You must be registered for see images attach

Kubernetes, Google tarafınca GO dilinde geliştirilmiş Cloud Native Computing Foundation tarafınca desteklenen mevcut konteyner haline getirilmiş uygulamalarınızı otomatik deploy etmek, sayılarını arttırıp azaltmak şeklinde işlemler ile beraber yönetmenizi elde eden bir Konteyner kümeleme (container cluster) aracıdır.

Kapsayıcı (Container) Nedir?​

Kapsayıcılar, bir uygulamayı daha taşınabilir hale getirmek amacıyla, o uygulamayı çalıştırmak için ihtiyaç duyulan her şeyle beraber paketleyebileceğiniz yazılım birimleridir.

Kubernetes Özellikleri Nelerdir?​

Kubernetes, otomatik kutu paketleme, Ipv4/IPv6 dual-stack, toplu yürütme, yük dengeleyici, zamanlayıcı ve hizmet keşfi şeklinde birçok özelliğe haizdir.

Kubernetes Niçin Tercih Edilir?​

Çoğu zaman değişik makinelere dağıtılmış birçok kapsayıcı içerdiklerinden kapsayıcılı uygulamaların çalışır halde tutulması karışık bir iş olabilir. Kubernetes bu kapsayıcıları zamanlayıp dağıtmanız ve bu tarz şeyleri istediğiniz duruma uygun şekilde ölçeklendirip yaşam döngülerini yönetmeniz için bir yöntem sunmaktadır.

Kubernetes Pod Nedir?​

Kubernetes'in en ufak bileşeni "Pod" olarak adlandırılmaktadır. Kubernetes kümelerde (cluster) çalıştırılan işlemleri (process) temsil etmiş olduğu ifade edilmektedir. Pod'lar Kubernetesleri harekete geçirebilir (deploy) özellikte birimlerdir.

Kubernetes Cluster Nedir?​

Cluster, belirli bir konfigürasyon ile yapılandırılmış olan, aynı amaç doğrultusunda birlikte ya da yedekli şekilde çalışan sunucu kümelerine verilen isimlerdir.
 
Üst