Drone Kargo Teslimatı Nedir? Drone İle Kargo Sistemi Başlıyor!

KartaL

Üye
Seviye
1
 
Katılım
2 Haz 2022
Gönderiler
45
Beğeniler
7
You must be registered for see images attach

Güncel teknoloji haberlerinde drone kargo teslimatı viral oldu. E-ticaretin gelişmesi insanlara hem satış yapabileceği hem de istediklerini satın alabileceği büyük bir pazar oluşturdu. Oldukca sayıda alıcı ve satıcının olduğu bu piyasada her gün milyonlarca ürün alınıp satılıyor. Bu ürünlerin alıcılara iyi mi ulaştırılacağı ise dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir husus olmuştur.

Kargo şirketleri bu aşamada satıcıların ihtiyacını karşılama çalışıyor. Fakat her geçen gün insanoğlunun yeni istekleri ortaya çıkıyor. Kargoların geç gelmesinden dolayı şikayetçi olan müşteriler en erken teslimi meydana getiren satıcıları tercih ediyor. Kargo sürelerini kısaltmak için yeni bir sisteme geçiliyor. Dronlar yardımıyla artık kargolarınız oldukça kısa sürede sizlere ulaşacaktır.

Drone Kargo Teslimatı Ne Süre Başlamış olacak?​

Drone teknolojisine olan talep yoğunluğu bu alandaki gelişimleri hızlandırdı. Vatanımızda de bu aşamada Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü verilerine bakılırsa 50 binden fazla drone aracı, 600 binden fazla ise drone pilotu bulunduğunu deklare etti. Drone kargo teslimatı başlamasıyla da beraber insanların bu alana önem vererek drone ehliyeti almış olduğu açıklandı.

Türkiye’de uzun süredir tartışılan drone taşımacılığı emek harcamaları tamamlandı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü drone taşımacılığı ilk güzergâhını deklare etti. İlk güzergâhın İstanbul-Ankara-Eskişehir hava koridoru olarak belirledi. Belirlenen hava koridoru üstünde drone uçuşları 120 metre yükseklikte olacak. Şu andaki münakaşa mevzusu ise iniş ve kalkış noktalarının nerelerde olacağı oldu.

Drone Kargo İşlemlerinde Dünyadaki Gelişmeler​

Dünyadaki ilk otomatik drone kargo taşımacılığı Çin’de hayata geçti. Şu anda etken bir halde sürdürülen drone kargo teslimatı başarı göstermiş bir halde ilerletilmektedir. Kurulan drone istasyonlarına kargonuzu teslim ediyorsunuz. Kargonuzun gitmesini istediğiniz istasyonu seçtikten sonrasında kargonuz otomatik bir halde yola çıkıyor.

Hemen hemen adrese ya da eve teslim edilemiyor. Lâkin evlere de teslim edilebilecek bir sistem oluşturmak için süratli bir halde geliştirilmeye devam ediyor. Yaşanmış olan gelişmeler sonucunda ülkeler dronlara olan yatırımlarını giderek arttırıyor. Drone taşımacılığından beklenen performansın alınması durumunda kısa sürede gökyüzünde çok çok fazla drone görebilirsiniz.

İlk Amazon Drone ile Teslimat Gerçekleşti!​

ABD menşeili e-ticaret platformu Amazon bir ilke imza attı. Amazon drone kargo teslimatı testini başarı göstermiş bir halde gerçekleştirmiş oldu. Kendine hususi geliştirdiği drone ile deposundan çıkan bir siparişi müşterisinin evine teslim etti. Amazon şu anda “Prime Air” adını verdiği drone etken bir halde kargo dağıtımı yapmaktadır.

Drone Kargo Teslimatı: PTT Drone Kargo Teslimat Denemesi Yapmış oldu!​

PTT Drone kargo denemesini gerçekleştirmiş oldu. Yalova’da denemesi meydana getirilen kargo teslimatı Youtube üstünden paylaşıldı. Türkiye’de bu denli çalışmaların sürdürülmesi insanları heyecanlandırdı. Hemen hemen tam anlamıyla drone kargo teslimatı başlamasa da halk sabırsızca bunu bekliyor. Şu anda gelişim aşamasında olan bu yöntem kısa sürede hayatınıza entegre edilmesi düşünülüyor.

Drone ile Pizza Servisi Süreci Başlıyor​

Merkezi ABD olan Dominos Pizza kısa sürede drone kargo duyurusunda bulunmuş oldu. Şirket yeni başladığı teslimat yöntemini şu an yalnız Yeni Zelanda’da yaptığını söylemiş oldu. Yakın dönemlerde öteki ülkelerde de bu yöntemle servis yapması umut ediliyor. Dominos’un 30 dakikada pizzan kapında uygulaması drone kargo taşımacılığı ile 10 dakikaya kadar düşürülmesini hedefliyor.

Drone Yük Taşıma Kapasitesi Kaç Kilogram?​

Drone kargo teslimatı oldukça sık konuşulmuş olduğu dönemde dört gözle beklenen mevzular içinde bir drone kaç kilogram yük taşıyabilir mevzusu oldu. Bunun merak edilmesinin sebebi ise verilecek siparişlerin ağırlıkları en fazla kaç kiloya kadar olabilir, sorusu olmaktadır. Taşıma kapasitesinin farklılık gösterdiği oldukça sayıda drone çeşidi vardır. 300 kilograma kadar yük taşıyabilen drone çeşitleri mevcuttur.

Drone çeşitlerinin tasarlanma amaçlarına bakılırsa taşıdıkları yük miktarları da değişim göstermektedir. Hobi dronları için averaj taşıma kapasitesi 0,3 ila 2 kilogram arasıdır. Ustalaşmış dronlar için ise bu kapasite değişim göstererek 20 ila 220 kilogram arasına kadar attırılmıştır. Amerikan menşeili bir şirket ise şu anda yük kapasitesini 800 kilograma kadar çıkarmayı hedefliyor.

2021 Kargo Drone Tutarları Ne Kadar?​

Yurt içinde hemen hemen kargo dronları oldukça yaygın olmadığı için şu anda satışı da bulunmamaktadır. Türkiye’de daha oldukça gündelik dönemlerde kullanılan video ve fotoğraf çekimi meydana getiren dronların satışı yapılmaktadır. Yurt dışından bir kargo dronuna haiz olmak isterseniz tutarları şu şekilde:
  • Foxtech NAGA 60 dakika süre ile averaj 20 kilogram yük taşıyabilir. Fiyatı: 19.000 $
  • Parrot Anafi Extended averaj 5 kilogram yük taşıyabilir. Fiyatı: 9.999 TL’dir.
Averaj yurt içi ve yurt dışı kargo drone tutarları bu şekildedir.
 
Üst