Türkler için Gelişmiş Ekran Ayarları Rehberi

Türkler için hazırladığımız bu rehberde, Karşı Saldırı (CS:GO) Oyununda seçilmesi gereken Çözünürlüğü ve sebeplerini anlatacağız. Ayrıca bu rehberde, Ekranınızın Saniyelik Görüntü Yenileme hızı (SGY) değerini nasıl arttırabileceğinizi göstereceğiz.

Karşı Saldırı Oyunu için En iyi Ekran Çözünürlüğü Seçimi:​

Çözünürlük, ekranda gösterilecek gözek (piksel) aralıklarını belirler. (Gösterilen toplam gözek sayısını hesaplamanın, teknik hesaplaması biraz sonra vereceğim örnekteki gibi olmasa da, mantığı anlamanız açısından bu şekilde örnek vereceğim. Bu yüzden örnekteki hesaplamayı doğru kabul etmeyiniz, kolay anlaşılması için bu şekilde örneklendirdim.) Örneğin 800'e 600 çözünürlükte, yatayda 800 - dikeyde ise 600 gözek ekranda gösterilir. Yani Bu çözünürlükte Toplam 1200 gözek yer alır. Oyunun çözünürlüğü arttıkça, hakim olmamız gereken gözek alanı çoğaldığı için Karşı Saldırı oyunu gibi İlk Gözden Nişan almalı (İGN) çevrim içi savaş oyunlarında hedefi vurmak zorlaşır. Fakat çözünürlüğü çok düşürürseniz, bu seferde görüntüde bozulmalar yaşanır. Bu rehberde Karşı Saldırı Oyunu için görüntü netliğini bozmadan, hangi ekran çözünürlüğünde oynamamız gerektiğini öğreneceğiz. Ekran Çözünürlüğü seçimi yaparken, yenileme hızlarına da dikkat etmeliyiz. Çoğu Türk oyuncunun, "benim ekranım saniyede sadece 60 kare gösterebiliyor" diyerek, daha fazla yenileme hızı elde edemeyeceği kanısında. Saniyede 60 kare yenileme hızıyla görüntü gösterme ekranın doğal çözünürlüğünde verilen bir hızdır. Her ekranda, çözünürlüğü düşürmek suretiyle saniyelik görüntü karesinin yenilenme hızı, 60'ın üzerine çıkabilir. (Tabi bazı yeni nesil ekranlar, doğal çözünürlüklerinde hız aşırtma yapılabilmekte ve 60'ın üzerinde yenileme hızlarına ulaşabilmektedir. Fakat şimdi anlatacaklarımız doğal çözünürlükte hız aşırtma yapmakla ilgili olmadığı için bu konunun ayrıntısına rehberin başında girmiyorum, bunun için TÜRKLER İÇİN OYUNA ÖZEL ÇÖZÜNÜRLÜK OLUŞTURMA Rehberine bakabilirsiniz.) Şimdi oyunda kabul görmüş çözünürlüklerden bahsedeyim;

1024'e 768 Çözünürlüğünde, 75 SGY (Saniyelik Görüntü Yenilemesi) - Karşı Saldırı oyunu için tavsiye ettiğimiz temel ekran çözünürlüğüdür.

800'e 600 Çözünürlüğünde, 75 SGY - Karşı Saldırı 1.5 ve 1.6 oyununda tavsiye ettiğimiz ekran çözünürlüğüdür.

1280'e 1024 Çözünürlüğünde, 75 SGY - Bu çözünürlük çok fazla yatay olduğundan hedefi vurabilmeniz daha zordur.

1920'e 1080 Çözünürlüğünde, Yatay ve Dikey gözek sayısı aşırı fazla olduğu için İGN (İlk Gözden Nişan almalı) Oyunları bu çözünürlükte oynayan uzman oyuncu sayısı çok çok az. Tavsiye ettiğimiz bir çözünürlük değildir.

Karşı Saldırı oyunu gibi İGN Savaş Oyunlarında, Ayarlardan Oyun içi çözünürlüğü 1024'e 768 yapmalarını tavsiye ederiz. Bu çözünürlük görüntüde fazla bozulma olmadan, fare imlecimizi düşmana yani hedefe daha kolay tutturabilmemize olanak verir. Ayrıca saniyede 75 ve üzeri kare yenileme sayısına ulaşabiliriz.

Ekranımızın Desteklediği Çözünürlük ve SGY Değerlerini Öğrenme:​

Çözünürlüğünüzün hangi renk değerinde ve hangi sgy süresiyle çalıştığını görmek için Masa üstüne sağ tıklayıp, Ekran Çözünürlüğüne girin. Ekran Çözünürlüğü ayarlarından, Gelişmiş Ayarlar sekmesine gidin.

You must be registered for see images attach


Gelen küçük ayar penceresinde, Tüm Modları listele dediğinizde hangi çözünürlükte ne gibi renk ve sgy değerlerine erişebildiğinizi göreceksiniz.

You must be registered for see images attach


Gördüğünüz gibi ben doğal çözünürlükte 32bit ve 60 sgy kullanabiliyorum. 1024'e 768'de ise yine 32bit ve 75 sgy'e kadar çıkabiliyorum.

You must be registered for see images attach


Oyuna Bu Ayarları Uygulama:​

Oyunu 1024'e 768'de 75 SGY'de kullanmak için öncelikle Oyuna Girin ve Seçeneklerden, Görüntü Ayarlarına Tıklayın.

You must be registered for see images attach


Oyun içi Görüntü Ayarlarından, Görüntü Oranı 4:3'e ve Görüntü Çözünürlüğü ise 1024'e 768 olarak alın.

You must be registered for see images attach


Şimdi 1024'e 768 Çözünürlükte 60 SGY'de çalışmasını istemediğimizden dolayı 75 SGY'sine almak için Buhar kütüphanemizden Karşı Saldırı oyununa sağ tıklayıp Özellikler dedikten sonra Çalıştırma seçeneklerini Ayarla'ya tıklayın ve aşağıdaki komutları aralarında boşluk bırakarak girin:

PHP:
-refreshrate 75 -refresh 75 -freq 75

Eğer ekran çözünürlüğüne hız aşırtma yaparsanız, 75 yazan değerleri kendinize göre değiştirmeniz gerekecek. Artık masa üstünde doğal çözünürlükte bilgisayarı kullanırken, oyuna girdiğimizde 1024'e 768 75 SGY değerini göreceğiz. Eğer 1024'e 768 aldığımızda köşelerde siyah boşluk / bant olursa çalıştırma seçeneklerine şu komutu ekleyin:

PHP:
-stretchaspect

Daha sonra Buhar Kütüphanenizden Karşı Saldırı oyununa sağ tıklayıp Yerel Dosyalar > Yerel Dosyalara Göz at seçeneğine tıklayın. Açılan klasörde csgo > cfg bölümüne girin ve video.txt dosyasını açıp dosyanın içinde aşağıdaki kodları bulup, aşağıdaki gibi düzenleyin.

PHP:
setting.fullscreen "1"
setting.defaultres "1024"
setting.defaultresheight "768"
setting.nowindowborder "0"

Bu sayede oyunun köşelerinde Siyah boşluklar olması sorunu çözülecek ve oyunu 1024'e 768 75 SGY'de tam ekran oynayabileceksiniz.

Ekran Kartlarında Ölçeklendirme Ayarı:​

Nvidia Ekran Kartı Kullanıyorsanız: Nvidia Denetim Masası > Masaüstü Boyutunu ve Konumunu Ayarla sekmesi altından Ölçeklendirmeyi "Tam Ekran" olarak seçin.

You must be registered for see images attach


Amd Ekran kartı kullanıyorsanız: Cataliyst Kontrol > Masaüstü ve Ekranlar > Dahili Ekranlarım > Özellikler (Dahili Ekranı) Seçin, burada Ölçeklendirme seçeneklerini "Tam Ekran" olarak seçin.

You must be registered for see images attach


İntel kullanıyorsanız: İntel Denetim ve Medya Grafik paneline giriyoruz, Gelişmiş Mod başlığı altından Genel Ayarlar sekmesine girip, Genel Ayarların en altında bulunan Ölçeklendirme seçeneğinde ''Ekran Ölçeklendirmesini Koru'' seçeneğini seçin.

You must be registered for see images attach


Siyah Kenarlarla Oynamak için Yapmanız Gerekenler​


You must be registered for see images attach


Üstteki işlemleri yaptıysanız, oyunu tam ekranda oynayabilirsiniz. Ancak bazı Türk oyuncuların isteği üzerine, oyunu siyah kenarlarla birlikte oynamanız için yapmanız gereken işlemleri de bu bölümde anlatıyorum. Eğer oyunu siyah kenarlar olmadan tam ekranda oynamak istiyorsanız, bu kısımdaki işlemleri uygulamayın. Çünkü bu işlemler, oyunu siyah kenarlarla birlikte oynamak isteyen Türk oyuncuların isteği üzerine eklenmiştir.

Öncelikle oyunun çalıştırma seçeneklerinde "-stretchaspect" komutunu silip alttaki komutu yazın

PHP:
-stretched

Daha sonra video.txt'yi açın ve alttaki komutları yazın. (Eğer video.txt dosyası cfg bölümünde yoksa, Kütüphanenizden CS:GO'ya sağ tıklayıp Yerel Dosyalar > Yerel Dosyalara Göz at seçeneğine tıklayın. Açılan klasörde csgo > cfg bölümüne girin ve kendiniz yeni bir metin belgesi açıp alttaki komutları ekleyin, daha sonra metin dosyasının adını video yaparak video.txt dosyasını sizin oluşturmanız gerekiyor.)

PHP:
setting.fullscreen "1"
setting.defaultres "1024"
setting.defaultresheight "768"
setting.nowindowborder "1"

Bu işlemleri de yaptıktan sonra, kullandığımız ekran kartınızın Ölçeklendirme seçeneklerine girin ve Tam Ekran olan seçeneği, En Boy Oranını Koru olacak şekilde değiştirin. İşlemlerimiz bu kadar. İyi oyunlar, Esen Kalın.
 
Üst