Elden Ring Hikayesini Anlamayanlar İçin Toparlayıcı Bir Açıklama

Türk Oyuncu

Üye
Seviye
1
 
Katılım
27 Haz 2022
Gönderiler
3
Beğeniler
1
Buz ve Ateşin Şarkısı serisiyle tanıdığımız George Martin'in senaristliğini yazdığı Elden Ring hakkında epey data bulabileceğiniz bir içerik.
You must be registered for see images

Oyunun hikayesi​

azıcık spoiler olacak, ben oyunun öyküsünü bilmiyorum daha bitirmedim spoiler istemiyorum vb diyorsanız okumayın.
george r. r. martin'in kendi isminin baş harflerini isimlendirmede kullandığı net bir halde oyundaki tüm öteki demigod'ların anne ve babaları olan dört karakterden anlaşılıyor.
g godfrey, the first elden lord
r radagon of the golden order
r rennala, queen of the full moon
m queen marika, the eternal
şimdi oyunun hikayesine nazaran marika ve radagon öteki iki karakterle de evleniyorlar sadece birbirleriyle de evleniyorlar, böylece bir ton birbiriyle yarı üvey kardeş olan demigod doğuyor.
kısaca üzerinde durmak gerekirse:
godfrey - marika evliliğinden doğan çocuklar
godwyn the golden
morgott the omen king (margit, the fell omen)
mohg, lord of blood (mohg, the omen)
bir de godwyn'in oğlu godefroy var onun da oğlu godrick the grafted var.
radagon - rennala evliliğinden doğan çocuklar
starscourge radahn
rykard, the lord of blasphemy
ranni the witch (bu tam doğru değil aslına bakarsak birazdan açıklayacağım)
son olarak marika ve radagon "evliliğinden" doğan çocuklar (bu da aşağıda açıklanacak)
miquella the unalloyed
malenia, blade of miquella
melina'nın da marika ve radagon'un kızı olduğu düşünülüyor sadece net değil hemen hemen benim gördüğüm kadarıyla.
You must be registered for see images

şimdi gelelim açıklayacağım söylediğim mevzulara​

ilk olarak burada empyrean kavramından bahsetmemiz gerekiyor. empyrean oyuna nazaran yalnızca ve yalnızca tek tanrıdan dünyaya gelecek olan demigodlara deniyor. oyunda malum üç empyrean var: malenia, miquella ve ranni (eğer melina da radagon ve marika'nın kızı ise o da empyrean olmak zorunda).
ilk olarak marika ve radagon arasındaki vakası açıklayalım şundan dolayı tüm evlatlarının empyrean olmasının fazlaca mühim bir sebebi var. marika ve radagon tek ve aynı şahıs. marika radagon'un hanım hali, radagon marika'nın adam hali. iyi mi çocuk sahibi oluyorlar bilmiyoruz sadece haiz oldukları çocuklar tek tanrıdan doğdukları için (marika=radagon) iki tanrıdan doğan (marika ve godfrey, radagon ve rennala) evlatların aksine empyrean oluyorlar.
şimdi dikkatli okuyucunun burada sorması ihtiyaç duyulan sual şu: "ee ranni radagon ve rennala'nın kızı demedin mi iyi mi empyrean oluyor?" peki yukarıda bir de ne demişim? tam o şekilde değil, açıklayacağım demişim. işte şimdi oraya geldik. radagon marika ile beraber olmak için rennala'yı terk ediyor ve rennala hem bedenen hem zihnen kırılıyor bu ihanet yüzünden. sadece rennala'ya bir de altın bir yumurta armağan ediyor. ve bu yumurtayı hala rennala'nın elinde tuttuğunu görebiliyoruz oyunda da. işte ranni olası ki bu yumurtanın içinden çıkıyor, rennala'nın biyolojik kızı değil. dolayısıyla tek tanrıdan doğrusu radagon'dan dünyaya gelen olduğundan o da empyrean. sadece ranni duygusal olarak üvey anası rennala'ya fazlaca bağlı onu fazlaca seviyor, rennala da ranni'yi seviyor. bu sebeple de babası benzer biçimde golden ordera hizmet etmiyor, üvey anası benzer biçimde full moon'a inanıyor. age of the erdtree'nin devam etmesini istemiyor, age of the stars'ın başlamasını istiyor.
aslına bakarsak elden ring'in parçalanması ve elden ring'in içindeki great olan ve olmayan rune'lar ile en önemlisi rune of death, radahn ve malenia'nın savaşı, godwyn ve ranni'nin katli benzer biçimde pek fazlaca açıklanması ihtiyaç duyulan mevzu daha var sadece bunların hepsine ben de hemen hemen tam vakıf değilim, sadece talep olursa araştırıp anlatmaya devam edebilirim.

Oyuna dair öteki detaylı bilgiler​

bu yazıda elden ring nedir, rune'lar nedir, bilhassa daha mühim olan ve önemsiz olan rune'lar nedir ve golden order nedir, rune of death'in kaybolmasının neticeleri nedir godwyn ve ranni'nin ölümleri ne ifade ediyor, bu tarz şeyleri anlamaya çalışacağız. aslına bakarsak elden ring ve golden order kavramları greater will, two fingers, age of the erdtree benzer biçimde kavramlarla da bağlantılı sadece o artık başka bir yazının mevzusu olsun. hazırsanız spoiler'lar başlıyor:
Uyarı: Spoiler ihtiva eder.
oyuna adını veren elden ring dediğimiz şey fazlaca net bir halde belli aslına bakarsanız. oyunda bir çok yerde kısımlarını görüyoruz sadece tüm parçalarıyla beraber elden ring dediğimiz şey şu şekilde bir halkalar zinciri:
You must be registered for see images


elden ring'i oluşturan irili ufaklı parçalara rune deniyor. bu rünler birleştiğinde elden ring'i oluşturuyor. ve evet oyunda topladığınız her bir rün doğrusu oyunda level atlamak için, eşya satın almak için kullandığımız, en rahat yaratıklardan düşen fazlaca azca oranda rünler bile aslına bakarsak elden ring'den kopmuş olan ufacık parçalar. biz bu rünleri bünyemizde toplayıp güçlendikçe aslına bakarsak elden ring'in enerjisini giderek içimizde toplamaya başlıyoruz devasa yükseklikte levellara ulaşmış karakterlerin adeta tanrısallaşmasının sebebi olarak bunu gösterebiliriz (ilk kere elden ring'le soulsborne'a başlamış olan dostlar için küçük bir izahat da yapayım tüm soulsborne oyunlarında öykü ile alakasızmış benzer biçimde görünen yalnızca oyun mekaniği bulunduğunu düşündüğünüz en rahat ve en küçük şeylerin bile hikayeye uygun ve anlamlı bir halde yorumlanması mümkündür soulsborne'ların hikayelerini çekici kılan bir unsur da budur aslına bakarsak). sadece bazı rünler daha büyük ve belli bir amaca hitap eden daha anlamlı bütünler oluşturuyorlar, işte bunlara da great rune diyoruz. sadece great rune'ları teker teker açıklamaya başlamadan ilkin elden ring'in ne işe yaradığını açıklamamız lazım.
elden ring oyunun içinde bulunmuş olduğu age of the erdtree'nin kurallarını ve yapıtaşını oluşturan, tüm dünyanın tüm kurallarıyla beraber üstüne kurulduğu bir altın nizamı (golden order) temsil ediyor. aslına bakarsak bu açıdan golden order ve elden ring kavramlarının neredeyse anlamdaş bulunduğunu söyleyebiliriz. elden ring yukarıda gördüğümüz halkalar bütünü iken, golden order da elden ring'in tam ve sağlam haldeyken sağlamış olduğu, oyundaki tanrılar (hepsi olmasa da mühim bir kısmı) tarafınca korunan ve gözetilen nizama verilen isim.
ne var ki bu düzen elden ring'in üstünden rune of death adlı ve kim bilir elden ring'in en mühim parçası olan rune'ün çalınması ile büyük bir darbe alıyor. şundan dolayı bu rune oyunun içinde geçmiş olduğu dünyanın ölümle ilgili tüm kurallarını düzenleyen rune. rune of death artık yerinde olmadığı ve golden order da bu şekilde bozulmuş olduğu için, dünyadaki varlıklar düzgüsel geçerli olan kurallara nazaran ölmeyi bırakıyorlar. bu sebeple biz ne vakit ölürsek site of grace'te tekrardan doğuyoruz, bu sebeple öldürdüğümüz tüm düşmanlar öldüklerinde tekrardan doğuyorlar. elden ring'deki neredeyse ilk başta yalnızca oyun mekaniğinden ibaret bulunduğunu sandığımız tüm bu unsurlar, aslına bakarsak rune of death'in elden ring'den koparılmış olmasının direkt bir sonucu. dikkat ederseniz oyundaki tüm mob'lar neredeyse ceset gibiler, sanki yüzyıllardır amaçlarını hepten unutmuş, benliklerini kaybetmişlercesine, yollarda amaçsız bir halde devriye geziyorlar. evet şundan dolayı hakikaten de o şekilde, bu basit düşmanlar rune of death çalışılmış olduğu için bir türlü ölemediğinden dolayı yüzyıllardır bu şekilde bir arafta yaşıyorlar. bu açıdan bakmış olduğunuzda bu mob'lar tıpkı dark souls 1'deki hollow olmuş olan undead'lere benziyorlar. rune of death o denli yaşamsal bir parça ki, yalnız onun eksikliği golden order'ı bozmaya yetiyor.
sadece rune of death'i çalan şahıs ya da şeyin bir amacı var. ölüm üstünde tam denetim elde etmek. ve rune of death çalındıktan sonrasında kullanılıyor. işte elden ring'in marika tarafınca tamamen parçalanmasını (the shattering) tetikleyen vaka da bu. marika'nın oğlu godwyn'in suikastçiler tarafınca öldürülmesi. ölmüş godwyn'in sırtında cursemark of death denilen bir iz var, buradaki fotoda görebilirsiniz: ondan sonra aynı izi başka bir cesedin üstünde daha buluyoruz. o ceset ranni the witch'e ilişik: şimdi burada garip olan vaka şu. bu ölüm gerçekleşirken bir şeyler olmuş ve ölüm iki bölüme ayrılmış. normalde bir şahıs öldüğünde hem ruhu, hem bedeni ölür. buradaki durum ise birazcık değişik. godwyn ve ranni'nin ölümü birbirine bağlı, ikisi de aynı anda ölüyorlar, sadece birbirinin tam zıttı hadiseler. godwyn'in yalnızca ruhu ölüyor, bu sebeple öldükten sonrasında cesedi zombi benzer biçimde yaşamaya devam ediyor. ranni'nin ise yalnızca bedeni ölüyor, ruhu yaşamaya devam ediyor. bu sebeple bizim karşılaştığımız ranni aslına bakarsak kendi vücudunda değil, bir porselen bebeğin bedenini kendi bedeni olarak kullanıyor. şundan dolayı bedeni ölmüş, sonradan bu bedeni bulduğumuzda godwyn'in cesedinin üstündeki izle birebir aynı izi taşıdığını görüyoruz. hatta bu iki iz birleştiğinde tam bir çember oluşturarak oyunun değişik bir sonunu görmemizi elde eden mending rune of the death-prince'i oluşturuyorlar:
bu aşamada fazlaca fazla vurgunculuk var ve açıkçası oyun bunu tam olarak açıklıyor mu güvenilir değilim (burada ilk soulsborne tecrübesi olan dostlar için bir şey daha söyleyeyim. miyazaki öteki soulsborne oyunlarında da bu biçim son aşama kilit noktaları oldukça muğlak ve yoruma açık bir halde bırakmayı sever, bu sebeple en temel noktalarda bile fazlaca değişik bölgelere bağlanabilen teoriler ortaya koyulabilir). bu mevzuda oyunda aksini kanıtlayan net bir kanıt var mı yok mu bilmiyorum, sadece geçenlerde bir yerde duyduğum şu kuram bana garip geldi. aslına bakarsanız suikastçilerin esas hedefi ranni'ydi. sadece ranni bir halde tamamen kendisine yönelmiş olan rune of death'in tesirini bölmeyi ve ruhunu kurtarmayı başardı, bu şekilde etkinin öteki yarısını godwyn'e yöneltti. bu ne kadar doğru bir yorum güvenilir değilim, bu mevzularda daha çok araştırma yapmam gerekiyor ben de her şeyi bilmiyorum şu anda. düzelteceğiniz bir nokta var ise belirtmekten çekinmeyin siz de.
mühim ekleme: maliketh'i yendikten sonrasında öğreniyoruz ki rune of death'i çıkararak altın nizamı bozan şahıs marika'nın ta kendisi. dünyada ölüm olmasını istemediği için bunu yapmış. maliketh marika'nın üvey kardeşi (ilk yazıda da bahsetmeyi unuttum). elinde taşımış olduğu black blade'in içine rune of death'i yerleştiriyor ve rune of death'in koruyucusu oluyor. sadece black knife assassin denen ve godwyn'i de öldüren suikastçiler maliketh'in silahından bir parça koparıp rune of death'in bir parçasını çalmayı başarıyorlar. godwyn'i bu silahla öldürdükleri için godwyn hakikaten de ölüyor.
her neyse efendim netice olarak oğlu godwyn'in ölmesi ile marika deliriyor ve elden ring'i tamamen parçalıyor (the shattering). böylece rune of death'in eksilmesiyle aslına bakarsan bozulmuş olan golden order da tamamen parçalanıyor. bu parçaların great rune denilen mühim kısımları da önceki entry'de bahsettiğimiz dörtlünün (marika, radagon, godfrey, rennala) değişik kombinasyonlardaki evlatları olan demigod'lar tarafınca paylaşılıyor. bu kendisine elden ring'den kopmuş great rune parçası (shard) düşmüş olan demigod'lara da shardbearer diyoruz. şimdi tekrardan yazının başlangıcında gördüğümüz elden ring'i bir hatırlayalım:
You must be registered for see images

sonrasında da kime hangi parçası düşmüş, bir bakalım​


godrick the grafted (marika ve godfrey'den olma olan godwyn'in torunu): gördüğünüz suretiyle tüm sembolü bir arada tutan göbekte dört tane çemberin içiçe geçmiş olduğu parça bu.
morgott the omen king (marika ve godfrey'den olma, godwyn'in kardeşi): bu da tam ortadaki ortasından ana hat geçen iki çemberden biri.
mohg the lord of blood (marika ve godfrey'den olma, morgott ve godwyn'in diğer kardeşleri): bu da kardeşi morgott benzer biçimde ortasından ana hat geçen iki çemberden ötekisi benzer biçimde gözüküyor.
starscourge radahn (rennala ve radagon'dan olma, rykard ve ranni'nin kardeşi): bu da ana hattın sağında kalan çember.
rykard, lord of blasphemy (rennala ve radagon'dan olma, radahn ve ranni'nin kardeşi): garip bir halde bu radahn ile birebir aynı çember, herhalde tek çember iki ayrı bölüme bölünmüş. aslına bakarsan radahn ve rykard kardeş olduğundan benzer çemberleri almış olmaları mantıklı.
malenia, blade of miquella (marika ve radagon'dan olma, empyrean, miquella'nın kardeşi): bu çember de radahn ve rykard'ın paylaşmış olduğu çemberin ana hatta nazaran tam simetriği olan soldaki çember.
burada son olarak rennala, queen of the full moon'dan aldığımız great rune'ün bir özelliği var. o great rune rennala'ya ilişik değil. aslına bakarsak o great rune rennala'nın elinde tuttuğu altın yumurtanın içinde. doğrusu aslına bakarsak o great rune'ün sahibi rennala değil rennala'nın üvey kızı bulunduğunu önceki entry'de açıkladığımız ranni the witch. sadece ranni sanıyorum golden order karşıtı olduğundan ve age of stars'ı getirmek istediği için kendisine düşen parçayı sahiplenmemiş, bırakmış: bu da malenia'nın çemberiyle aynı çember benzer biçimde duruyor.
şimdi oyunda great rune olarak toplayabildiğimiz parçaları bitirdik, sadece elden ring'i tamamlayan başka parçalar da var. bu parçalar marika ve onun adam kişiliği olan radagon'a ilişik parçalar.
marika'ya ilişik olan parça, elden ring'in en tepesini oluşturan, tepesi yukarıya doğru yay şeklinde kıvrılmış t (büyük t, ekşi sözlükte büyük harf olmadığı için ufak yazmak zorundayım) benzer biçimde olan parça.

bu parçanın marika'yı simgelediğini oyunda iki noktada anlıyoruz​


(bir ihtimal başka da vardır benim bildiklerim bunlar)
1) marika ile ilgili olan marika's scarseal ve marika's soreseal eşyalarının üstünde bu simge var:


2) oyunun en sonunda erdtree'nin içine girdiğimizde, tıpkı çarmıha asılmış isa benzer biçimde, marika kendi simgesi olan parçayla aynı şekli almış bir şekilde bekliyor:

bu sahnede ek olarak marika gözümüzün önünde radagon'a dönüşüyor. erdtree'nin içine girdiğimizde bizi kendi rune'üne asılı ve kendi rune'ünün şeklini almış şekilde bekleyen altın saçlı hanım marika, yere düştükten sonrasında saçları kızıllaşıyor ve adama doğrusu radagon'a dönüşüyor.

bahsettiğim sahneyi anımsamak için oyunun sonundaki şu videonun ilk bir buçuk dakikasını seyredebilirsiniz​

You must be registered for see mediasradagon'a ilişik olan parça ise dört tane içiçe geçmiş çemberin arka planını oluşturan çapraz şekilde birbirini kesen hatlar. bu simgeyi de gene radagon'la ilgili olan radagon's scarseal ve radagon's soreseal eşyalarının üstünde görebiliyoruz:


şimdilik benden bu kadar, ümit ederim oyunu bitirip hiçbir şey anlamamış olan dostlar için buraya kadarki açıklamalarım bir nebze olsun aydınlatıcı olmuştur...
 
Üst