Steam'de Oyun Oynarken İşinize Oldukça Yarayacak Bazı Eklenti ve Siteler

Tekinsiz

YÖNETİCİ
Seviye
1
 
Katılım
13 May 2022
Gönderiler
210
Beğeniler
32
En iyi Steam eklentileri nedir? Oyun platformu Steam'i kullanırken işinize yarayabilecek bazı güzel eklentiler ve siteleri paylaşıyoruz.
You must be registered for see images

steam'e üniversite döneminde giriş yaptım ve 9 senedir de üyesiyim.
bu kadar süre içinde bulunduğum ve etken bir kullanıcısı olduğum için (bir fazlaca de oyuna haiz olunca), işimi kolaylaştıran bazı eklentiler ve siteleri kullanmam gerekiyor. bu entryde kullandığım eklenti ve sitelere değineceğim.

a) eklentiler

1.

eklentisinin varisi, steam'i tarayıcıdan kullananların ne olursa olsun edinmesi ihtiyaç duyulan bir eklenti. eklentinin başlıca özellikleri:
- halihazırda haiz olduğunuz ya da talep listenizde olan oyunları değişik renklerle göstererek mağaza sayfasında gezinmenizi kolaylaştırıyor.
You must be registered for see images


- istemediğiniz oyunların arama sonuçlarında gösterilmesini engelliyor.
- arama sonuçlarında sayfa sayfa dolaşmak yerine scroll down ile sayfayı sonsuza kadar kaydırmanızı sağlıyor.
- ilgili oyunun mağaza sayfasında, o oyuna ilişkin içerikler olan değişik sitelere yönlendiren bağlantılar mevcut:
You must be registered for see images


- bir oyunun şu zamana kadarki en düşük fiyatı, o anda değişik ülkelerdeki fiyatı şeklinde detayları gösteriyor.
bu saydıklarımın yanında steam'de gezinmeyi kolaylaştıran başka özellikler de mevcut.

2.


yararlı sitelerde de bahsedeceğim steam database sitesinin tarayıcı eklentisi. temelde augmented steam ile benzer işleve haiz bir eklenti. ben her ikisini de kullanıyorum.

3.

eğer topluluk pazarında kart ya da item alıp satıyorsanız bu eklentinin yararını oldukça görmüş olacaksınız. temel bazı özellikleri:
- envanter sayfanızdaki eşyaların tutarları görünmekte.
- tek tıkla eşyaları en düşük fiyattan listeleme ya da o andaki en yüksek tutardan oluşturulan alış talebine satma.
- takas ekranında getirmiş olduğu bazı kolaylıklar.
- pazar sayfasında sağlamış olduğu bazı öteki özellikler.

4.

steam'de yer edinen oyunların, abonelik bazlı platformlarda ( , , şeklinde) yer alıp almadığını gösteren güzel bir eklenti. oyunlara tam fiyatını vermektense abonelik bazlı platformlarda deneyebilirsiniz.

b) siteler

1.

steam harici, steam ile ilgili en oldukça kullandığım sitelerden biri. en oldukça oynanan, trend olan, yeni gösterilen oyunları detaylı olarak görebileceğiniz bir platform. bunun yanında meraklıları için her oyunun sayfasında o oyuna ilişkin değişikliklerin yer almış olduğu bölümler mevcut. bu değişimler içinde oyunun fiyat geçmişini gösteren grafik de mevcut.
ek olarak calculator diye bir sayfası var ki buraya kullanıcı adınızı girerek profiliniz ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. inanılmaz detaylı bir sayfa, kesinlikle kurcalamanızı tavsiye ederim.

2.

reddit'te yer edinen steam subreddit'i. yeniliklerle ilgili gelişimleri genel anlamda buradan takip ediyorum. ek olarak sorunlarınıza yanıt da bulabilirsiniz.

3.


imdb top 250 listesinin oyun versiyonu. steam'deki kullananların verdiği puanları baz alarak oluşturulan bu listede top 250, hidden gems, best of 2021, most played vb. şeklinde sıralamalara göz atabilirsiniz.

4.

steamdb sitesinde yer edinen calculator kısmına benzer bir site. profilinizle ya da başkalarının profilleriyle ilgili detaylı istatistiklere bakabilirsiniz. bu istatistiklerden bazıları:
- düzey durumunuza nazaran dünyadaki, bölgenizdeki ve ülkenizdeki sıralamanız.
- oyun süresi istatistiğinize nazaran dünyadaki, bölgenizdeki ve ülkenizdeki sıralamanız.
- haiz olduğunuz oyun sayısına nazaran dünyadaki, bölgenizdeki ve ülkenizdeki sıralamanız.

5.

nerede denk geldiğimi hatırlamadığım sadece kullanışlı olduğundan sık kullananlara eklediğim bir site. steam id'nizi girdikten sonrasında haiz olduğunuz oyunlara ilişkin istatistikleri gösteriyor. bu istatistiklerden bazıları:
- oynama sürenize nazaran en oldukça hangi türü tercih ettiğiniz.
- kazanmış olduğunuz başarımların sayısı ve nadirliği.
- haiz olduğunuz oyunları türe, kategoriye, platforma vb. nazaran filtreleyerek görüntüleme.
- sol tarafta yer edinen panelde haiz olduğunuz oyunları göstermekte ve bunlardan birine tıkladığınızda o oyuna ilişkin istatistikleri göstermekte.

6.

eğer kalabalık bir kütüphaneniz var ise oldukça işe yarayan bir kütüphane görüntüleme ve filtreleme sitesi. haiz olduğunuz oyunları türe ya da türlerin kombinasyonlarına nazaran gösterme özelliği mevcut. mesela korku ve aksiyon taglerini seçerek bu iki türü barındıran oyunları görüntüleyebilirsiniz.
bunlar haricinde oldukça detaylı bir filtreleme seçeneği mevcut. denemenizi tavsiye ederim.

7.

steam sunucularının durumunu gösteren bir site. steam başlığına gelip steam çöktü mü demek yerine ilkin bu siteye bakabilirsiniz.

8.

elinizde olan key'leri çekiliş ile verebileceğiniz ya da başkalarının çekilişlerine katılabileceğiniz bir platform. zamanında birkaç oyun kazanmışlığım var. doğal kazandığımdan fazlasını da çekilişle dağıttım.

9.

sevdiğiniz bir oyunu arattıktan sonrasında ona benzer oyunları öneren bir site. ne oynasam diye düşünüyorsanız oldukça yararlı olabilir.

10.

50gameslike sitesine benzer bir oyun tavsiye sitesi.

11.

bir oyuna başlamadan ilkin o oyunun averaj ne kadar zamanda biteceğini görebildiğiniz bir site. oyuncuların paylaşmış olduğu verilerle oluşturulan bu istatistikler, hikayeli bir oyuna başlamadan ilkin ne kadar süre ayırmanız gerektiği mevzusunda oldukça destek olmakta.

12.

steam platformundan bağımsız, tüm pc oyuncularının işine yarayabilecek bir kaynak. oyunlarla ilgili birçok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. bu bilgilerden bazıları:
- oyunun yer almış olduğu mağazalar (epic, steam, origin vb).
- oyunun versiyon farklılıkları (deluxe/gold/standard edition)
- dlc ve microtransactions detayları.
- oyunun açılış ekranını, intro videolarını geçebilmeniz için yapmanız gerekenleri gösteren bilgiler.
- oyunun mühim dosyalarının (save, ayarlar vb) nerede olduğu.
- desteklediği çözünürlükler ve öteki grafik ayarları. eğer bazı ayarlar 3. parti bir uygulama ile gerçekleştiriliyorsa bunu da gösteren bağlantılar mevcut.
- bazı karşılaşılan hataların çözümleri.
kısacası pc oyuncusu iseniz eliniz ayağınız olabilecek bir site.
steam'i tarayıcıdan kullanan (oyun oynama hariç) biri olarak yukarıda bahsettiğim eklenti ve siteler oldukça işime yarıyor. steam istemcisini ise yalnızca oyunları başlatmak, yüklemek şeklinde temel işlerde kullanıyorum...
 
Üst