Dark Souls 3 Oynamak İsteyenlere Altın Değerinde Rehber

KartaL

Üye
Seviye
1

Gönderiler
45
2016'nin hit oyunlarından Dark Souls 3, zorluğuyla pek oldukça oyunseveri yıldırdı sadece gene de "oynayacağım" diyorsanız size elimizden geldiğince yardım etmek isteriz.
You must be registered for see images

dark souls 3'te ng+'a başladım ve oldukca kısa sürede bitirdim. morion blade'i alabilmek ve irina'nın garip quest'ini yapabilmek için bir kez daha bitireceğim sanırım. seriye yeni başlamış olacak oyuncuları da düşünerek bu yazımda birazcık daha genel bilgiler vermek isterim.
NG+: Bir oyunu bir kez bitirdikten sonrasında ikinci oynayışa hususi olarak oluşturulan özelliklerle beraber yine oynama modu.
ingilizce biliyorsanız reddit'te ve bilhassa youtube'da muhteşem bir dark souls toplumu var.
, , (daha önceki oyunlarda official guide'ların yapımında vazife aldı), , , , (dünya üstündeki en iyi soulsborne oyuncusu olma ihtimali devasa yükseklikte), , takip edebileceğiniz youtuber'lar, neredeyse tamamen ve bir tek soulsborne serisi için video üretiyolar.
lore ağırlıklı video icra eden var, hemen hemen dark souls 3'e girmedi (aslına bakarsan oyunu derinlemesine bitirip de lore'a başlamış olan pek kanal yok daha). pvp ve multiplayer kısmı ile daha oldukca ilgileniyorsanız , , de ilginizi çekebilir. bir de fazla bilinmeyen var fakat o da hemen hemen dark souls 3 içinde ne olduğu üretmeye başlamadı. yakında adım atar sanırım (edit: yoel ve yuria ile başlamış videolara). ha bir de var. bloodborne için yapmış olduğu ince bilgileri derinlemesine masaya yatıran videoları mükemmeldi, dark souls 3 için de içerik üretmeye başlamış sanırım hemen hemen inceleyemedim fakat.
soundcloud'da da var, ona da bakın kesinlikle. azca ilkin saydığım fextralife'a bağlı bir de var. öteki soulsborne serileri için de var. bulabileceğiniz en detaylı bilgilere genel anlamda buradan ulaşabiliyorsunuz. (edit: abi o şekilde bi community ki leafyishere / pyrocynical / yorekok'a denk gelen aşırı geyik içerikli video çeken bir souls youtuber'ı bile var, . top dark souls waifus, top dark souls stones, top dark souls cats, family friendly dark souls benzer biçimde videolarında bilhassa gülmekten bölgelere yattım. bi de vaatividya benzer biçimde avustralyalı olduğundan devamlı vaati geyiği yapıyor oldukca keyifli oluyo bence. ümit ederim ilerde beraber bi collobration yaparlar)
ekleme: gene ingilizce bilen dostlar için 'ı önerebilirim. vaatividya ile junglist diye avustralya'lı bir arkadaşın beraber ortaya çıkardığı bir video (dark souls 2 için de yapmışlardı: bakabilirsiniz), seriye yeni başlayacakların bilmesi ihtiyaç duyulan derhal her şey anlatılmış.

bir de sunlight blade'in başlangıç class seçimi videosunu önerebilirim​

You must be registered for see medias

başlangıç class'i oyunun ortalarına doğru önemini kaybediyor​

eğer belli başlı statlere yoğunlaşan bir pvp build'i yapmayacaksanız başlangıç sınıfınızın orta ve uzun solukta hakkaten hiçbir önemi yok. eğer bu şekilde bir build yapacaksanız da aslına bakarsan bu entry'de anlatacaklarıma gereksinim duymayacak kadar souls serisini biliyosunuz anlama gelir. orta ve uzun vadeyi bir kenara bırakırsak kısa vadede class'ların sunmuş olduğu değişik statler ve değişik ekipmanlar oynayış stilinize de tesir ediyor. bilhassa büyücülerin ilk iki oyuna bakılırsa daha zayıflatıldığı bu oyunda sorcerer ve cleric benzer biçimde başlangıç class'leri seriye yeni giren oyuncular için pek önerilmiyor. pyromancer da seriye uzak olanlar için birazcık zor bir class olabilir. zira yapısı gereği oldukca fazla state puan vererek jack-of-all-trades bir karakter yaratmanız gerekiyor. ilk deneyiminizde yaratılması birazcık daha kolay bir karakter tercih edebilirsiniz. deprived falan aslına bakarsan oyunun zorluğuyla yetinemeyen veteranlar için, asla bulaşmayın. assassin ve herald, knight, mercenary, warrior benzer biçimde savaşçı kökenli classların sorcerer ve cleric benzer biçimde büyü class'larıyla karma versiyonu olarak düşünülebilir.

başlangıç ekipmanı oyun stilinizi büyük seviyede değiştirebilir​

mesela knight (bir de sanırım herald) haricinde fizyolojik hücumu %100 karşılayan kalkanı olan class yok. bu şu demek oluyor: knight seçtiyseniz gönül rahatlığıyla gelen ataklara karşı gard alabilirsiniz, stamina'nız bitmediği sürece hasar almadan hücumu karşılayacaksınız. öteki class'larda ise gard aldığınız vakit küçük da olsa bir hasar alıyorsunuz. dolayısıyla gard almak yerine dodge-roll-evade oldukca daha mantıklı olabilir başka bir class'la oynarken. başka bir örnek vermek gerekirse benim şu ana kadar açtığım ilk ve tek karakter mercenary sınıfından. oyunun başı için kötü olmayan bir kalkanla geliyor, sadece bence oyunun başlangıcında alınan en iyi yakın dövüş silahlarından bir tanesine haiz (sellsword twinblades). bu silahın düzgüsel bir paladan daha verimli kullanılabilmesi için iki kılıcı birden kullanmanız gerekiyor (bu şekilde l1 ve l2 kombolarına da ulaşabiliyosunuz). bu sebeple twinblades kullanıyosanız oldukca gard almanız gerekebilecek spesifik noktalar haricinde kalkana başvurmak oldukca akıl kârı değil. kalkan kullanımını olabildiğince azaltıp bunun yerine dodge temelli savaşırsanız twinblades'den elde edebileceğiniz maksimum verimi elde ediyorsunuz.

birden fazla dövüş stilinde uzmanlaşmak orta - uzun solukta hayatınızı kurtaracak​

oyundaki tüm bölgeleri ve bossları tek bir tabanca kullanarak da geçmek teoride mümkün. sadece değişik silahlara adapte olmak işinizi daima kolaylaştıracaktır. bana kalırsa her oyuncunun minimum bir tane yakın dövüş silahı (straight sword, thrusthing sword, curved sword, hammer, axe vb.), orta mesafeli silahı (greatsword, greataxe, greathammer, ultra greatsword vb.), uzak mesafeli silahı (spear, pike, halberd vb.), menzilli silahı (bow, crossbow, büyü, vb.) olması lazım. bu sayede değişik durumlara daha iyi adapte olabilen bir oyun stiliniz olacaktır. ben ilk oyunumun minimum %70'ini twinblades ile oynadım. sadece sonlara doğru bazı bosslarda oldukca zorlanmaya başladığım için dragonslayer spear'de de birazcık uzmanlaştım. ng+'ta ise zweihander, farron greatsword, wolf knight greatsword vb. pek oldukca silahı kullanmaya başladım. ng+'ın oldukca daha rahat geçmesinin en büyük sebeplerinden birisi buydu. menzilli tabanca olarak temelde pyromancy flame kullandım. sadece her daim yanımda bir bow ya da crossbow bulundurdum. bilhassa undead settlement bölümünde ulaşılmaz görünen yerlerde baş aşağı asılmış cesetlerin üstlerinde item'lar var. bu tarz şeyleri yere düşürmek için ok kullanabilirsiniz.

zırhlar ve giysiler açısından silahlar kadar olmasa da çeşitlilik tesir edebiliyor​

netice itibarıyla atıyorum alevle vuran bir bossa fire resistance armor giydiğiniz vakit 2 vuruşta ölüyorduysanız 3 vuruşta ölmeye başlıyorsunuz. dolayısıyla çok da fazla aman aman bir tesiri yok. asla hasar almamaya çalışmak daima en iyi strateji. bir de fizyolojik hasar - büyü hasarı dengesini tutturmak oldukca kolay bir iş değil. fakat örneğin aldrich bir tek büyü ile vuruyor, dolayısıyla ona karşı fizyolojik defansınızı tamamen boşlayıp sorcerer, pyromancer vb setleri giyerek gönül rahatlığıyla savaşabilirsiniz. kalkanlar da burada dahil edilebilir. bilhassa bir noktadan sonrasında pek oldukca crest shield bulacaksınız. bunların derhal hepsi fizyolojik defansa %100 verirken hep bir alanda oldukca iyi oluyorlar. mesela bir tanesi fire resistance'a %80 bandında bir defans veriyor, öbürü aynı şeyi lightning resistance için yapıyor. dolayısıyla boss savaşlarına girerken kalkanınızın uygun olup olmadığına da dikkat etmek mühim.

o esnada kullandığınız ekipman ve zırh bir arada ağırlık yaratıyor​

toplam taşıyabileceğiniz ağırlık vitality stat'i ile artıyor. dark souls 1'de fast roll - mid roll - fat roll varmış. açıkçası ben bu oyunda %0 - %69,9 içinde pek bir fark göremedim. %70'e dayandığınız anda ise fat roll başlıyor. %100'ü geçince koşamaz ve asla roll yapması imkansız hale geliyosunuz. %70'in üstüne çıkmamaya dikkat edin. gerekiyorsa vitality puanı verin. aslına bakarsan vitality dayanıklılığınızı en fazla artıran stat. strength falan 1 puan artırıyosa vitality genel anlamda 2 puan artırıyor.
ekleme: fast roll - fat roll meselesiyle ilgili ekşi lügat yazarı 'dan gelen ekleme: "dark souls 3'te temel olarak evet, bir tek fast roll ve fat roll mevcut ve lakin ekipman yükü azaldıkça karakterin yuvarlanma hızı ve kazanılmış olduğu iframes değişmese de yuvarlanırken kat etmiş olduğu yol büyük oranda değişiyor."

statlere de özetlemek gerekirse değinelim​

str - dex savaşçılar için, intelligence ve faith büyücüler için mühim. her tabanca bu 4 statin bir ya da birkaç tanesinden scaling alıyor. bu şu demek, mesela strength'ten d, dexterity'den b scaling alan bir silahınız var. bu durumda str ve dex'e puan verdikçe silahla verdiğiniz hasar da artıyor. öte taraftan dex scalingi daha üstün olduğundan dex'e puan verdiğinizde silahın hasarı oldukca daha süratli artıyor. bazı esrarengiz silahlar 4 statten birden scaling alabiliyor. mesela dancer of the boreal valley'in kılıçları ve chaos gem takılmış silahlar tüm statlerden scaling alıyor. strength genel anlamda ağır ve kuvvetli silahlar için, dexterity ise süratli, hafifçe ve kıvrak silahlar için ehemmiyet taşıyor. ıntelligence sorcerer'ların kullandığı sorcery'ler için önemliyken faith ise cleric'lerin miracle'ları için ehemmiyet taşıyor. pyromancer'lar ise hem intelligence hem de faith ile uğraşmak zorundalar. öte taraftan üst düzey sorcery ve miracle'lar 50'ye kadar uzanan intelligence ve faith gerektirirken pyromancy'nin en kuvvetli büyüleri yanlış hatırlamıyorsam 30 intelligence ve 20 faith gerektiriyor. başta da söylediğim benzer biçimde jack-of-all-trades olma sebeplerinden birisi bu. hele bir de dark souls 3 saf büyücü class'ına pek de müsaade eden bir yapıda değil, düzgüsel savaşçı olarak da birazcık becerikli olmak gerekiyor. dolayısıyla pyromancer'ın bu paragrafta bahsi geçen 4 state birden (str, dex, int, faith) yatırım yapması gerekebilir.

savaşçılar ve büyücülerin gereksinim duyduğu üçüncü bir stat daha var​

savaşçılar için bu endurance, büyücüler için ise attunement. endurance temelde staminayı artırmaya yarıyor. str bazlı bir karakterin her hücumu fazla fazla stamina yediği için onlar için endurance mühim. dex bazlı bir karakter ise ataklarında genel anlamda daha azca stamina kullanıyo sadece stamina'nın artması bu sefer nefes kesilmeden ilkin daha çok vuruş yapabilmek demek oluyor, dolayısıyla onlar için de endurance oldukca mühim. attunement ise büyü slotlarınızı belirleyen stat. her class aslına bakarsan bir slot'la başlıyor, yanılmıyorsam sorcerer ve cleric iki slotla başlıyolar (bir ihtimal bir class daha güvenli olamadımm). üçüncü slot için 18 attunement, dördüncü slot için 24 attunement, beşinci slot için 30 attunement gerekiyor. bana kalırsa 5 slot büyücüler için kafi olabilir (ben büyücü karakter oynatmadığım için pek de hakim değilim açıkçası). attunement ek olarak fp'yi de (focus point kısaca bu oyunun manası) artırıyor. bazı spell'ler iki slot birden harcayabiliyor fakat çoğu zaman pek oldukca iyi spell yalnızca bir slot istiyolar. ek olarak büyücü değilseniz bile işinize yarayabilecek oldukca iyi büyüler var. mesela pyromancy'de carthus flame arc silahlarınızı alevle kaplıyor. savaşçı karakterler bunu kullanabilir (benim pyromancy flame seçmemin temel sebebi bu büyüydü). gerçi aynı etkiyi pine resin'ler ile de elde edebiliyorsunuz fakat sınırı olan sayılı item'lara güvenmek bana oldukca akıl kârı gelmiyor.

ring olarak oldukca değişik yüzükler var​

kimi yüzükler direkt oynanışınıza tesir eden sonuçlar yaratırken kimileri de görsel değişimler yapıyor yalnızca. dört yüzük takabiliyorsunuz. benim benzer biçimde dex odaklı bolca vurmayı seven bir karakter için en mühim yüzük chloranty ring (stamina geri kazanma hızını artırıyor. ek olarak grass crest shield ile stack oluyor kısaca birbirlerini destekliyolar. bu kalkanla beraber kullanınca staminanız oldukca süratli artıyor.). bunun haricinde carthus yüzükleri baya güzel. milkring roll animasyonunu güzelleştirirken dexi de artırıyor. bloodring ise roll esnasında düşmanların vuramadığı vakit aralığını artırıyor. bloodring bilhassa yüksek staminası olan karakterler için boss savaşlarını oldukça kolaylaştırıyor. büyücülere yönelik ise attunement slotu artıran, sorcery'leri miracle'ları pyromancy'leri vb güçlendiren bir ton yüzük var.

tabanca upgrade'lerine de özetlemek gerekirse değinelim​

oyunda titanite shard, large titanite shard ve titanite chunk'lar bulacaksınız. bunlar basit silahları upgrade etmek için kullanılıyor. titanite shard +1'den +3'e kadar, large titanite shard +4'ten +6'ya kadar, titanite chunk +7'den +9'a kadar götürür. dolayısıyla titanite shard'larla bir silahınızı +3 yaptıktan sonrasında elinizde artan shard'lar var ise derhal ikinci en oldukca kullandığınız silahı upgrade etmeye başlayabilirsiniz. düzgüsel silahlarda +1'den +9'a çıkmak için toplamda 12'şer tane titanite shard, large titanite shard ve titanite chunk gerekiyor. bir de esrarengiz silahlar var (mesela boss soul'larından elde edebildiğiniz silahlar). bunların bir kısmı titanite scale, bir kısmı twinkling titanite kullanıyor. bu tarz şeyleri düzgüsel metodlarla +9'a kadar değil, +4'e kadar upgrade edebiliyorsunuz. toplamda bu şekilde bir esrarengiz silahı +1'den +4'e getirmek için 15'er twinkling titanite ya da titanite scale kullanmanız lazım. shrine handmaiden'a vereceğiniz ash'lerle oyunda nerede ise tüm titanite taşlarını satın alabilir hale geliyorsunuz. sadece sonuncu taş titanite slab birazcık değişik. bu her oyunda bir tek 8 tane var. eğer 8'den fazla silahınızı son seviyeye getirmek istiyorsanız ng+'a geçmeniz lazım. titanite slab düzgüsel silahları +9'dan +10'a, esrarengiz silahları +4'ten +5'e taşıyor (esrarengiz silahların son seviyesi +5). tabanca upgrade etmek yukarıda bahsettiğim scaling meselesine de tesir edebiliyor. mesela bir silahın ham hali str'den d scaling alıyorsa +9, +10 hali a scaling, hatta s scaling bile alabilir. bu tamamen silahtan silaha değişiyor. bazılarında artış oldukca azca oluyor bazılarında baya fazla oluyor.
ikinci upgrade türümüz infusion. bu tarz şeyleri bir tek düzgüsel silahlara yapabilirsiniz esrarengiz silahlar infusion işleminden geçemez. bunların daha bilgili yapılması gerekiyor zira alakasız bir infusion yapmış olursanız silahınızı işe yaramaz hale getirebilirsiniz. kısa kısa izah edeyim.
shriving stone: daha ilkin herhangi bir infusion yapılmış silahı ham haline getirir.
heavy gem: silahın str scaling'ini artırır, var ise dex'i azaltır. yalnızca str'ye abanıp dex'i boşlayanlar bu infusion'u yapmalı.
sharp gem: silahın dex scaling'ini artırır, var ise str'yi azaltır. yalnızca dex'e abananlar da bu infusion'u yapmalı.
refined gem: silahın str/dex scaling'ini dengeli şekilde yükseltir. eski oyunlardaki quality build denilen str ve dex'i aynı anda artıran insanoğlu için bu infusion iyi.
raw gem: her türlü scaling'i kaldırır ham halin enerjisini artırır. bu taşı oyunun oldukca başlarında kullanabilirsiniz. sadece belli bir level'dan sonrasında base damage, scaling'le alacağınız damage'dan oldukca daha düşük kalmış olduğu için ilerde başka bir infusion'a geçmeniz gerekir. eğer level atlamadan oyunu bitirme challenge'ı yapacaksanız da bu şekilde bir infusion seçilebilir.
hollow gem: luck build'ler için bu taş mühim. silahın öteki tüm scaling'lerini kaldırıp luck scaling veriyor. bir de yoel ve yuria'nın yan quest'i ile hollow olup hollow seviyenizi sonuna kadar artırırsanız o da luck scaling'in artışına tesir ediyor. pvp'lerde oldukca iyi bulunduğunu duydum fakat ben pvp yapmadığım için pek bilemiyorum.
buradan sonrası aslına bakarsak benim de oldukca bilmediğim infusion'lar. fakat geri kalan infusion'ların genel anlamda gereksiz ve işe yaramaz bulunduğunu duydum. ha bir de ilk başta bir tek 2-3 tane infusion açık, oyunda orada burada bulduğunuz coal'ları blacksmith andre'ye vererek geri kalan infusion'ları açıyorsunuz. ben örneğin ilk karakterimi iyice güçlendirmeye karar verdim ng+'lara gönderdim hedefim str, dex, int ve faith statlerini 40'a tamamlamak. str ve dex çoktan bitti int ve faith için uğraşıyorum (aslına bakarsan pvp yapmıyorum). onun build'ine uygun olarak bir chaos zweihander +10 yaptım (hem giantdad'e saygı duruşu durumunda) şu anda alabildiğim en devasa damage sanırım o kılıçta (chaos gem silahın her şeyden scaling almasını sağlıyor fakat str ve dex scalingini azaltıyor) (hatta bu chaos gem vakası pve'de kendi kendime yaptığım role play açısından oldukca hoşuma gitti baştaki sellsword'umu da chaos twinblades +10 yaptım. nitekim yarattığım karakter oldukca kadim tarihlerden kalma zerdüşt bir pers savaşçısı. dolayısıyla hem str dex kastım twinblades'de iyice beceri ve güç vermek için, hem bir taraftan zerdüştlüğün getirmiş olduğu bilgelikle pyromancer oluverdi. o şekilde olunca doğal olarak twinblades'e chaos infusion yapmış olup direkt alevlerle donatmak hoş bir detay oldu. gerçi carthus flame arc falan yapılamıyor fakat onun için sharp twinblades +10'um da bir kenarda duruyor. aslına bakarsan pyromancy'de de hepten uçsun diye int ve faith'e de 40'a kadar basmaya karar verdim. demigod falan olacak yakında ahahah). bilgilerime göre chaos gem pvp için pek mantıklı değil. fakat pve açısından değişik değişik infusion'lar denenebilir doğal olarak daima. saçma sapan bir netice aldığınızda düzeltmek için elinizde shriving stone olsun yeter.