G33/G31 Yonga setli Bilgisayarlar için Özel İntel Görüntü Sürücüsü

ULUTÜRK

YÖNETİCİ
Seviye
1
 
Katılım
13 May 2022
Gönderiler
44
Beğeniler
29
Bu görüntü Sürücüsüyle eski ofis ve dizüstü bilgisayarlarınızda dahili GMA 3100 Görüntü sürücüsünün hem belleğini arttıracaksınız hem de dahili ekran kartınızı daha verimli kullanabileceksiniz.

Bu özel sürücüden kimler faydalanabilir?​

Intel(R) 82945G Yonga seti ailesine sahip bilgisayarlar
Mobile Intel(R) 945 Yonga seti ailesine sahip bilgisayarlar
Intel(R) G35 Yonga seti ailesine sahip bilgisayarlar
Intel(R) G965 Yonga seti ailesine sahip bilgisayarlar
Intel(R) Q965/Q963 Yonga seti ailesine sahip bilgisayarlar
Intel(R) 946GZ Yonga seti ailesine sahip bilgisayarlar
Mobile Intel(R) 965 Yonga seti ailesine sahip bilgisayarlar
Intel(R) G33/G31 Yonga seti ailesine sahip bilgisayarlar
Intel(R) Q35 Yonga seti ailesine sahip bilgisayarlar
Intel(R) Q33 Yonga seti ailesine sahip bilgisayarlar
Mobile Intel(R) 4 Yonga seti ailesine sahip bilgisayarlar
Intel(R) 4 Yonga seti ailesine sahip bilgisayarlar
Intel(R) Q45/Q43 Yonga seti ailesine sahip bilgisayarlar"
Intel(R) G45/G43 Yonga seti ailesine sahip bilgisayarlar
Intel(R) G41 Yonga seti ailesine sahip bilgisayarlar, bu sürücüden, 32 bit Windows 7 işletim sisteminde faydalanabilir.
*Bilgiler sürücünün kurulum dosyasındaki igdlh.inf içinden alınmıştır. Denemeleri G33/G31 yonga setinde yaptığım için başlığa onu koydum.
**82945G yonga setine Intel Windows 7 sürücüsü resmi desteği , bu sürücü bir vista uyarlaması olduğundan sorun yaşamazsınız.


İntel G33/G31 Yonga setine sürücü desteğini Windows 7'de sonlandırdığı için, işlemlerimizi Windows 7 üzerinden yapacağız. Önerdiğimiz Windows 7 işletim sistemini tıklayarak indirebilirsiniz.

İşlemlerimiz HP Compaq DX2400 Ofis kasası üzerinden yapılmıştır.

Öncelikle üstte verdiğimiz hızlandırılmış Windows 7 derlemesiyle temiz kurulum yaptıktan sonra tıklayarak GMA 3100 Görüntü Sürücüsünü indirin.

You must be registered for see images attach


Böyle bir uyarıyla karşılaşacaksınız, endişe etmeyin. Belleği arttırılmış özel intel görüntü sürücüsünün kurulumu bittikten sonra, en güncel cab dosyasını yükleyeceğiz.

Ama önce işlem öncesi sürücü bilgilerimize, karşılaştırmak için göz atalım.

You must be registered for see images attach


İşlem öncesi sürücü bilgilerinizi öğrenmek için öncelikle Aygıt yöneticisini açın ve Görüntü Bağdaşçılarına tıklayın.

Açılan alt sekmeden görüntü bağdaştırıcınıza sağ tıklayıp özellikler deyin ve Sürücü sekmesinden sürüm bilgilerinizi öğrenin.

Daha sonra masa üstüne sağ tıklayıp Ekran Çözünürlüğü ayarlarına girerek, Gelişmiş Ayarlar sekmesinden görüntü kartınızın sahip olduğu bellek miktarını görebilirsiniz.

İşlem öncesinde benim bilgisayarım, sizin de üstte gördüğünüz gibi 06.05.2009 tarihli 8.15.10.1749 sürüm G33/G31 Express Yonga Kümesi Ailesi (Microsoft Corporation - WDDM 1.0) adındaki sürücüyü kullanıyor. Bellek olarak ise, 64mb sistem video belleği ile 192mb paylaşılan sistem belleği olmak üzere toplam 256mb görüntü belleğine sahip.

Şimdi kurulumu yapalım ve ardından bilgisayar yeniden başlatılınca sonucu karşılaştıralım.

You must be registered for see images attach


İşlem sonrası sizinde üstte gördüğünüz gibi 26.25.2009 tarihli 7.15.10.1666 eski sürüm kurulmuş ve sürücü adı Intel(R) G33/G31 Express Chipset Family olmuş. Bellek olarak ise, 128mb sistem video belleğine yani iki katına çıkarken, paylaşılan sistem belleği 158mb olmuş ve toplam görüntü belleği 286mb boyuta yükselmiş. Kısaca sonuç, öncesine göre mükemmel.

You must be registered for see images attach

Şimdi bu iki kat artan sistem görüntü belleğine sahip sürücümüzün, en son sürüm güncellemesini yapalım.

Öncelikle masa üstüne intel klasörü olarak çıkarın.

You must be registered for see images attach


Daha sonra masa üstündeki Bilgisayarıma sağ tıklayıp, özellikler dedikten sonra açılan pencereden Aygıt Yöneticisine tıklayın.

You must be registered for see images attach


Açılan Aygıt Yöneticisi penceresinden, Görüntü Bağdaştırıcılarını bulup yanındaki oka tıklayın.

You must be registered for see images attach


Görüntü bağdaştırıcılarının altındaki çıkan sürücü ismine sağ tıklayıp Sürücü Yazılımını Güncelleştir deyin.

You must be registered for see images attach


Karşınıza iki seçenek gelecek, Sürücü Yazılımı için Bilgisayarımı tara seçeneğini seçin.

You must be registered for see images attach

Bizden güncellemek istediğimiz sürücünün .cab uzantılı yükleme dosyasının nerede olduğunu soruyor. Alt Klasörlerle birlikte tara seçeneği işaretli olmasına dikkat ederek Masa üstü konumunu seçip Tamama basın.

You must be registered for see images attach


Masaüstü konumunu belirttikten sonra, Bilgisayarımdaki Aygıt Sürücüleri listesinden Seçmeme İzin Ver seçeneğine tıklayın.

You must be registered for see images attach


Açılan sürücü yükleme dizininden, Uyumlu donanımları göster kutucuğunun işaretleyin ve kendi sürücünüzle aynı olan ismi "Intel(R) G33/G31 Express Chipset Family" olan seçeneği seçip, İleriye tıklayarak en son sürümü kurma işlemini başlatın.

You must be registered for see images attach


İleri dedikten sonra Sürücünün başarıyla kurulmasını bekleyin.

You must be registered for see images attach

Artık sürücülerinizin cab dosyaları güncellenecektir. Ancak sürücü sürümünüz aynı gözükebilir. Eğer içiniz rahat etmezse, win7 32bit için en son sürüm olan görüntü sürücüsünü indirebilirsiniz. Bu intel'in windows 7 için resmi olarak paylaştığı en son güncelleme dosyası üzerinden geliştirmeler yapıldığından, bunu kurarsanız sürücünüz cab dosyalarıyla uğraşmadan kolayca en son sürüm olur ama görüntü belleğiniz yine aynı 64mb olarak kalacağını unutmayın. Bu yüzden cab dosyalarını üstte verdiğim gibi güncelleyip, görüntü belleğinizi iki katında kullanmanız, sizin için daha iyi olacaktır.

Bu yüzden ilk başta biraz karışık gelse de, üstte ayrıntılı olarak verdiğim, görüntü belleğini 128mb'a çıkaran sürücüyü kurmanızı salık veririm. Uğraşmak istemiyorum diyenler için son verdiğim sürücüyü yükleyip geçebilir. Bu son sürümünde içerisine d3dx10'un oyun için geliştirilmiş özel bir dx sürümünü ekledim ve kayıt defterine oyun için özel komutlar girdim. Bu tür sürücü geliştirmelerinin nasıl yapılacağını: nde anlattım. Eğer bilgisayarınızda daha önceden kurulmuş bir sürücü varsa, önce sürücüyü kaldırmak için bilgisayarı güvenli durumda açıp, daha sonra bu sürücü kaldırma işlemlerini yapmayı unutmayın.

İki günümü alan bir çalışma olsa da, bu konuda dünya da ilk defa bu kadar ayrıntılı rehberi Türklere sunmaktan dolayı mutluyuz. Takıldığınız yer olursa konu altında sorabilirsiniz. Esen kalın
 
Son düzenleme:
Üst