Git Nedir ve Git Kurulumu Nasıl Yapılır?

Git Nedir?

You must be registered for see images attach
Git
, kısa süre içinde yazılımcıların vazgeçilmezleri arasına giren bir sürüm/versiyon denetim sistemidir. Yazdığımız projeleri, bilgisayarımızda ya da harici disklerde binbir çekince altında değilde web üstünde tutmamızı ve yönetmemizi elde eden bir sistemdir.

Niçin Git Kullanmalıyız?

1- Birden fazla kişinin eş zamanlı aynı proje üstünde emek harcaması

Aynı proje üstünde, birden fazla şahıs ile eşzamanlı olarak ya da değişik zamanlarda çalışıyorsanız kodlarınızı birleştirmek ya da kod alışverişi yapmak oldukça çetrefillidir. Fakat git kullanıyorsanız bu işlemleri yapmanız {hiç de} zor olmayacaktır.

2- Versiyon yönetim kolaylığı

Projenizi bilgisayarınızda, bir harici diskte ya da bir bulut sisteminde tutuyorsanız, projede bir hata yapma yada projenizin başına bir mesele gelmesi şeklinde olasılıkları göz önünde bulundurarak devamlı projenizi yedekleme ihtiyacı duyarsınız. Bu sebeple projenizi versiyon versiyon kaydetmeye başlarsınız. Projenizin büyüklüğü bakımından bu işlemi yapmak oldukça karmaşık haller alabilir. Eğer Git kullanırsanız bu şekilde bir sorununuz olmaz. İstediğiniz vakit projenizin son kaydettiğiniz haline ulaşabilir yada herhangi bir günki haline dönüş yapabilirsiniz.

3- Süratli olması ve azca yer kaplaması

Ek olarak Git, bilgisayarınızda fazla yer kullanımını önler ve oldukça süratli çalışır.

4- Çevrimdışı kullanılabilmesi

Bu özellik öteki versiyon denetim sistemlerinden değişik olarak hiçbir ağa bağlı olmadan projenizi geliştirebilmenizi sağlar. Bir çok sistemde proje devamlı merkezi bir noktada dururken, Git‘te her kullanıcının bilgisayarında projenin bir kopyası mevcut olur ve bu sayede offline olarak da proje geliştirebilirsiniz.

Git Kurulumu

Git kurulumu oldukça basittir. bilgisayarınıza uygun versiyonunu indirerek kurabilirsiniz.