Oyun Türlerine Göre Akıcılık Kaybı Yaşamamak İçin Önerdiğimiz Kare Hızları

ULUTÜRK

YÖNETİCİ
Seviye
1
 
Katılım
13 May 2022
Gönderiler
44
Beğeniler
29
Filmlerde 24 sabit görüntünün saniyede peş peşe gösterilmesi akıcı bir deneyim sunması gibi, Oyunlarda da şu kare hızı akıcı kabul edilir diyerek tek bir kare hızı belirtmemiz doğru olmaz. Çünkü filmlerin aksine oyunlar, etkileşim odaklıdır ve bu etkileşimin taktik ve bazı rol yapma oyunlarında olduğu gibi yukarıdan bakarak mı yoksa hikaye bazlı oyunlarda olduğu gibi dışarıdan bakarak mı ya da dışarıdan bakılsa bile yarış oyunlarında olduğu gibi hıza ve hızlı tepki vermeye odaklanmış oyunlara mı önem verdiğinize göre, bu akıcı kabul edilen, saniyede en düşük kare hızı da değişecektir. Bu konumuzda özellikle Türklerin oynamaktan keyif aldığı oyun ana oyun türlerini, akıcılık deneyimini kaybetmeden oynamanız için, önerdiğimiz kare hızlarını aktaracağız. Sizde bu önerilerimize bakarak, en çok hangi türü seviyorsanız, o türde belirttiğimiz kare hızının altına düşmemeyi hedefleyen bilgisayarlar toplayabilir, donanım önerileri için ilgili bölümlerimizde konu açabilirsiniz.


Taktik Oyunları: 25 - 30

İster sıra tabanlı ister gerçek zamanlı olsun, taktik oyunları ve şehir kurma oyunları satranç gibi düşünelerek ilerlenmesi gerektiğinden genelde durağan sahnelerden oluşan tepeden kuş bakışı bakmalı oyunlar olduğundan, neredeyse filmlerin 24 kare olması gibi, üzerine +1 kare düşme oranı koyup en düşük 25 kare hızı almanız bu tür oyunlar için akıcı kabul edebileceğimiz değerdir. Aynı zamanda sıra tabanlı Japon Rol Yapma Oyunlarını da bu 25-30 kare arasını akıcı kabul edebiliriz ancak Türkler çok fazla J-RYO (Japon Rol Yapma Oyunları)'nı oynamadığından bunları konumuzda bahsetmeden sadece taktik oyunları kısmında ufak bir değinmeyle geçtik.

Hikaye bazlı DBN Oyunlar: 30+

Hikaye bazlı DBN yani kısaca Dışarıdan bakmalı / Nişan almalı oyunlar için saniyede 30 kare, akıcı kabul edilebilecek bir değerdir. Genelde oyun aletleri de bu türü odak noktası yaptığından uzunca süre sabit 30 kare oynatmaktaydılar. İki boyutlu oyunlar, dövüş oyunları, spor ve korku oyunları içinde akıcı kabul edilebilecek bu oran yine saniyede 30 kare ve üzeridir.

İGN Savaş Oyunları: 45+

İlk Gözden Nişan almalı (İGN) savaş oyunları için 45 ve üzeri kare hızını akıcı kabul edebiliriz. Ancak bu tarz oyunlar, birinci kişinin gözünden oynandığından 30 kareye ne kadar yaklaşırsa o kadar da size kasma yaşatacağını ve 40 - 50 karenin bu tarz oyunlar için kabul edilebilir kare oranı olduğunu bu yüzden akıcı oynamak için ortalama 45+ denildiğini unutmayın.

Yarış Oyunları: 60+

Yarış gibi hız odaklı oyunları oynarken kasma hissi yaşamamak için 60 kare almanızı öneririz. Bir kaç ayarı kısma pahasına da olsa, ortalama 60 kare almanız bu tarz hız odaklı oyunlarda akıcı deneyim yaşamanız için önemlidir.

Rekabetçi Oyunlar: 90+

Şimdi geldik bizim en iyi bildiğimiz kısma, Rekabetçi Oyunlar. En ufak bir gecikmenin bile kazanmak ile kaybetmek arasındaki çizgiyi belirlediği bu tarz rekabete dayalı oyunlarda, alabileceğiniz en yüksek kareyi almayı hedeflemelisiniz. Özellikle Karşı Saldırı gibi İGN Rekabetçi oyunlarda Türkler için önerdiğimiz Ekran Ayarları, Uzman Fare Ayarları ve Özel Çözünürlük oluşturma gibi rehberlerimize göz atabilirsiniz. Alacağınız donanımlarda, öncelikli oyun türünüze uygun olmasına dikkat edin. Örneğin ben rekabetçi oyunları sevdiğimden, çözünürlüğü olabildiğince kısar 1280x960 gibi bir çözünürlükte oynarım. Çözünürlüğü kıstıkça, yük ekran kartından çok işlemciye bineceğinden darboğaz yaşamamak için alacağım donanımlarda ekran kartından çok işlemciye odaklanırım. Benim için gelmiş geçmiş en iyi ekran 1080g'de 1ms 360Syh (Saniyede yenileme hızı)'na sahip Asus PG259QNR oyuncu ekranıyken, hikaye bazlı AAA oyunları seven ve sürekli o tarz oyunları oynayan biri için 4Bg (Bin gözek) çözünürlükte 60Syh ekran almaları yetecektir. Bu yüzden ekipman ve donanımlarınızı, öncelikle oynayacağınız türe göre seçin.

Akıcı kabul edilebilecek en düşük değerleri, oyun türlerine göre yukarıda belirttik. Bu konuda kafanıza takılan bir yer varsa, konu altında sorabilir veya ilgili bölümlerden konu açarak bizden destek alabilirsiniz. Bir sonra ki konumuzda görüşünceye dek, Esen kalın.
 
Son düzenleme:
Üst