Lego Nedir? Lego'nun Tarihi

ElbanBirArslan

YÖNETİCİ
Seviye
5
 
Katılım
12 May 2022
Gönderiler
295
Beğeniler
66
You must be registered for see images attach

LEGO Group, devamlı olarak oyun oynamanın yeni yollarını yaratırken, 90 yılda amacı asla değişmedi: Evlatların geleceğini oyun yöntemiyle inşa etmek ve hayal güçleri ile yaratıcılıklarını harekete geçirmek. Aslen, aynı renkteki altı tane 2×4 birbirine geçmeli LEGO yapım parçası, 915 milyondan fazla değişik şekilde birleştirilebiliyor. Bu da dünyanın her yerindeki LEGO tutkunlarının en büyük mutluluğu!

LEGO’nun 90 senelik yolculuğu

Tam 90 yıl ilkin Danimarkalı bir marangoz, Danimarka’nın Billund şehrindeki atölyesinde bir takım minik tahta oyuncak tasarladı. İlk koleksiyonunda otomobilleri, uçakları ve yoyoları içeren 36 mütevazı parça vardı ve hepsi o bölgedeki evlatların dünyayı öğrenmelerine destek olmak için özenle tasarlanmıştı. Fakat Danimarkalı marangoz Ole Kirk Kristiansen’in 90 yıl ilkin bugün doğrusu 1932’de bilemeyeceği şey, LEGO Group’un dünyanın en büyük oyuncak şirketlerinden biri olacağı ve her yıl milyonlarca çocuğa birbirleriyle oynamaları için esin vereceğiydi. Ole’nin eğlenceye ve yüksek kaliteli oyuncaklara olan tutkusu seneler geçse de onun en büyük mirası olarak tesirini sürdürmeye devam etti. Aslen “LEGO”, “İyi Oyna” anlamına gelen iki Danca “Leg ve Godt” kelimelerinden geliyor.

Ole’nin ilk ahşap oyuncağını yapmasından yirmi altı yıl sonrasında oğlu Godtfred, sonsuz sayıda yaratıcı yapım olanakları sunan, bugün bildiğimiz birbirine geçmeli LEGO® yapım parçasının patentini aldı. Ana renklerdeki birkaç kolay yapım parçasından hareketle, mütevazı tek bir yapım parçası 18.000’den fazla LEGO ürününün temelini oluşturdu. Hatta THE LEGO MOVIE ile bir Hollywood filmine esin oldu. Bu kadarla da sınırı olan kalmadı; evlatların LEGO® MINDSTORMS®, robotik ve kodlama hakkında data edinmelerine destek oldu ve 180’den fazla video oyununda saatlerce devam eden dijital maceraya esin verdi.

You must be registered for see images

Oyunun Gücü

LEGO İyi Oyna Araştırması’nın 2022 sonuçlarına bakılırsa, oyun yalnız eğlence ile ilgili değil, bununla beraber çocukluklarında kaydedilen gelişim, mutluluk ve tüm aile için kendini iyi hissetme halinin de ayrılmaz bir parçası.

LEGO Group, 2022 LEGO İyi Oyna Araştırması için 30’dan fazla ülkede 55.000’den fazla ebeveyn ve çocukla online anket gerçekleştirmiş oldu ve sonuçlara bakılırsa neredeyse tüm anne babalar, oyun oynamanın evlatların yaratıcılıklarını (%93), kontakt kabiliyetlerini (%92), sorun çözme becerilerini (%92) ve itimat duygularını (%91) güçlendirdiğini düşündüklerini söylüyor. Çocuklar oyun oynarken, hızla değişen dünyada başarıya ulaşmış olmalarına destek olacak beceriler geliştirirler. Fakat en önemlisi, neredeyse tüm çocuklar ailece oyun oynamanın kendilerini mutlu ettiğini (%97), rahatlamalarına destek bulunduğunu, kafalarını okuldan uzaklaştırdığını (%95) ve hatta oyunun kendileri için en sevdikleri öğrenme yolu bulunduğunu söylüyor.

LEGO bir aile markası

Oyun yalnız çocuklar için değil. Beraber oynamak tüm aileyi daha mutlu eder, daha kuvvetli aile bağları kurar ve ebeveynlerin %95’ine bakılırsa onların kendilerini iyi hissetme hallerini artırır. Her 5 ebeveynden 4’ü (%85), ailelerinin LEGO yapım parçalarıyla oynadıklarında daha mutlu olduklarını söylüyor.

Aile değerleri devamlı, Ole’nin ilk oyuncaklarını halletmeye başladığı ve bugün genel merkezi hala Danimarka, Billund’da bulunan LEGO Group’un kalbinde yer aldı. Bugün bile LEGO, Kjeld Kirk Kristiansen’in dümeni kendi oğlu Thomas Kirk Kristiansen’e devrettiği Ole’nin ailesine ilişik.

“Büyük büyükbabam 90 yıl ilkin şirketi kurduğunda, oyunun evlatların hayatlarını değiştirebileceğini fark etti – oyun aileleri bir araya getiriyor ve evlatların potansiyellerine ulaşmalarını sağlayacak beceriler geliştirmelerine destek oluyor” diyor LEGO Group Başkanı Thomas Kirk Kristiansen ve ekliyor: “Onun yalnız minik bir atölyesi vardı, sadece öteki taraftan mümkün olduğunca fazlaca sayıda çocuğun oyunun getirmiş olduğu yararları deneyimleyebilmesini sağlamak şeklinde bir ideali de vardı. “1932, 2022 yada 100. yıl dönümümüzü kutlayacağımız 2032’de olsun, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar tüm ailelerin iyi oynamalarına destek olarak bu mirası sürdürmeye çalışıyoruz.”

Bir aile markası olarak LEGO, Türkiye’de de fazlaca sevilen bir marka. Hem pazar potansiyeli olarak hem de oyunun çocuklarda ve LEGO tutkunu yetişkinlerde ortaya koyduğu gücü göz önüne alarak, LEGO aşkının tüm dünyada olduğu şeklinde Türkiye’de de kuvvetli bulunduğunu söylemek mümkün. O şekilde ki son bir yılda Türkiye’de satılan LEGO kutularının toplam yüksekliği, Galata Kulesi’nin 2000 katına eşit. İşte Türkiye’deki LEGO aşkının devasa gücü!

LEGO Hakkında Keyifli Bilgiler:

● Yalnız en iyisi yeterince iyi olabilir – Ole’nin sloganı hala kalite ve güvenlik için çıtayı belirliyor. Evlatların en sevilmiş olduğu oyuncağı olmaya dayanıp dayanamayacaklarını denetlemek için LEGO yapım parçaları, çocuklarla buluşmadan ilkin düşürülüyor, eziliyor, ısıtılıyor ve yapay ter ve tükürük ile kontrol ediliyor. Hatta yağlı parmakların tesirini kontrol etmek için yağ bile kullanılıyor.

● Muhteşem Kavrama – Her LEGO yapım parçası, LEGO tasarımlarını bir arada tutan muhteşem bir “kavrama gücü” sağlamak için bir kıl genişliği kadar (5 my/0,005 mm) duyarlı bir doğrulukla kalıplanıyor.

● Kalıcı bir dönüm noktası – LEGO yapım parçası, 1999’da – doğrusu ilk kez tasarlanmasından 40 yıl sonrasında – Yüzyılın Oyuncağı seçildi.

● LEGO parçası şablonu – Bugün bildiğimiz LEGO yapım parçasının tasarımı 1958’den beri aynı kaldı, doğrusu 60 yıl ilkin üretilen parçalar bugün yapılanlara uyuyor.

● Bir model değişikliği – 2030 yılına kadar, tasarımı değiştirmeden ya da kalite yada güvenlikten taviz vermeden tüm temel LEGO ürünlerini daha sürdürülebilir malzemelerden yapmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilir kaynaklı şeker kamışından yapılmış ortalama 150 LEGO yapım parçası ve 2021’de geri dönüştürülmüş PET plastik şişelerden üretilmiş bir prototip LEGO parçası görücüye çıktı.

● Minik eller için büyük yapım parçaları – LEGO® DUPLO®, minik evlatların yaratıcı bir halde oynamasına destek olmak için 1969’da tanıtıldı – DUPLO yapım parçaları, tüm boyutlarıyla LEGO yapım parçalarının iki katı boyutunda.

● Muhteşem uyum – LEGO Oyun Sistemi içindeki tüm yapıların birbirleriyle uyumlu olmasını sağlamak için her LEGO Minifigürü, saçları yada herhangi bir şapkası yada aksesuarı olmadan 4 LEGO yapım parçası uzunluğunda üretiliyor.

Daha parlak bir gelecek inşa etmek

Geçtiğimiz 90 yıl, oyunun tüm çocuklar için ne kadar mühim bulunduğunu gösterdi. Bundan dolayı, LEGO Group’un kar paylarının yüzde 25’i LEGO Foundation’a gidiyor ve dezavantajlı durumda olanlar ile krizlerden etkilenenler de dahil milyonlarca çocuğa oynama ve öğrenme şansı veriyor. Geçen yıl LEGO Foundation, dünyanın dört bir tarafındaki evlatların oyun yöntemiyle potansiyellerine ulaşmalarına destek olmak için 440 milyon ABD dolarının üstünde bir taahhütte bulunmuş oldu.​
 
Son düzenleme:
Üst