Steam'de Alınabilecek En İyi Yeni Nesil Point and Click Adventure Oyunları

Tekinsiz

YÖNETİCİ
Seviye
1

Gönderiler
210
Tıklayarak görüntüler arası geçiş ve hamle yaptığınız, FPS'den (first person shooting) değişik bir anlayışı temsil eden bu oyun türü için en cazip seçimler.
You must be registered for see images

point and click adventure... ilk fikirleri, bilgisayarların hemen hemen klavye ve ekran şeklinde oldukça mühim girdi/çıktı aygıtları yokken şekillenmeye süregelen, tarihin en eski, en köklü ve asla tamamen ölmeyecek [umut dünyası] oyun türü.
30 küsür senelik adventure oyuncusu olarak hazır steam indirimleri devam ederken, alınacak adventure önerileri yazayım dedim. son 10 yıl içinde çıkmış [2010 - 2020], pikselize grafikli olmayan [böylece yeni oyuncuların da sevebileceği] çağdaş [ve bazen biraz light] adventure'lara yer verdim. hem eski kurtlar, hem de yeni neslin hoşlanabileceği oyunlar.
ve de normal olarak bu sıralama yalnız benim oynayıp bitirdiğim oyunlar içinden bir seçki. iyiden kötüye, alfabetik vb. herhangi bir sıralama da içermiyor, aklıma geldikçe yazacağım. giriş kapısının anahtarı envanterinizdeyse, çoğunluğu 'lardan oluşan listemize başlamış olalım:

memoria the dark eye [2013]​

bazı oyunlar vardır ki, asla beklemediğiniz anda asla beklemediğiniz kadar iyi çıkarlar. memoria ile tanışmadan ilkin hakkında en küçük bilgim yoktu, frp evrenini asla duymamıştım, oyunun the dark eye chains of satinav'ın devam oyunu bulunduğunu bile bilmiyordum [çünkü onu da oynamamıştım]. 'ın adventure'ları genel anlamda 'eh işte' sınıfında olduğundan, pek heyecansız şekilde alıp indirmiştim. sadece tasarımcı öyleki bir atmosfer oluşturmuş ki; bilhassa sadja'nın atmosferi ve hikayesi nefis. karakterlerin [sadece 1 çeşit bile olsa] büyü yapabiliyor olmaları bilmecelere müthiş bir derinlik katıyor. birbirinin klonu action oyunları yüzlerce liraya satılırken, bu oyunun 3 lira olması latife şeklinde [ve üzücü elbette]. günümüzde saf adventure oyun çıkışı giderek azalıyor, artık adventure'lar iyice karma türlere dönüşmeye başladı, içlerinde arcade/action kısımlardan turn based combat'a kadar her şey var artık ve bunun en büyük sorumlusu biz oyun severleriz. bundan dolayı saf adventure'lar artık satmıyor, hem de asla satmıyor. insanoğlu indirim dönemlerinde 2-3 liraya inmiş güzelim oyunları bile almıyorlar. daedalic entertainment bile geleneksel adventure üretimini durdurdu, kevin mentz'in 4 yıl üstünde çalmış olduğu the devil's men'i bile iptal etti...
bu oyuna baktıkça, nedense aklıma geliyor ve zamanında iyi mi görkemli işler çıkardıklarını daha iyi anlıyorum [deathgate, shannara, companions of xanth...]. her neyse, derhal alıp yaşayın bu güzelliği!

a new beginning - final cut [2011]​

memoria'yı icra eden kevin mentz'in ilk oyunu. hem hepimizi ilgilendiren güncel bir mevzu [küresel ısınma], hem vakit yolculuğu, hem bilim kurgu, hem adventure, hem de çizgi roman. daha ne istiyorsunuz?!

obduction [2016]​

dönemin kült oyunu 'in yaratıcısı ve myst 1-2 ve 5'in yapımcısı cyan software'in son oyunu. ve de gene muhteşem [şaşırdık mı? hayır]. gene o müthiş yalnızlık hissi, gene değişik dünyalar, gene zekice tasarlanmış mekanik düzenekler, gene nefis bir atmosfer... sizi myst kadar zorlamayacak bir ihtimal fakat türü seviyorsanız durmanız kabahat [oyunu mutlaka ssd'ye kurun, bana güvenin =)].

gray matter [2010]​

bu oyun aslen abd/kanada'da 2009'da çıkmıştı, fakat avrupa'da çıkışı 2010 sonlarına sarktığı için listemize girebiliyor. bu adventure'ın, 'dan gelmiş son klasik bulunduğunu rahatça söyleyebiliriz [hatta 'den daha çok severim]. sihirbazlık/illüzyonistlik hep oldukça ilgimi çeken bir mevzu oldu, ve de bu mevzuda görüp görebileceğiniz en derin işlenmiş oyun bu. abd'de sokak sihirbazı olan bir genç kızın, her sihirbazın imgesel olan oldukça gizli saklı bir sihirbazlık kulübünü bulmak için ingiltere'ye gelmesi ile vakalar başlıyor. öteki taraftan garip deneyler yapmakta olan nörobiyolojist bir doktorla yolları kesişirken, bizlere de 2 değişik karakterin 2 değişik nefis öyküsünü keşfetmek kalıyor [biliyorum, çok klişe yazıyorum ama yapacak bir şey yok. siz oyunun introsundaki klişeleri görün beni affedeceksiniz =). neyse, her durumda harika bir adventure].

secret files 2 puritas cordis [2009!]​

bu oyun da aslen 2009'da çıktı, fakat bu sefer tipik bir türk olarak torpil yapmış olup [!] listeye aldım =). 4 oyunluk serinin en iyisi bu oyun kesinlikle. secret files'ı bilen bilir, tıpkı yada runaway şeklinde solid adventure diye sınıflanır, puzzle'larda her şeyi kitabına uygun yapmanız gerekir. seveni kadar nefret edeni olan oyundur fakat ben severim =). 2. oyunun mevzusu da oldukça garip, bir kehanetle dünya yok olmak üzereyken...

life is strange [2015]​

bu oyunu bilmeyen olmadığından asla uzatmıyorum, her 'şey'den bir tutam içeren, eşi/benzerine pek rastlayamayacağınız, her oyuncunun ne olursa olsun yaşaması ihtiyaç duyulan bir 'deneyim'. oyunun, yaşamın anlamını sorgulatan finali ise mutlak görülmeli.

broken sword 5 - the serpent's curse [2014]​

hey gidi ! '90'larda 'tan sonraki en favori firmamdı, azca fakat öz görkemli adventure'lar çıkarırdı. artık kült sınıfına ulaşmış , nefis bir action/adventure olan ... hatta amiga'daki ilk oyunları lure of the temptress bile, bizi özgürce dolaşan npc'lerinin ardında fellik fellik koşturan tam manasıyla delice bir oyundur. broken sword hakkında daha ne söyleyebilirim bilmiyorum, mars'a ilk insanlı uçuşa katılacak astronotlar bile yanlarında görürecekmiş =). bu 5. oyun, ilk 2 oyunun yanına yaklaşamasa da, 3 ve bilhassa 4'ün bıraktığı fena tadı silmeye yetiyor.

the cave [2013]​

bu oyunun bu listede ne işi var dediğinizi duymuyorum normal olarak fakat gene de kulağım çınladı [daha yazıyı yazarken nasıl çınlıyorsa artık]. evet, 2.5d platform oyunu görüntüsü hakim, ve fakat tam da bu aşamada faktörü devreye giriyor, oyun mekanikleri oldukça adventure kıvamında. esasen bu adam uçuş simülasyonu bile yapsa ortaya çıkacak şey gene adventure olur, insanın ruhu bu! oyunun türü bir yana, atmosferi, yaratıcılığı, mizahı, monkey island göndermeleri ile oynamazsanız siz kaybedersiniz.

armikrog [2015]​

dönemin manyak claymation/stop motion adventure'ı 'un uzun seneler sonrasında gelen devam oyunu [aslında devamı değil ama ana karakterimiz bile aynı neredeyse]. oyun oldukça kısa ve pek oldukça açıdan neverhood'u aratıyor, sadece bu kadar yılda halen bir alternatifi olmadığı için oynamaktan başka şansınız yok =)

gabriel knight: sins of the fathers 20th anniversary edition [2014]​

klasiklerin klasiği ilk gabriel knight'ın remake'i [tanımlama bu kadar =)].

unavowed [2018]​

pikselize grafik olmayacak dedik, sadece müzisyenler iyi mi sololarda parçanın ana gamı haricinde notalar kullanıyorlarsa, bizim de değişik tatlar için arasıra kuralların dışına çıkmamız lüzumlu. listemizdeki ilk pikselize [pixel art] grafikli oyunumuz; unavowed. kendini old school adventure halletmeye adamış güzide bir şirket. bu oyun da çıkmış olduğu yıl tüm ödülleri toplamayı başardı, hak ediyor mu derseniz, etmese bu listeye almazdım derim.

delores a thimbleweed park mini-adventure [2020]​

yetmediyse, bir doza daha ihtiyacınız var ise, yalnız 'i yönettiğimiz bu mini adventure kim bilir ilacınızdır [bkz: klişelerde bugün].

broken age [2015]​

zamanında hayatımızın adventure'larını icra eden (grim fandango, full throttle) 'dan pek oldukça şahıs için hayal kırıklığı olan kickstarter mucizesi. aslına bakılırsa oyun bazı açılardan tam bir tim oyunu olabilirken [hep yeni ve farklı konulara yelken açmak, benzerine rastlanamayacak bir atmosfer/sunum/kurgu, hem sağlam hem uçuk karakterler...], bazı açılardan da [yeterince cool değildi netekim =), daha genç oyunculara hitap eder gibi görünüp arada ağır konulara da giriyordu] tim olamadı. sonuçta ise gene her şeyden değişik olmayı başardı. oyunun genel seçimi ve hatta grafik stili bile hepimiz tarafınca sevilecek şeklinde değil, iyisi mi oyunu bir halde oynayıp kendiniz karar vermeniz fakat ne olursa olsun bir kere görün.

beautiful desolation [2020]​

'i icra eden the brotherhood'tan gene süper bir izometrik adventure [ki günümüzde bu türde oyun bulmak çölde vaha gibi]. oyun, görüntü olarak garip şekilde 1 ve 2'ye benzemekte [ki oyunda aynı fallout gibi turn based combat bile var]. ne olursa olsun bakın. stasis'in devamı da yolda ve şu an da çıktı.

bonus: the longest journey hd! [2019]​

görkemli adventure the longest journey'in remake'i gelmedi fakat hayranlar hd modunu geliştirdi, yukarıdaki web sitelerinde tüm detaylar mevcut. eski olduğundan uzak duranlar var ise artık oyunla toplumsal mesafelerini kaldırabilirler. bu oyunu yapabilen ragnar tørnquist'ın bugün 'a kadar düşmesine ise ne diyeceğimi bilemiyorum. tamam o da kendi türünde güzel oyun da tlj ile arada yar var yahu...