İkisini de Kullanan Birinin Gözünden: PlayStation 5 mi Xbox Series X mi?

VMC

Üye
Seviye
0

Gönderiler
18
You must be registered for see images

uzunca bir süredir gamepass sebebiyle xbox serilerinden devam ediyordum, son olarak series x'i aldım. ortalama yedi gün kadar ilkin de ps5 geldi. dolayısıyla karşılaştırmayı iki ürünü de etken olarak kullanan birinin gözüyle yapacağım.
- tasarım bakımından bence xbox, ps5'in oldukça önünde. ps5'in asimetrik kapakları aldığımdan beri gözüme takılıyor. bir ihtimal zaman içinde alışırım; bilmiyorum... toplam footprint olarak da xbox daha ergonomik, kolayca bir köşeye yerleştirip unutabiliyorsunuz.

- ilk kurulum aşamasında da xbox gene bir adım önde. birkaç adım içinde tüm kurulum işlemi tamamlanmıştı. ps5 işe birazcık sorun çıkardı. şöyleki ki;
yaşadığım yerde china mainland, hong kong ve japonya versiyonları satılıyor. çin versiyonunu almak istemedim; zira yeni hesap yaratılırken bölge olarak bir tek çin'i seçebiliyorsunuz, naturel olarak ödeme şekilleri de bu bölgeyle kısıtlı hale geliyor.
benim aldığım hk versiyonu ise üstündeki yazılımın eski olması sebebiyle bir türlü playstation network'e bağlanmadı (haliyle güncellemeyi de yükleyemedim). mecburen yeni firmware i bir bilgisayardan download edip, usb üstünden elle güncellemek zorunda kaldım. bu durum benim açımdan çok da fazla büyük bir problem yaratmadı sadece teknoloji ile fazlaca hasır neşir olmayanlar düşünüldüğünde benzer problemler tatsız bir ilk edinim yaşatmaya aday normal olarak...
- genişleme olanakları bakımından ps5 bence direkt nvme desteği sunması sebebiyle bir adım önde. xbox'a hususi storage expansion card özünde oldukça ergonomik bir çözüm sadece nvme en azından benim açımdan daha hesaplı ve esnek bir seçenek şeklinde duruyor; normal olarak kart tak-çıkar işlerine hakimseniz...

- performans, ses ve görüntü anlamında 4k 60hz bir televizyonda ben bir fark göremedim. iki platform da oldukça atık. şu kadar tflop, bu kadar gb/sn hesaplarına fazlaca takılmayın. bunların bir çok pazarlama odaklı söylemler ve gerçek kullanım senaryolarında aradaki farklar bir şey ifade etmiyor.
bence iki platform arasındaki en net farklardan biri xbox'in quick resume (daha ilkin oynanan bir oyuna süratli geçiş) özelliği. normal olarak bu birazcık da konsolu ne şekilde kullandığınız ile ilgili zira her kullanım senaryosunda kendine yer bulabilecek bir fonksiyondan bahsetmiyoruz.
- genel olarak işletim sistemi ve kullanım kolaylığı açısından playstation daha bir üstüne düşünülmüş şeklinde duruyor. xbox'a bakılırsa bir tık daha cilalı. navigasyon mantığı ve görsel bileşenlerin sunumu xbox'a oranla daha oturaklı.

- kontrolcüler açısından playstation 5 açık ara önde şeklinde. xbox tarafında elite controller'i kullanmama karşın dualsense'teki hazzı aldığımı söyleyemem. yeni haptic motorlar haricinde, ergonomi olarak da daha kullanışlı duruyor dualsense. unutmadan, sony'nin controller update için kablo takmayı mecburi tutmasını aptalca buluyorum. xbox'i geçtim, nvidia shield bile bu işleri kablosuz olarak yapabiliyor.
- abonelik paketleri kısmı birazcık karışık. iki platformun exclusivelerine hususi bir ilginiz yoksa gamepass sunmuş olduğu seçenekler bakımından hala daha iyi şeklinde, geriye doğru uyumluluğu da ps5'e bakılırsa gene bir tık önde (ps4 oyunları için sunulan compatibility mode, yüklenmiş oyun sayısına bakılırsa ciddi bir ek disk alanına gerekseme duyabiliyor (80-90 gb).
iki platformda da kendi abonelik paketleri haricinde ea access mevcut.

fazlaca değil, bundan bir yıl ilkin gamepass ve ps plus/now arasındaki farklar geceyle gündüz gibiydi. şu anda bu şekilde bir farktan anlatmak normal olarak söz mevzusu değil dolayısıyla bir tek gamepass için xbox alma devrinin bittiğini düşünüyorum.
- oyunlar... işte buna net bir cevap vermek fazlaca zor. genel olarak playstation'da daha bir konsol havası var, kısaca o ilk playstation zamanındaki tadı dönem dönem yakalayabiliyorsunuz. xbox'da ise sanki bilgisayarı tv'e bağlamış, gamepad ile pc oyunları oynuyorum hissi hakimdi genel olarak.
---
netice olarak iki platformun exclusivelerinden birine hususi bir ilgi mevcutsa normal olarak onu almanız daha mantıklı. yok oyun için bütçe ayırmam, paketlerde ne geliyorsa onları oynarım diyorsanız daha fazlaca hangi türleri sevdiğinizi hesaba katın. yukarıda da bahsettiğim şeklinde playstation birazcık daha konsol, xbox ise birazcık daha pc havasında bana bakılırsa.
her iki durumda da gerek series x, gerekse ps5 oldukça keyifli cihazlar. seçiminiz hangi yönde olursa olsun hata yapmış olmayacaksınız...