Oyun için Linux işletim sistemi seçimi ve farkları

ElbanBirArslan

YÖNETİCİ
Seviye
5
 
Katılım
12 May 2022
Gönderiler
295
Beğeniler
66
You must be registered for see images attach

Bu çekirdeğin üzerine geliştiricilerin uğraşları sonucu işletim sistemleri kurulmuştur. Linux işletim sistemleri tamamen açık kaynak kodlu ve parasız. Parasız olması ve onlarca dağıtımının içinde hafifçe dağıtımlarında bulunması eski bilgisayar sahibi insanları etkilemekte. Eski makinelerini hayata döndürmek isteyen insanoğlu hafifçe Linux dağıtımları ile bu makineleri minimum düzeyde kullanılabilir hale getirmeyi amaçlar. Linux dağıtımlarını sıfırdan bir temel üzerine oluşturulmuş ya da bir dağıtımın üzerine geliştirilmiş olabilir. Açık kaynak kodlu olması dağıtımların git gide dallanıp budaklanmasına , her kullanıcı tipi için bir dağıtımın ortaya çıkmasına sebep olur. Yeni başlamış olan ve windows özellikleri arayanlar Ubuntu,Mint,Pardus benzer biçimde Windows’tan oldukca uzak olmayan , büyük topluluk desteğine haiz yazılımları seçer. Kendi alanını yaratmak isteyenler arch tabanlı dağıtımları seçerken siber güvenlik alanındaki kullanıcılar Kali , Parrot benzer biçimde dağıtımları kullanır.

Doğru Linux dağıtımı seçmek​

Linux dağıtımları ihtiyaca ve isteklere göre farklılık gösterir. Eski makinesini hızlandırmak isteyenler Puppy Linux yada Lubuntu , topluluk desteği isteyenler Ubuntu , Pardus yada Debian , Windows ya da MacOS'a benzemesini isteyenler Mint, ElemantaryOS kullanmalıdır. Linux sürümleri sanal makinede yada dağıtım tecrübe etme sitelerinde denenebilir.

Linux'da oyun oynamak​

Linux'da oyun oynamak Windows’tan Linux işletim sistemine geçmek isteyen kullanıcılar için bir problem teşkil ediyor benzer biçimde görünüyor. Linux’te windows için yazılmış programları kullanamamaktayız. Linux Windows’tan tamamen değişik temellere haiz bir çekirdektir. Oyun oynama sıkıntısı bu sebeptendir.

Kullananların ve yazılım tüketicilerinin çoğunluğu windows işletim sistemi kullandığı için uygulamalar , oyunlar şu demek oluyor ki yazılımsal her ürün öncelikle windows için geliştirilir hatta kimi zaman Linux sürümü asla gelmemektedir. Linux geliştiricileri bunun için çözümler ürettiler. Bazı programlar Linuxde oyun oynamanızı kolay hale getirebilir fakat hiçbir uygulamanın tüm oyunları çalıştırmak benzer biçimde bir iddiası bulunmamakta.

Wine​

You must be registered for see images attach


Wine linux sürümlerinde .exe uzantılı dosyaları açmanızda destek sağlar. Eğer yüklemek istediğiniz programın kurulum dosyasına haiz iseniz wine ile çalıştırıp kullanabilirsin. Lakin wine tüm windows için üretilen dosyaları çalıştıramaz. Ek olarak wine temel alınarak bir oldukca uygulama da geliştirilmiştir. İndirmek için resmi sitesine gidebilir ve adımları takip edebilirsin.

ProtonDB​

You must be registered for see images attach


ProtonDdb ye aslen bir yazılım diyebilir miyiz ? Tartışılır. Fakat eğer Steam üstünden Linux desteği bulunmayan uygulamaları oynamak istiyorsan kullanmalısın. İnternet sitesine girip hangi oyunlarda iyi mi performans verdiğine ve oyunu son olarak deneyenlerin yorumlarına ulaşabilirsin. Kullanmak için ise Steam uygulaması üstünden ayarlar menüsüne girip steam play kısmından etken edebilirsin.

PlayOnLinux


You must be registered for see images attach


Play on Linux wine temelli bir uygulamadır. Uygulamalar ve oyunlar için wine’da bulunmayan scriptler barındırır.

Lutris


You must be registered for see images attach


Lutris Linux desteği olmayan oyunları oynamanızı elde eden bir uygulamadır. Uygulamayı açtığınızda , istediğiniz oyunu aratıp indirebilirsiniz.

Steam


You must be registered for see images attach


Steam oldukca popüler bir oyun platform. İçerisindeki tüm gösterilen oyunlar linux desteğine haiz olmasa da CS:GO , DOTA2, WARTHUNDER , benzer biçimde bir oldukca oyun linux desteğine haiz.

Snap Mağaza


You must be registered for see images attach


Snap mağaza ubuntu dağıtımında kendiliğinden gelen bir uygulamadır. İçinde bir oldukca uygulama ve program bulundurur. Windows desteği bulundurmayan programların alternatiflerini bulmak da mümkün.

Linux ile Çalışmak​

Linux çalışmak için oyun oynamaktan kat kat daha elverişlidir. İçinde yüklü gelen ofis programları windowsun programları ile yarışır durumda. Video düzenleme için kdenlive ve fotoğraf düzenlemek için GNU görüntü işleme programı benzer biçimde parasız programlara haiz. Ek olarak hazırlanan bir oldukca virüs programının windows kullanıcılar için bulunduğunu düşünürsek internetten zararı olan yazılım indirmemiz , bu zararı olan yazılımın emek vermesi düşük küçük bir ihtimal. Ek olarak içinde gelen araçlar ve özelleştirilebilir olması uzun kullanımda oldukca büyük avantajlar sunar. Linux için hazırlanan uygulamalar çoğunlukla açık kaynak kodlu olduğundan zararı olan yazılım çalıştıramaz.
 
Üst