Dahili Görüntü Birimlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

ULUTÜRK

YÖNETİCİ
Seviye
1
 
Katılım
13 May 2022
Gönderiler
44
Beğeniler
29
Gerek Türk Lirasının son 20 yılda bilinçli olarak değer kaybettirilmesi, gerekse de hem salgın döneminde üretimin azalıp hem de madenciliğin ekran kartına kayması sebebiyle stokların madenciler tarafından tüketildiğinden, ekran kartı almak Türk gençleri için oldukça zor bir duruma geldi. Bu durumu dahili görüntü birimleriyle kotarıp ileride ekran kartı almak şu an için daha mantıklı gözüküyor. Ancak dahili görüntü birimlerini alırken de dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var.

Öncelikle dahili görüntü birimi alırken özellikle intel görüntü birimlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Zira intel eskiden GMA görüntü birimlerine x16 hattı ayırırken bu durum UHD görüntü birimlerinde x1'e kadar düşürdü.

You must be registered for see images attach


PCIe hattını x16'dan x1'e düşmesi, görüntü biriminin çok rahat işleyecek bir gücü olan oyunlarda bile takılmalar yaşatmasına sebep oldu. İntel bunu kasıtlı olarak yapıyor. İntel'e kalmış olsak şimdi bile büyük ihtimalle 32 bit işlemci kullanıyor olurduk. Ancak tıpkı x86 mimarisinde 64 bit işlemcilere geçmemizi AMD'ye borçlu olduğumuz gibi, dahili görüntü birimlerinde de nispeten akıcı oyun oynayabilmemizi de yine AMD'nin dahili görüntü birimlerine borçluyuz. AMD dahili görüntü birimlerinde Vega görüntü birimlerine geçtikten sonra büyük bir sıçrama yaşatmış olsa da, diğer vega mimarileri 2400G'nin üzerine gıdım gıdım bir şeyler koyan ve oyun deneyimi açısında 2400G'den 5000 işlemcilerine kadar pek fark olmayan görüntü işlem birimleri çıkarttı. Bu durum ise dizüstünde Ryzen 6000, masaüstünde Ryzen 7000 işlemcileriyle RDNA2 görüntü birimlerine geçilmesiyle aynı 2400G'de vega mimarisiyle yapılan dahili görüntü birimlerindeki sıçramanın benzerini yaşatmaya hazırlanıyor.

You must be registered for see images attach


Gördüğünüz gibi AMD'nin RDNA2 mimarisiyle çıkan Radeon 680 dahili görüntü birimine sahip işlemcileri, GTX 1050 Tİ'yi büyük bütçeli AAA oyunlarda yer yer 3 kata kadar çıkıp, harici ekran kartına ihtiyaç duymadan 1080p'de akıcı bir oyun deneyimi sunuyor. Eğer AMD tarafında bu ivme devam eder ve güncel AAA oyunlarda 1080p düşük ve orta ayarlarda saniyede 60 kare gibi akıcı bir oyun deneyimi sunarsa, özellikle Türkler için Türk Lirasının yaşamış olduğu bu en kötü dönemde ve suriyeli/pakistanlı/afgan peştun puştun kaçkının doldurulup Türk hazinesinden 128 Milyar doların akıtılarak Türk ekonomisinin kasıtlı olarak ağzı dualı Türk düşmanı bopçu akpkk iktidarı ve onun solperen versiyonu olan pkk destekçisi 6'lı sahte havuz muhalefetiyle Türk milletine yaşattıkları bu kara ihanet döneminde en azından ekran kartı kanadında, giriş - orta seviye arası harici ekran kartlarına ayrı bir bütçe ayırmamızı önleyeceğe benziyor. Bu yüzden AMD'nin özellikle sonra ki nesil 5nm RDNA2 mimarisinden gelecek Radeon 780'den çok umutluyum. Umarım AMD umutlarımızı boşa çıkartmaz ve Vega mimarisinde yaptığı gibi dahili görüntü biriminin gücünü gıdım gıdım arttırmak yerine, Radeon 680'den 780'e geçerken mantıklı yükselmeler yapıp, bizi şu dönemde bir de harici ekran kartı masrafı yapmamızdan kurtarır. Bir sonraki donanım bilgilendirmemizde görüşünceye dek, Esen kalın.
 
Son düzenleme:
Anonim 1 Saygınlık Puanı
Üst