Nano Teknoloji Nedir?

You must be registered for see images attach

Nanoteknolojiyi son yıllarda sık duymaya başladık. Nano kelimesi, bir ölçünün milyarda biri anlamına gelir. Bir nanometre metrenin milyarda birine denktir. Gözle görülemeyecek kadar küçük boyutlarda meydana getirilen teknolojik emekler ise nano teknoloji olarak adlandırılır. 1-100 nanometre boyutundaki yapıların belirli bir amaca hizmet etmek için tasarlanması ve kullanılmasıdır. Maddelerin moleküler yapısını, iç özelliklerini değişim yapmak isteyen yenilikçi bir teknolojik gelişmedir.

Nano Teknoloji Nerelerde Kullanılır?


Nano teknoloji günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Uygulanma alanı oldukça geniş olan nanoteknoloji, endüstri ve çağdaş bilimde önemli bir yere haizdir. Bilgisayar, elektronik, çevre, enerji, esenlik sektörü ve fizik, kimya, biyoloji, matematik şeklinde pozitif bilimlerde kullanılır. Ek olarak biyoteknoloji, ziraat, imalat ve gıda alanında da nanoteknoloji kullanılmaktadır.Nano teknoloji emek harcamaları sonucunda, nano makineler, nano materyaller, nano çipler üretilmektedir. Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar şeklinde teknolojik eşyaların içine nano çipler rahatça yerleştirilebilir. Böylece tüm donanım mikrodan daha azca bir yer kaplamış olur. Nanoteknoloji ile materyaller hafifçe ve daha dayanıklı olurlar.Bu teknoloji bununla birlikte enerjiden tutum da sağlar. Nano makinelere, moleküler üretim adı da verilir. Nano teknoloji ile kir tutmayan nanoteknolojik kumaşlar üretilir. Su geçirmeyen ve kir tutmayan özelliğe haiz bu kumaşlar günümüzde oldukça tercih ediliyor. Bir çok vakit döşemelik kumaş olarak kullanılıyor. Dayanıklılık ve konfor açısından beğeniliyor.

Nano Teknolojinin Sıhhat Alanında Kullanımı


Bu hızla gelişen değişen teknolojinin esenlik alanında da önemli gelişmelere yol açabileceği görülüyor. Nano robotlar ile hücrelerin nano ölçekte onarımı sağlanabilir. Kanser tedavisinde kullanılmak için kanser hücreleri ile savaşan ve vücudu negatif etkilemeyen nano partiküller üretilmeye çalışılıyor. Nano teknoloji ilaç sektöründe, gen uygulamalarında, kardiyak ve kanser tedavisinde, ortopedi uygulamalarında, moleküler tanılarda kulanılabilir. Nano partiküller ile ilacın gerçek hedefe derhal ulaşmasını sağlayabiliriz. Nano hızla gelişen değişen teknolojinin esenlik alanında daha da gelişmesi için emekler yapılıyor. Yakın gelecekte birçok sıkıntılı hastalığın tedavisinde nano teknolojiden yararlanabilmek için emekler sürdürülüyor. Bu teknoloji tıp alanında büyük bir umut vaat ediyor fakat bu çalışmalara rağmen nanotıp büyük oranda kuramsal kalıyor.

Tüm bu biçim şeyleri yanı sıra nano hızla gelişen değişen teknolojinin önünde uzun bir süreç olduğu görülüyor. Ve birçok firmanın gözü şimdiden nano teknolojide.
 
Üst