dedi., plazmayı sınırlayabilen bir manyetik alan oluşturmak için kuvvetli mıknatıslar kullanan bir cihazdır. Çoğu zaman Halkalı bir çörek şeklinde, bir tokamak manyetik alan içindeki döteryum ve trityumu, güneşin çekirdeğinden altı kat daha sıcak olabilen plazma sıcaklıklarına ısıtır. Yoğun enerji yerine plazma tutan bu manyetik hapishane korumak için, geçerli yineleme uygun bir füzyon reaktörü için yaşanması oldukca verimsiz ve kısa anlam gereklidir, fakat tokamaks şu anda gelecekte çalışan bir füzyon reaktörü için en iyi seçenek temsil eder.
Füzyon elde etmek için, sıcaklıklar 100 milyon santigrat dereceyi aşmalı ve orada kalmalı, döteryum ve trityum atomlarının birleşmeye başladığı bir nokta. Bu süreçte, reaktörler uygulanabilir hale ulaştığında dünyanın elektrik şebekesine güç sağlamak için kullanılabileceği umulan çok önemli oranda enerji açığa çıkar. adamları bile “sıcak füzyon” için lüzumlu olan yoğun ısıdan caymak istiyorlar ve “soğuk füzyon” yaratmaya çalışıyorlar – doğrusu oda sıcaklığına yakın bir nükleer tepki – bu hemen hemen gerçekçi olmayan varsayımsal bir düşünce olsa da.​

Doğu, 2006’dan beri etkinlik gösteriyor ve Çin’in HT-7 adlı ilk süper iletken tokamak Aletinin yapımını izledi. O zamandan beri, Doğu daha uzun süre daha sıcak ve daha sıcak plazma üreterek etkilemeye devam etti. 1000 saniye devam eden plazma darbeleri yaratmayı hedefliyor, bu da şu anda yalnız 101 saniye ile uzun seneler kapalı olabilir. Şimdi Doğu, plazmayı kullanılabilir bir enerji kaynağına dönüştürmeye çalışan Çin’deki öteki beş tokamak’a katılıyor.
 
Üst