Son Yılların En Güzel Point & Click Adventure Oyunları

VMC

Üye
Seviye
0
 
Katılım
30 Haz 2022
Gönderiler
18
Beğeniler
5
En iyi point and click adventure oyunlar nedir? Artık nesli tükenmeye başlamış sadece oynayanına değişik tecrübeler yaşatmaya devam eden bu oyun türünün güncel dönemdeli en iyi örnekleri.

You must be registered for see images


Point and click adventure... artık bu oyun türünü sevenlerin bile iyiden iyiye takip etmeyi bıraktığını, fazlaca öne çıkan birkaç örnek haricinde çıkan oyunlardan haberi dahi olmadığını kabullenmek gerekiyor. aslına bakarsanız bir iki kural dışı haricinde point and click adventure yapanların tamamı zarar ediyor, yaptığına pişman oluyor, alışkanlıklarından kopamadığı için gene de deniyor. aslına bakarsanız yeni çıkan adventure oyunların çoğunun da iyice eski lucas arts oyunlarının fena birer kopyası olması da işleri iyice iğrenç ediyor, turun kalan birkaç takipçisini de kaçırtıyorlar. her her neyse hala aranızda adventure oynamak isteyen birkaç şahıs var ise, son yıllarda çıkmış, çoğunlukça pek bilinmeyen, şahsen sevdiğim adventure oyunlardan birkaç tanesini listeledim, olur ki oynamak isteyen olur falan, buyrun son yıllarda çıkan birkaç başarıya ulaşmış örnek...

football game​eğer david lynch bir point and click adventure yapsaydı iyi mi olurdu'yu merak ediyorsanız bu oyun tam size bakılırsa. aynı uğursuz ve rüyamsı hava, aynı bilinmezlik, aynı minik amerikan kasabalarındaki minik insanların hikayesi.


paradigm​

asla beklenmedik aniden çıkan görkemli bir oyun, müthiş bir gülmece anlayışıyla oynayana kahkaha attıran distopya ile sürrealizmin görkemli birleşimi. ek olarak gülmece seçimi o lucas arts klonu oyunların aksine beavis and butt-head seçimi sivri bir gülmece.


stasis​

eğer sanitarium oyunu sevdiyseniz fazlaca sevebileceğiniz bir oyun, pek örneği bulunmayan izometrik adventure tarzında, alien/event horizon seçimi filmlerden beslenen uğursuz, gerilimli, fazlaca kaliteli bir öykü, müthiş bir oyun.


milkmaid of the milky way​px grafiklerine karşın kaliteli bir stili olan, minimalist grafik seçimi ile another world'u hatırlatan keyifli bir oyun. 1920'lerin danimarka'sından uzaya uzanan ve inekleri de içeren fazlaca keyifli bir öykü.


where the water tastes like wine​

klasik adventure tarzını birazcık daha sanat içerikli forma sokan, amerika'da büyük bunalım zamanlarında geçen mükemmel bir oyun. insanların hikayeleri üstüne enteresan bir tecrübe, akılda kalıcı bir yapıt.


kentucky route zero​gerçek bir sanat eseri. içinde puzzle falan barındırmadığı için bir çok kişiye bunaltan gelse de hakikaten eşi bulunmaz bir tecrübe yaşatıyor bu oyun. esrarengiz gerçekçilik üstünden ilerleyen ve amerika'nın ötekilerini özetleyen fazlaca güzel bir başyapıt.


beautiful desolation​daha ilkin stasis'i meydana getiren iki kardeşin elinden çıkan ve nükleer kıyamet sonrası dünyada cenup afrika'da geçen, görkemli bir yaratıcılığa haiz bir oyun. teknoloji ve tabiatın iç içe geçmiş olduğu bir dünyada kendinizi tamamen yabancı hissedeceğinizi güvence ederim.


night in the woods​fazlaca kolay fakat sempatik grafikleriyle dissosiyasyon üstünden gelişme, yabancılaşma temalarına dair depresif bir başyapıt. fazlaca anlatmaya gerek yok ne olursa olsun oynamak gerekiyor bence.


the pillars of the earth​aynı adlı kitabından uyarlanan orta çağ'da basit insanların yaşamı ve politik/toplumsal yaşama bir bakış. içinde pek puzzle bulundurmadığı için interactive movie tarzına daha fazlaca uyuyor aslına bakarsak, fakat gerek grafikleri olsun gerek hikayenin işlenişi olsun kesinlikle fazlaca iyi.


jenny leclue​şirin bir baş karakter ve fazlaca kaliteli grafikler üstünden mükemmel bir sinematografi ve müthiş bir anlatımla fazlaca keyifli bir adventure.


chuchel​çocuksu bir seçimi olmasına karşın her yaştan her insanın rahatça sevmiş olarak oynayabileceği tarzda bir amanita design oyunu. dil gerektirmediği için hepimiz rahatça oynayabilir, kolay puzzle'ları ile evlatların da hoşlanabileceği bir oyundur.


samorost 3​müthiş yaratıcılıkla ortaya çıkmış, gene dil gerektirmeden deneyimlenebilecek fazlaca keyifli oyun. puzzle'ları çocuklar için birazcık zor olsa da görsel ve işitsel seçimi yüzünden evlatların sevmesi fazlaca kolay bir oyun.

neofeud​
eğer gelecekte geçen distopya tarzında işleri seviyorsanız, blade runner, ghost in the shell seçimi başyapıtlar ilginizi çektiyse, cyberpunk temalı bu oyunu da fazlasıyla seversiniz.luna the shadow dust​bilhassa adeta rus minyatür tarzındaki grafikleri seviyorsanız gözlerinize bayram ettirecek tarzda bir adventure oyunu, bir çocuk ve onun tarafındaki büyülü kedi çevresinde şekillenen oyunun bulmacaları birazcık anlam ifade etmeyen olsa da oyun genel olarak fazlaca güzel.


unforeseen incidents​yaşamış olduğu kasabada süregelen gizemli virüs salgını neticesinde süregelen ölümleri araştırmaya süregelen bir tamirci'nin öyküsünü el çizimi grafikler ve akıcı bir oynanışla deneyimlemek için bu oyun biçilmiş kaftan. kesinlikle kalburüstü bir adventure oyunu.


oxenfree​klasik point and click adventure tarzına yeni bir yaklaşım getirip hem choice based hem de aksiyon seçimi katan 2d point and click adventure oyun. ergen karakterler birazcık sinir bozucu olsa da oyun genel olarak fazlaca iyi.


gibbous a cthulhu adventure​kült yazar h. p. lovecraft'in hikayelerinden yola çıkılarak meydana getirilen, bir çizgi film kadar kaliteli animasyonları ve canlı renkleriyle fazlaca güzel bir oyun. necronomicon'ı bulmaya çalışan bir dedektifin başına gelen gülünç fakat karanlık vakalar benzer biçimde gülmece dolu bir mevzusu var.


technobabylon​eğer cyberpunk seçimi hoşunuza gidiyorsa bu devasa bir suni zeka ağı tarafınca denetim edilen karamsar dünyada geçen öykü kesinlikle size hitap edecektir.


lamplight city​

19. yüzyılın imgesel bir amerika versiyonunda geçen steampunk temalı bu oyun bilhassa steampunk ve dedektiflik oyunları sevenlerin fazlaca hoşuna gidecektir. güzel grafikleri de fazlasıyla göz doyurucudur.


tormentum dark sorrow​eğer zdzislaw beksinski ve h. r. giger tasarımları hoşunuza gidiyorsa, ve aşırı sürrealist/distopya tarzında bir dünyadaki vakaları deneyimlemek istiyorsanız bu oyun tam size bakılırsa.


masochisia​açıkçası bu oyun ağır ruhsal problemler, travmalar ve bunlardan muzdarip insanoğlu üstüne olduğundan her insana hitap etmez. şu sebeple aşırı karanlık bir psikolojisi, hatta yer yer tahammül edilemez bir atmosferi vardır. bulmacalar fazlaca kolay olduğundan aslolan amaç hikayeleri öğrenmektir. gene de benzersiz bir iş olduğundan bence oynanmalıdır.


little kite​sovyet dünyasında yaşayan insanların iç bunaltan gündelik yaşamında aile içi sertlik, alkol problemine bağlı mutsuzluklar benzer biçimde karamsar bir öykü üstünden ilerleyen güzel bir adventure oyun. yapımcısı slav olduğundan bu soğuk ve karamsar biçim acayip gelmiyor.


repentant​gene slavlardan çıkan karanlık bir oyun. eski karısına fena davranışları yüzünden pişmanlık duyan ve bunu kendince düzeltmeye çalışırken her şeyi daha da iğrenç hale getiren alkol bağımlısı bir insanın öyküsünü el çizimi grafiklerle oynamak istiyorsanız bu oyunu deneyin.


whispers of a machine​gene gelecekte geçen sibernetik ve dedektiflik odaklı cyberpunk/cyber noir tarzda güzel oyun. açıkçası bazı noktalar birazcık banal gelse de genel olarak fazlaca kalburüstü bir oyun.


sol705​ücretsiz bir şekilde oynayabileceğiniz kısa bir adventure oyun. 90'ların dünyasında geçen ve gençlik temalı bu oyunda okuldan kaçıp araştırma laboratuarına giden gençlerin başına gelen vakaları fazlaca güzel pixel art grafiklerle deneyimleyerek eski günleri yad edebilirsiniz.


ve doğal ki olur da duymayan vardır diye: thimbleweed park​efsaneleşmiş oyun geliştirici ron gilbert'ın görkemli oyunu. kesinlikle bir başyapıt. fazlaca söz etmeye gerek yok, oynamak her adventure oyuncusu için farzdır.


her her neyse, bunlar haricinde yüzlerce oyun da var normal olarak​

fakat sırf bu oyunların bile çoğunu adventure meraklılarının büyük bir kısmı oynamamıştır. aslına bakarsanız backlog denen muhabbet de bu sebeple iyice çığırından çıktı son yıllarda. doğrusu oynanacak fazlaca oyun fakat oynayacak azca süre var. insanların "bir ara oynarım" dedikleri oyunların sıralaması her geçen gün büyüyor, sonucunda da haliyle neredeyse hiçbiri oynanmıyor. bu bilhassa adventure benzer biçimde türü sevenlerinin çoğunun yaş averajının yüksek olduğu oyun turu olunca, oyunlara ayırabildikleri süre gençlere bakılırsa daha kısıtlı oluyor. artık adventure tarzının yeniden düze çıkmayacağını görmek için müneccim olmak gerekmiyor.
bu sebeple de adventure oyun satışları o denli düştü ki artık wadjet eyes games ve daedalic entertainment dahil hiçbir şirket kar edemiyor, yavaştan piyasadan çıkıyor ya da biçim değişikliğine gidiyorlar. kalanlar artık tek başına ya da birkaç kişiyle adventure oyun geliştirmeye çalışan amatör oyun geliştiriciler.
hele bir de yeni çıkan adventure oyunlara meydana getirilen yorumlar var ki insanoğlunun midesini bulandırıyor. son olarak beautiful desolation benzer biçimde bir adventure başyapıtına meydana getirilen yorumları görünce açıkçası öyleki midem bulandı ki bu saatten sonrasında adventure oyun geliştirmenin aşırı aptalca olduğu mevzusundaki kararım kesinleşti. her neyse, sıhhat olsun...
 
Üst