Türkler için Oyun Gecikmelerini Azaltma Rehberi

Türkler için hazırladığımız bu rehberde, Tüm Çevrim içi oyunlardaki bağlantı gecikmelerini azaltma yöntemini göstereceğim. Burada anlattığım bağlantı gecikmesini (Ping'i) düşürme yöntemi sayesinde, bağlantı hızınızda yaklaşık 20-30ms fark edeceksiniz. Yani daha önce 100 gecikmeyle oynadığınız bir oyunda, bu yöntemden sonra 70-80 gecikmelere kadar düşecek. Bu sayede daha rahat bir oyun oynayacaksınız.

İşlemlerin Çalışma Mantığı:​

Oyunlardaki bağlantı gecikme (ping) değerlerine, internet hızından ziyade internetinizin erişim noktasıyla, oyun sunucusunun arasındaki uzaklık etki eder. Oyun sunucusunun uzaklığı arttıkça gecikme değerleri de artar. Bu gecikme değerlerini en aza indirmek için, oyun sunucusuyla iletişim kurarken uğradığı erişim noktalarını azaltıp tıkanmaları gideriyoruz. Şöyle ki "A" noktası bizim bilgisayarımız, "B" noktası ise oyun sunucusu olsun aradaki harflerde uğradığı noktaları temsil etsin;

⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀ c ⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀d
A-----------|-----------|------------|-------------B
⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀ ç⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀ e

Bu şemada internetimiz "B" noktasına ulaşmak için "c-ç-d" ve "e" noktalarına da uğrayacağı için gecikme değerleri artacaktır. Fakat;

A-------------------------------------------------B

"A" ve "B" noktası arasında internetimizin, oyun sunucusuna ulaşmak için uğradığı ara noktalar olmasaydı, aynı mesafeyi daha kısa sürede ulaşacaktı. Kısaca bizim burada anlatılacak yöntemle yapmaya çalıştığımız; bilgisayarımız ile oyun sunucusuna olan mesafe aynı olmasına rağmen, aradaki gereksiz noktaları kaldırarak gecikme sürelerini düşürmek. (Bu sebeple bahsettiğimiz yöntemler sadece Karşı saldırı oyunu için değil, tüm çevrimiçi oyunlarda işinize yaracaktır.) Tabi burada valve, bir Türk oyun sunucusu açsaydı, oyun sunucusuyla olan uzak mesafe ortadan kalkacağı için çok daha rahat bir şekilde uğraşmadan oyun oynayabilirdik. valve'nin artık resmi bir Türk oyun sunucusu açması gerekiyor. Şimdi kayıt defterine giderek işlemlere başlayalım.

Kayıt defterinden İnternet Darboğazını Kapatalım:​

1. Adım: Başlat'tan Çalıştır’ı açın ve tırnaklar olmadan “regedit” yazıp aratın.

2. Adım: Soldaki menü yapısından tıklayarak şu bölümü bulun : HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/services/Tcpip/Parameters/Interfaces/

3. Adım:
Bir üstteki adımda Interfaces’e tıklamış olduğunuzdan emin olun. Ve sağ taraftaki boş alana dönün. Yandaki alana sağ tıklayıp Yeni DWORD (32 bit) değerini seçin. (Sisteminizin 64 bit olması sorun değil, Dword değerini 32 bit atayacaksınız.) Yeni oluşan satıra TCPNoDElay ismini verin.

Daha sonra bu değer çift tıklayarak değerini 1 (sağdan Ondalık seçili olsun) yapın. Aynı şekilde; yeni bir DWORD oluşturun, buna da TCPAckFrequency ismini ve 1 (Aynı şekilde bunu da Ondalık seçili yapıyoruz.) değerini verin.

4. Adım: Şimdi kayıt defterini kapatın. Denetim Masasından Program Ekle Kaldır’a girin. Burada sol taraf da “Windows özelliklerini aç veya kapat” yazısını göreceksiniz. Tıklayın ve gelen listeden “Microsoft Message Queue (MSMQ) Sunucusu” yazanı soldaki kutuya tıklayarak aktif edin (Alt kutucukların hepsi de seçili olsun) ve Tamam’a basın.

Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve rehberin 5. adımından devam edin.

5. Adım: Bir üstteki dördüncü adımı yaptıktan sonra ayarların uygulanması için bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız. Bilgisayarınızı yeniden başlatmadıysanız bu adım geçerli olmayacaktır. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan attıktan sonra tekrar Başlat'tan Çalıştır'ı açıyoruz ve regedit yazıp giriyoruz (1. adım) Menüden HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/MSMQ bölümüne geliyoruz. Yandaki tarafdaki boş alana sağ tıklayıp Yeni DWORD (32) Değeri oluşturuyoruz (sağdan Ondalık seçili olsun) ve buna da TCPNoDelay ismini verip değerini 1 (sağdan Ondalık seçili olsun) yapıyoruz.

Ağ ayarlarımıza ince ayar çekelim:​

1. Adım: Öncelikle Ağ bağlantılarınıza girip Özelliklere tıklayın.

You must be registered for see images attach

2. Adım: Burada Altını kırmızı şeritle çizdiğim, QoS Paket Zamanlayıcısı , İnternet Protokolü Sürüm 6 ve Bağlantı Katmanlarının yanındaki kutucukta ki tiki kaldırıp Tamam tuşuna basıyoruz.

3. Adım: Daha sonra tekrar Özelliklere tıklayıp, Microsoft Ağları için İstemci seçili iken Yapılandır tuşuna basıyoruz.

4. Adım: Buradan Gelişmiş sekmesine geliyoruz ve Akış Denetimini Devre dışı bırakıyoruz.

Daha sonra yine Gelişmiş sekmesi altında bulunan Hız ve Çift Yönlü Ayarını Modeminizin alabileceği en yüksek hızı, Tam Çift Yönlü Olarak seçin. Örneğin benim modem eski en fazla 100 Mbps destekliyor ben 100 Mbps Tam Çift Yönlüyü kullanıyorum. Sizinki 1000 Mbps veya 1Gbps ise 1000 Mbps Tam Çift Yönlü veya 1Gbps Tam Çift Yönlüyü seçin.

Ağ ayarlarında yapacaklarımız bu kadar Tamam tuşuna basıp pencereyi kapatabilirsiniz. Unutmadan, eğer bu Gelişmiş ayarlar sekmesinde Yeşil Ethernet diye bir seçenek sizde varsa onu mutlaka kapatın. (Yeşil ethernet, elektrikten tasarruf etmek için ethernet girişinin voltajını düşürür ve bağlantı yavaşlamasına sebebiyet verir. Bu yüzden Yeşil Ethernet ayarını Mutlaka kapatmanız gerekir.)

DNS Ayarlarını Kullanalım:​

Türk Telekom'un dns adresleri, Hükümet tarafından çok müdahale edildiği için oyun içinde gecikmelere sebep olabilir. Bu sebeple DNS ayarlarını değiştirmek yararınıza olabilir. DNS ayarlarını değiştirmek için;

1. Adım: Ağ bağlantılarınıza girip Özellikler penceresinden İnternet Protokolü Sürüm 4'ü seçip Özelliklere tıklayın.

2. Adım: Karşımıza gelen pencerede, alt kısımda Aşağıdaki DNS Sunucu adreslerini kullan seçeneğini seçip Google veya Yandex DNS sunucularının adreslerini giriniz.

Google DNS:
8.8.8.8
8.8.4.4

Yandex DNS:
77.88.8.8
77.88.8.1

Şimdi de eski bağlantı bilgilerini silelim:​

1. Adım: Başlat'tan Çalıştır’ı açın Ve “cmd” yazıp cmd.exe'yi yönetici olarak çalıştırın.

2. Adım: Açılan cmd Komut ekranına aşağıdaki kodları sırasıyla yazıp her yazdığınızda enter tuşuna basın:

Kod:
netsh int ip reset resetlog.txt
ipconfig /flushdns
netsh winsock reset

Üstteki kodları sırasıyla yazıp giriş tuşuna bastıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

Ek bilgi: resetlog.txt adlı dosya bulunamıyor diyorsa, C sürücüsüne girip yeni bir metin belgesi oluşturun ve adını resetlog olarak değiştirin.

Artık bağlantınızın bilgi akışındaki tıkanıklıkları giderdik, gecikme değerleriniz eskisine oranla daha az şekilde olacaktır. İyi oyunlar, Esen kalın.

Son düzenleme:

ElbanBirArslan

YÖNETİCİ
Seviye
5

Gönderiler
295
İnanılmaz faydalı bir rehber CS:GO'da ping değerlerim 10-15ms bazında düştü.