Mars'ta Çiçeğe Benzer Bir Cisim Görüntülendi

You must be registered for see images attach

Mars Yüzeyinde Daha Ilkin Asla Görülmemiş Çiçeğe Benzer Bir Oluşum Ortaya çıkarıldı

Her geçen gün Mars’tan daha kaliteli ve garip görüntüler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bulgu aracı Cruiosity tarafınca Mars yüzeyinde ‘çiçeğe benzer’ bir nesne görüntülendi.

Uzun senelerdir insanoğlu, uzaya ve uzaydaki yaşamla ilgili araştırmalar yapıyor ve her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Bilim adamları, çoğunlukla Mars üstünde de araştırmalar gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz günlerde de bu araştırmaların ve Mars’a ulaşımın hız kazanması için yeni bir teknoloji geliştirildiği açıklanmıştı. Geliştirilen bu teknolojiyle beraber, Mars’a ulaşımın 45 güne kadar indirilmesinin mümkün olabileceği düşünülüyor.
İleride komşuya gider gidip çıkıp Mars’a gidebilir miyiz kim bilir sadece araştırmacıların çoğunlukla araştırmış olduğu Kızıl Gezegen, bir tek meydana getirilen bilimsel araştırmalarla bizleri şaşırtmakla kalmıyor bununla birlikte muhteşem görüntülerle hepimizi büyülemeye devam ediyor. Cruiosity bulgu aracı tarafınca bu hafta içinde çekilen bir fotoğraf ise, ötekilerden birazcık farklıydı bundan dolayı fotoğrafta çiçeğe benzeyen bir cisim görülüyordu.

Bilim adamları tarafınca ‘Karaçalı Tuzu’ olarak adlandırıldı​

Ufak bir çiçeğe benzeyen bu nesneyle ilgili araştırmalar meydana getiren bilim adamları, nesnenin bir mineral oluşumu bulunduğunu doğruladı. Bulgu aracı, daha ilkin de bu yapıdaki nesnelerle karşılaşmıştı sadece çoğu zaman bu nesneler kaya şeklinde bulunuyordu. Araştırmacılar bu mineral kümelerinin erozyona karşı dayanıklı bulunduğunu tespit ettiler. Bulgu aracı tarafınca tespit edilen çiçek benzeri bu nesneye bilim ekibi tarafınca ‘Karaçalı Tuzu’ adı verildi.

Cruiosity bulgu aracının kamerası, jeologların arazi araştırmalarında yanlarında taşıdıkları büyüteçli el merceğine benzer bir kamera kullanıyor. Bu yüzden bilim adamları bulgu aracının çekmiş olduğu fotoğraf üstünde mineralleri ve nesnenin haiz olduğu dokuyu net bir halde görebiliyor. Bilim adamları, bu ve buna benzer mineral oluşumlarıyla ilgili araştırmalarına devam ediyor. Mars’ta yaşam var mı kim bilir fakat Kızıl Gezegen’in bizlere güzel görüntüler sunmaya devam edeceği kati benzer biçimde görünüyor.
 
Üst