Htaccess ile URL’deki Dosya Uzantılarını Gizleme ve Yönlendirme

Calvados

YETKİLİ
Seviye
1
 
Katılım
1 Ağu 2022
Gönderiler
19
Beğeniler
9
You must be registered for see images attach


Eğer bir işlem uygulanmadıysa, web sitemizdeki her sayfanın URL’sinde, ilgili sayfanın uzantısını görürüz. Bunu gizlemek sitemizin biraz daha kullanıcı dostu olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, URL’yi kısalttığı için SEO güçlendirmeye etkisi olur.

Ek olarak, bir sayfayı başka bir sayfaya yönlendirmek, web sitenizi tümüyle başka web sitesine yönlendirmek veya sitenizde var olmayan bir içeriğin yerine kullanıcıyı 404 sayfasına yönlendirmek de bu yöntem ile oldukça kolaydır.

Peki ya URL’den bu uzantıyı nasıl gizleriz, ya da yönlendirme nasıl yaparız?
Aslında cevap epey basit; “.htaccess” dosyası ile.

.htaccess Dosyası Nedir?​

.htaccess (hypertext access), public_html dizini içerisinde yer alan, dizin seviyesinde bir yapılandırma dosyasıdır. Her klasöre erişimin, bir diğerinden bağımsız olarak kontrol edilebilmesini sağlar. Genel yapılandırma ayarlarını yer aldığı dizin için esneterek yerine farklı kurallar eklenebilmesini sağlar.

.htaccess Dosyası Oluşturmak​

.htaccess dosyası, web sitenizin public_html dizininde bulunur. cPanel üzerinden görüntüleyebilmek için öncelikle Dosya Yöneticisi simgesine tıklayıp Gizli Dosyaları Göster seçeneğini aktif etmeniz gerekmektedir.

Gizli dosyaları görüntüledikten sonra eğer .htaccess dosyasını bulamadıysanız, public_html klasöründe “.htaccess” isminde bir dosya oluşturabilirsiniz. Dosyayı oluşturduktan sonra aşağıdan gizlemek istediğiniz uzantıya uygun bölümü .htaccess dosyasının içine yapıştırın ve kaydedin..HTML uzantılı dosyalar için:

RewriteEngine on RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteCond %{REQUEST_FILENAME}\.html -f RewriteRule ^(.*)$ $1.html [NC,L]

.PHP uzantılı dosyalar için:

RewriteEngine on RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteCond %{REQUEST_FILENAME}\.php -f RewriteRule ^(.*)$ $1.php [NC,L]Bu dosyayı oluşturduktan ya da mevcut dosyanın içine bu kod parçalarını ekledikten sonra, mevcut siteniz üzerindeki .html , veya .php uzantıları gizlenecektir. Böylece, aslında hakkımda sayfanıza “/hakkimda.php” veya “/hakkimda.html” yerine direkt olarak “/hakkimda” bağlantısı ile ulaşabileceksiniz.

Bununla birlikte, Htaccess ile web site yönlendirme, içerik bulunamadığında 404 sayfasına yönlendirme gibi işlemleri de kolaylıkla yapabiliriz.

Bu yazım, aynı zamanda kişisel web sitemde ve Medium'da yayımlandı. Diğer yazılarıma da göz atmayı unutmayın. Hoşça kalın.
 

ElbanBirArslan

YÖNETİCİ
Seviye
5
 
Katılım
12 May 2022
Gönderiler
295
Beğeniler
66
Çok faydalı bir konu olmuş. İhtiyacı olanlar için nokta atışı çözümler sunmuşsunuz. Teşekkürler.
 
Üst