Steam'de Kahve Parasından Daha Ucuza Satılan Nefis Indie Oyunlar

Tekinsiz

YÖNETİCİ
Seviye
1

Gönderiler
210
Oyun platformu Steam'de Starbucks'tan alacağınız bir kahveden daha uygun fiyatlı ve fazla da bilinmeyen birkaç oyun bırakalım şuraya.
You must be registered for see images

steam'deki nispeten ufak, birazcık yaşını almış ve hafifçe kenarda kalmış yapımları yazıyorum fakat keyifliler, kaliteliler ve fiyatlarının hakkını da ziyadesiyle, hatta artık kat be kat veriyorlar. insan üzülüyor bu oyunların yapımcılarına bu sebeple satış başına yarım dolar bile kazanamıyorlar bizlerden, fiyatlar aşırı gülünç kalmış artık.

- kovboylu hotline miami klonu. 2,70 tl. grafikleri kendine özgü ve güzel.

- telltale oyunlarının mekanikleriyle iran devriminde bigün. mevzuya ilgisi olan kaçırmasın. 4,62 tl.

- the room oyunları şeklinde denebilir, fakat mekan çeşitliliği var. biçim grafikler, kolay bir oynanış, bir tek fareye tıklamak kafi. keyifli bir bulmaca oyunu. 3,20 tl.

- limbo gibin. baskıcı bir rejimden kaçmaya çalışıyoruz ve yanımıza bir süre sonrasında mekanik bir kuçu da katılıyor. grafiklerin kendine özgü oldukca iyi bir seçimi var. limbo sevip de almayan oldukca afedersiniz fakat nah bu şekilde olsun. 7,20 tl.

bu da limbo gibin fakat bulmacaları atlayıp zıplayarak değil kelime üreterek çözüyoruz. bir de mevzusu zayıf sayılır. ha ben aşırı zevk almıştım fakat bu benim hobilerimle ilgili. bu açıdan birazcık niş bir oyun sayılır. bu sebeple birazcık ingilizce bilmek, dahası da kelimelerle haşır neşir olmayı sevmek oyundan alınacak zevki oldukca artıracaktır. 3,70 tl.

- 2d bulmaca. bir haciz memurunun yaşlı bir bayanı evinden çıkarmasının peşinden bilinçaltında kayışın kopması ve yavaş yavaş gerçekliği yitirmesi... kendine özgü grafikler, adeta silent hill şeklinde arıza bir atmosfer. finlandiyalı tek bir gencin işi ve takdiri hak ediyor. (hatta bence ikinci oyunuyla beraber alın, fakat o birazcık daha ifade odaklı, bulmacalar daha azca.) bunun fiyatı da baya tuzlu... 1,90 tl.

- çizgi roman karelerinin yerlerini belirleyerek vaka akışını çözmeye ve mevzuyu ilerletmeye çalışıyorsunuz. süper müzikleri ve biçim bir oynanışı var. 3,70 tl.

doğrusu bu artık tanınmış bir oyun fakat yazmadan geçmek istemedim. 2d bulmaca, müthiş keyifli bir oynanış. mükemmel atmosfere haiz casusluk temalı bu oyunu artık duymayan yoktur fakat ola ki var ise işte. 4,50 tl.

terk edilmiş (uzayda doğal) uzay gemilerinin baş rolde oynadığı işleri seviyor musunuz? uzayda 3-5 kişinin paranoyaya bağladığı, olan biteni çözmeye çalmış olduğu mevzular ilginizi çekiyor mu? o vakit bu kısa ve hafifçe bulmaca oyunu da işinizi görecektir. o gemide dolaşmak yeter bence. 5,75 tl.

bir odadaki masif bir yapı içindeki mekanizmayı küçük küçük çözüyorsunuz. bir oyuktaki bulmacayı çözünce öteki yerde bir delik açılıyor, orası başka bir yere işaret ediyor vs vs. derken büyük resmi görüp oyunun sonunda 5 paket makarnaya hak kazanıyorsunuz (sakil bir ileti oldu). ilkini beğenirseniz dört oyunu da alın. ilk oyun 1,10 tl.

dört bölüm, dört değişik oynanış, sonunda birleşip ortaya çıkan gerçek öykü. ilk bölüm 80'lerin metin tabanlı serüven oyunları şeklinde olduğundan bir çok genç sıkılıp bırakabilir fakat siz korkmayın, dalın. çabanıza değecek. 4,50 tl.

kendine özgü bir atmosferi olan 2d bir bulmaca oyunu. mevzu hakkında ne yazsam acayip kaçacak o yüzden yazmıyorum. karanlık bir atmosferi, doğrusal bir oynanışı (doğrusu platform türü atlama zıplama yok) ve nispeten zevkli bulmacaları var. epic vermişti fakat burdan da alın, bu sebeple hak ediyor. 1,80 tl.

bu da aynı the fall şeklinde 2d bir bulmaca oyunu. vakit yolculuğu temasını seviyorsanız alın. bulmacaları 2 ayrı vakit içinde lüzumlu yerlerde yaptığınız geçişlerle çözüyorsunuz. kolay grafiklere aldanmayın. bulmacalar da atmosfer de tam sonucunda. 2,70 tl.

listenin en rahatlatıcı bulmaca oyunu. birazcık eşya bulmaca, birazcık mekanik çözmece. 2 tl.

- bildiğin yapboz. amatörü eğlendirir fakat zevkli. yapboz bitince saatlerde çıkan ülkelere nazaran görseller hoş. 3,30 tl.

- süper bir portal klonu. uzayda ekibiniz yitik (of oldukca orijinal) ve bir suni zeka eşliğinde olan biteni çözmeye çalışıyorsunuz (oldukca orijinal demiştim) fakat portal seven atlasın. 4,65 tl.

- listede klasik bir adventure eğer olmazsa olmazdı. oldukca adı kim bilir fakat çıkmış olduğu yıl level'in cd'sinde demosunu oynayıp yaşadığım yerdeki korsan dükkanların, tezgahların altını üzerine getirmiştim bulmak için. hey gidi 20 yıl olmuş nerdeyse. karanlık ve merak ettiren bir hikayeye haiz. 4,50 tl.

- hackersınız (hadi canım). arayüze belli komutlar girerek görevleri çözüyorsunuz. korkmayın kod mod bilmeniz gerekmiyor. oyunun öğretme aşaması size ihtiyaç duyulan her şeyi açıklıyor ve 10 dakikada kendinizi cidden atmosferin içinde buluyorsunuz. ek olarak müzikleri de oldukca gaz. 3,70 tl.

insanların profillerini, telefonlarını, mektuplarını takip edip lüzumlu gördüklerinizi "orwell" sistemine girerek "kamu düzenini" korumaya çalışıyorsunuz. ya da detayları sisteme girmemeyi seçerek....... her neyse, oynayın, gidişatı siz belirleyin. oldukca sonlu bir oyun bu. kendine özgü mekaniğini çözmeniz de 5 dakika almıyor. 4,62 tl.

bu da artık tanınmış bir oyun fakat düşmüş olduğu fiyatı görünce yazmadan edemedim. bir adaya gelen 4 gencin tek amacı kumsalda sessiz sakin bir gece geçirmektir fakat adanın başka planları vardır.... diyeyim de havalı gözüksün. bu da 2 boyutlu bir bulmaca oyunu. öyleki pek bulmacalık bir şey yok fakat mevzusu itibarıyla cidden insanoğlunun merakını devamlı canı tutuyor. biçim grafikleri de cabası. ingilizceniz var ise, her oyunda aksiyon aramıyorsanız, garip bir hikayeyi dinlemek de sizi doyum ediyorsa alın. hatta bunlarla asla işiniz olmasa bile alın. burayı okuyan hepimiz alsın! 1,85 lira ne abi, insan utanıyor.
aslına bakarsak daha yazacak oyun var fakat bu oyunlara kıyasla artık bilindik sayıldıklarından yazmıyorum. yoksa örnek bir 'u her insanın oynamasını isterim fakat 51 bin yorum almış bir oyunu da yazmayalım artık, değil mi?