Türkler için Oyuna Özel Çözünürlük Oluşturma Rehberi

ULUTÜRK

YÖNETİCİ
Seviye
1
 
Katılım
13 May 2022
Gönderiler
44
Beğeniler
29
Rekabetçi oyunlarda ekranlarını en verimli şekilde kullanmak isteyen Türkler için hazırladığımız bu rehberde, Oyun özel çözünürlük yaparak, oyunlardaki hakimiyeti arttırmayı ve günlük kullanım için üretilen ucuz ekranları, pahalı oyuncu ekranlarına yakın şekle getirebileceğiniz en iyi yöntemi anlatacağım.

Oyuna Özel Çözünürlük Oluşturma:​

Rehberimiz de, gelişmiş ekran ayarlarından ve Karşı Saldırı oyunu gibi İlk Gözden Nişan Almalı (İGN) türündeki Çevrim içi savaş oyunlarında hangi çözünürlükleri neden kullanmanız gerektiğini anlatmıştım. Bu rehberimiz de ise, işi bir üst noktaya taşıyarak kendi özel çözünürlüğümüzü oluşturacağız. Ancak bunu yapmadan önce, "Gözek Zamanlaması" dediğimiz kavramda hangisini, neden seçeceğimizi bilmemiz gerekiyor. Gözek Zamanlaması, ilk olarak Elektronik Sanayi Birliği tarafından, ilk tüplü televizyon ekranlarının görüntüleme zamanlamalarını (ESB / EIA-861B) ismini verdikleri bir kurala bağlayarak oluşturmuştur. Bu zamanlama kuralı, çok çeşitli ekran ürünlerinin çıkmasıyla birlikte, çeşitli ekranlarda yetersiz kaldığından dolayı yeni ekranlara uyum sağlaması için, Güncellenmiş Zamanlama Kuralı (GZK / GTF) yöntemi çıkarılmıştır. Televizyonlardan sonra, bilgisayarlar evlere girmeye başlayıp, Bilgisayarların ve bilgisayar donanımlarının gelişerek televizyonu geçmesiyle birlikte, Bilgisayar ekranlarını duvara takılabilir aletleri üreten üreticiler, Bilgisayar Ekranını Zamanlama Kuralı (BZK / DMT) adını verdikleri kendi yöntemini geliştirmiştir. Bilgisayar Ekranını Zamanlama kuralı, doksanların sonralarına doğru hızla gelişen bilgisayar ekranlarına uyum sağlaması için 2003 yılında üreticiler tarafından, Eşgüdümlü Görüntü Zamanlamaları (EGZ / CVT) kuralı oluşturulmuştur. Bilgisayar alanında tüplü ekranların yerini ince (lcd-led) ekranların almasıyla birlikte, İnce Ekran Zamanlamaları (İEZ / CVT-RB) Kuralı çıkmıştır. İlk Gözden Nişan Almalı savaş oyunlarına özel çözünürlük oluşturacağımız bu rehberimiz de, İnce Bilgisayar ekranları için en uygun zamanlama kuralı olan İEZ / CVT-RB kuralını kullanacağız. Eğer tüplü bilgisayar ekranı kullanıyorsanız, zamanlama kuralını İEZ = İnce Ekran Zamanlamaları / CVT-RB olarak değil, EGZ = Eşgüdümlü Görüntü Zamanlamaları / CVT olarak seçin. Nvidia Ekran Kartının denetim masasında bu zamanlayıcılar, CVT ve CVT Azaltılmış boş olarak geçmektedir.

You must be registered for see images attach


CVT tüplü ekranlar için, CVT Azaltılmış boş olarak yazan ise İnce Ekranlar için seçeceğimiz zamanlama kuralıdır. Şimdi İGN türü savaş oyunlarında tavsiye ettiğim özel çözünürlüğün ne olduğunu ve bu çözünürlüğü oluşturmak yapacağımız işlemlere geçelim;

İGN türündeki Savaş Oyunlarında Tavsiye Ettiğim Özel Çözünürlük:​

İGN türündeki Savaş Oyunlarında Tavsiye Ettiğim Özel Çözünürlük; 85 SGY (Saniyelik Görüntü Yenilemesi) hızına sahip, 1280'e 960 Çözünürlüğüdür. İlk Gözden Nişan Almalı Savaş Oyunlarında neden düşük çözünürlükleri önerdiğimi TÜRKLER İÇİN EKRAN AYARLARI rehberinde söylemiştim. 4'e 3 oranına sahip bu özel çözünürlüğün farkı ise, 1024'e 768 de alıştığımız rahat oynanışın biraz genişletilmiş şekli olmasındadır. 1280'e 960 çözünürlüğü özellikle 21 ile 24" arası boyutlarına sahip ekranlarda (ki bu tarz oyunlara önem veriyorsak, 24 inçin üzerine çıkılmasını tavsiye etmem), basık ve geniş gözüken hedeflerin vuruş alanı bize 768'deki gibi rahat bir oynanış sunarken, çözünürlüğün fazla artmaması ekrandaki gözeklerin kullanımını da kolaylaştırıyor. 1280'e 960 çözünürlüğündeki oyun içi görüntüde ise 1024'e 768'in 19 inç üzerindeki büyük boyutlu ekranlarda gösterdiği çamurumsuluktan çıkarak, 768'e oranla çok daha net bir görüntü veriyor. Bu sayede hem rahat bir oynanışla oyun oynarken hem de düşman hedefleri daha kolay seçilebilir oluyor. Özel çözünürlük yapmayı neden ve niye önerdiğim konusunu anladığımıza göre, 85 SGY Hızına sahip 1280'e 960 özel oyun çözünürlüğümüzü oluşturma işlemlerimize başlayalım.

Nvidia Ekran Kartı Kullanıyorsanız: Masa üstünde boş bir yere sağ tıklayıp Nvidia Denetim Masasına tıklayarak veya Başlat\'a girip oradaki arama yerine Nvidia yazarak, Nvidia Denetim Masasına girin.

You must be registered for see images attach


Daha sonra, Nvidia Denetim Masasının sol tarafındaki Çözünürlük Değiştirme sekmesine girip, sağ tarafta açılan seçeneklerin altından Özelleştirmeyi seçin.

You must be registered for see images attach


Açılan pencerede Özel Çözünürlük Oluşturmayı seçin.

You must be registered for see images attach


Buraya 1280'e 960 özel oyun çözünürlüğünü eklemek için, İşletim sistemi tarafından bildirilen Yatay Gözek Sayısını 1280, Düşey çizgi sayısını 960 yapıyoruz. Yenileme hızını 85, Renk derinliğini 32 ve Tarama türünü ilerleyen yaptıktan sonra Zamanlamayı CVT Azaltılmış boş olarak ayarlamasını seçip, oluşturduğumuz Çözünürlüğü ekrana uyup uymadığına bakmak için deniyoruz.

You must be registered for see images attach


Eğer oluşturduğumuz çözünürlük, ekrana uygun değilse siyah ekran verecek ve sinyal yok yazacaktır. Bu siyah ekran genellikle, oluşturduğumuz özel çözünürlükteki yenileme oranıyla, kullandığımız bilgisayar ekranının yenileme oranı tutmuyorsa verir. Bu oran sizin ekranda tutmazsa, yukarıda 85 yazdığımız yenileme değerini 80 yapıp deneyebilirsiniz. Yine ekranınız desteklemezse, 75 yenileme oranıyla kullanabilirsiniz. Oluşturduğunuz özel çözünürlük Ekranımıza uygunsa, Nvidia denetim masası bu özel çözünürlüğü kayıt edeyim mi? diye soracak evet dediğinizde çözünürlüğünüz, Nvidia Denetim Masasında Özel Çözünürlük kısmına kayıt edilecektir.

You must be registered for see images attach


Nvidia Denetim Masasındaki, Özel Çözünürlük kısmında oluşturduğumuz çözünürlüğe tıklayıp Uygula yazan seçeneğe basarsak, Masa üstü çözünürlüğümüzü oluşturduğumuz çözünürlükle değiştirir. Masa üstü çözünürlüğümüzün değişmesini istemediğimiz için, buradaki sayfada İptal seçeneğine basıp Nvidia Denetim Masasını kapatıyoruz.

Amd Ekran Kartı Kullanıyorsanız: Amd'nin Cataliyst Kontrol (yeni adıyla Radeon Ayarları) yazılımına girip, özel çözünürlük oluşturma ayarlarını bularak, (Nvidia Denetim Masasında Özel Çözünürlük oluştururken kullandığımız) üstteki değerleri girebilirsiniz. Özel Çözünürlük Oluştururken, her iki kartta benzer mantık kullanır.

1280'e 960 şeklindeki Özel Oyun Çözünürlüğümüzü oluşturup, 85 SGY değerini gördükten sonra Oyuna girin. Oyun Ayarlarından Görüntü Seçeneklerine tıklayıp, 4/3 Görüntü oranı içinde yer alan, 1280'e 960 çözünürlüğünü seçin ve Oyunun Görüntü Ayarlarında yapılan değişikliği kaydetmesi için uygula deyin. Daha sonra buhar kütüphanesinden oyunu sağ tıklayıp Özellikler diyerek, oyunun çalıştırma seçeneklerini açın. Oyunun çalıştırma seçeneklerine alttaki komutları ekleyin;

PHP:
-refreshrate 85 -refresh 85 -freq 85

Buradaki 85 değeri, oluşturduğunuz seçeneğin Saniyelik Görüntü Yenileme (SGY) değeridir. Sizde bu değer 85 yerine, 80 veya 75 SGY ise komutlarda 85 yazan yere, sizdeki SGY değerini girin. Eğer oyunun çözünürlüğünü, oluşturduğumuz özel çözünürlüğe almadan bu komutları girerseniz, ekranın SGY hızıyla oyun çözünürlüğünün SGY hızı tutmayacağından karşınıza siyah ekran verir ve sinyal yok yazar. Bu yüzden önce oyunun çözünürlüğünü, oluşturduğumuz özel çözünürlükle değiştirip, sonra bu komutları çalıştırma seçeneklerine ekleyin. Oyunun çözünürlüğünü değiştirmeden bu komutları eklediniz ve siyah ekranla karşılaştıysanız, oyunu kapatıp çalıştırma seçeneklerinden bu komutları silin ve oyuna girin. Oyun çözünürlüğünü, 1280'e 960 yaptıktan sonra, oyundan çıkarak komutları tekrar çalıştırma seçeneklerine girip sorunu düzeltebilirsiniz.

Gelişmiş Görüntü Ayarları:​

Şimdi gelişmiş görüntü ayarlarını uygulamak için video.txt dosyasına gideceğiz. Bu görüntü ayarları dosyası Buharın kurulu olduğu ana dizindeki, Kullanıcı bilgileri içerisinde yer alan 730 sayılı dosyanın içinde bulunur. Burada dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta var. Birincisi; Buharın ana dosyalarının nerede olduğunu bilmek, İkincisi ise; Kullanıcı hesabınızın sayı değerini öğrenmek. Şimdi birincisinden anlatmaya başlayalım. Örneğin; Bilgisayarınızda "C" ve "D" sürücüsü olmak üzere iki sürücü var. Buharı "C" sürücüsüne kurdunuz, "D" sürücüsüne veya başka bir sürücüye ise, Buhar yedek alanı oluşturdunuz. Burada yapacağımız işlemler, Buharın ilk kurulduğu yer olan ana dizinde yapılır. D sürücüsüne veya başka bir sürücüde oluşturduğunuz Yedek Buhar alanında Kullanıcı bilgilerini boşuna aramayın, Buharı ilk kurduğunuz sürücüdeki ana dizinden başka yerde Kullanıcı Bilgilerinizi bulamazsınız. Kullanıcı hesabınızın sayı değerini öğrenmek için ise buhar sayfanızın adresini yazın ve hesaplaya basarak, Buhardaki bilgilerinizin özetini öğrenin.

You must be registered for see images attach


Bu bilgiler arasında, üstte kırmızı alanla belirtilmiş olan Buhar 3'teki U:1: kısmından sonra yazan sayı değeri, Buhar ana dizininde yer alan Kullanıcı bilgilerine girerken ihtiyacımız olan değerdir. Örneğin benim kullanıcı bilgilerimdeki Buhar 3 değerim U:1:1544809 sayısıyla gösterilmiş. U:1: kısmını atıp, 1544809 sayısını alıyorum ve Buhar ana dizinindeki Kullanıcı Bilgileri dosyasının içinde, bu sayıdaki dosyayı buluyorum. Sizde bu sayı farklı olacağından, kendiniz üstte anlattığım şekilde Buhar 3 değerinizi bulmanız gerekiyor. Kullanıcı bilginizin kayıt edildiği dosyayı bulunca, bu dosyanın içinden Buharın Karşı Saldırı oyununa verdiği Yazılım Değeri olan 730 sayılı dosyaya girip local\cfg bölümüne geldiğimizde, video.txt dosyası bizi karşılayacaktır.

You must be registered for see images attach


Ben buharı C Sürücüsüne kurduğum için benim dosya yolum, C:\\Program Files\Steam\userdata\1544809\730\local\cfg şeklinde oldu. Sizde Buharın Ana dizinin bulunduğu sürücü Steam\userdata\ Buhar 3 değeriniz \730\local\cfg yolunu izleyerek, Gelişmiş Görüntü Ayarlarını uygulayacağımız video.txt'yi bulabilirsiniz. Eğer video.txt dosyasını orada bulamazsanız, yeni bir metin belgesi oluşturup adını video.txt koyun ve altta benim düzenleyip verdiğim gelişmiş görüntü ayarlarını hatasız şekilde kopyalayıp kayıt edebilir veya bu ayarların açıklamalarına bakarak, kendi göz zevkinize ve sahip olduğunuz bilgisayar özelliklerine göre özelleştirip kullanabilirsiniz.

PHP:
"VideoConfig"
{
"setting.cpu_level" "0"
"setting.gpu_level" "0"
"setting.mat_antialias" "0"
"setting.mat_aaquality" "0"
"setting.mat_forceaniso" "0"
"setting.mat_vsync" "0"
"setting.mat_triplebuffered" "0"
"setting.mat_grain_scale_override" "1"
"setting.gpu_mem_level" "0"
"setting.mem_level" "2"
"setting.mat_queue_mode" "2"
"setting.csm_quality_level" "1"
"setting.mat_software_aa_strength" "0"
"setting.mat_motion_blur_enabled" "0"
"setting.fullscreen" "1"
"setting.defaultres" "1280"
"setting.defaultresheight" "960"
"setting.aspectratiomode" "0"
"setting.nowindowborder" "0"
}

Şimdi Gelişmiş Görüntü Ayarlarındaki komutlara hangi değeri, ne için verdiğimizi açıklayayım.

setting.cpu_level komutu: Oyundaki çevre ayrıntılarının kalitesini ve işlemciye bindireceği yükün oranını belirler. Çevre ayrıntılarındaki kalite arttıkça, işlemciye binen yükte o oranda artacağı için, her arttırdığınız kalite değerine göre oyun içinde aldığınız saniyelik kare sayınız düşecektir. Bu komuta verdiğimiz 0 değeri = Düşük kaliteyi / 1 değeri = Orta kaliteyi / 2 değeri = Yüksek kaliteyi karşılar. İşlemciye yük bindirerek, saniyede aldığımız kare sayısını düşürmesine göz yumsak bile zaten Çevre ayrıntıları İGN türü rekabetçi savaş oyunlarında dikkat dağıtıcı bir unsur olduğundan, ne kadar düşük kalitede olursa düşmanı fark edip tepki verme hızımız artacağından dolayı tavsiyem bu ayarı "0" olarak bırakınız.

setting.gpu_level komutu: Oyundaki cisimlerin kalitesini ve ekran kartına bindireceği yükün oranını belirler. Cisimlerdeki kalite arttıkça, ekran kartına binen yükte o oranda artacağı için, her arttırdığınız kalite değerine göre oyun içinde aldığınız saniyelik kare sayınız düşecektir. Bu komuta verdiğimiz 0 değeri = Düşük kaliteyi / 1 değeri = Orta kaliteyi / 2 değeri = Yüksek kaliteyi / 3 değeri = Çok Yüksek kaliteyi karşılar. Oyunun görüntü kalitesini büyük oranda etkileyen önemli bir ayar olsa da, saniyede aldığımız kare sayısını artırmak için tavsiyem bu ayarı "0" olarak bırakınız.

setting.mat_antialias komutu: Görüntü kenarlarındaki keskinliği yumuşatarak görsel kaliteyi fark edilir oranda arttırır ancak bunu yaparken de aldığınız saniyelik kare sayınız aynı oranda düşecektir. Bu komuta verdiğimiz 0 değeri = Kenar keskinliğini yumuşatmayı kapatır / 1 değeri = Çok Düşük oranda / 2 değeri = Düşük oranda / 4 değeri = Orta oranda / 8 değeri = Yüksek oranda / 16 değeri = Çok Yüksek oranda bu kenar keskinliğini yumuşatma özelliğini uygular. İGN türü Çevrim içi rekabetçi savaş oyunlarında, düşmana hızlı tepki verip hedefi imha ederek maçı kazanmamızda, her bir görüntü karesinin büyük bir önemi olduğundan tavsiyem bu ayarı "0" olarak bırakınız.

setting.mat_software_aa_strength komutu: Ekran kartı yazılımdaki görüntü kenarlarındaki keskinliği yumuşatma ayarının, oyun içinde kullanılıp - kullanılmamasını veya hangi değerde kullanılacağını, oyun içinde ayarlamaya yarar. Bu komuta verdiğimiz 0 değeri = Kenar keskinliğini yumuşatmayı kapatır / 1 değeri = Çok Düşük oranda / 2 değeri = Düşük oranda / 4 değeri = Orta oranda / 8 değeri = Yüksek oranda / 16 değeri = Çok Yüksek oranda bu kenar keskinliğini yumuşatma özelliğini uygular. Yukarıdaki komutta, oyunun kendi yumuşatma ayarını kapattığımız gibi, bu komuta da "0" değerini vererek, oyun dışı yazılımlar yardımıyla keskinliği yumuşatma özelliğini de kapatmalıyız.

setting.mat_aaquality komutu: Görüntü kenarlarındaki keskinliği yumuşatma oranını belirleyen özelliğin kalitesini belirler ve arttırıldığı oranda saniyelik kare sayınız düşecektir. Bu komuta verdiğimiz 0 değeri = Kenar keskinliğini yumuşatmanın kalitesini kapatır. (Bu ayar üstteki komutla bağlantılı olduğundan, üstte 0 verdiyseniz bu komutada 0 değerini vermelisiniz) / 1 değeri = Düşük kaliteyi / 2 değeri = Orta kaliteyi / 4 değeri = Yüksek kaliteyi karşılar. Yine bu komutun değerini "0" yaparak, önceki komutta kenar yumuşaklığını kapattığımız için, yumuşaklık kalitesini de kapatıyoruz.

setting.mat_forceaniso komutu: Görüntünün 3 boyut çizimindeki doku kalitesini düşürüp, arttırmamızı sağlar. Yine her görüntüyü güzelleştiren ayarda olduğu gibi, görüntünün kalitesini artırdığınız oranda saniyede aldığınız kare sayınız düşecektir. Bu komuta verdiğimiz 0 değeri = Doku kalitesini Çok düşüğe alır / 2 değeri = Kaliteyi çok az arttırır / 4 değeri = Doku Kalitesini orta kaliteye / 8 değeri = Doku kalitesini Yükseğe / 16 değeri = Doku kalitesini çok yükseğe almasını karşılar. Bu komuta da "0" değerini vererek, saniyelik kare sayımızı arttırıyoruz.

setting.mat_vsync komutu: Saniyede aldığınız görüntü kare sayısını, Ekranın gösterebildiği görüntü kare sayısına sabitler. Bu komuta verdiğimiz 0 değeri = Ekran kartının çizdiği saniyelik kare sayısını, Ekranımızın saniyede gösterebildiği kare sayısıyla sınırlandırmayı kapatır / 1 değeri = bu sınırlandırma özelliğini açar. Eğer bu ayarı açarsak, her güzel görüntü ayarını kısarak yükselttiğimiz saniyelik görüntü kare sayısını, ekranın özelliğine göre sınırlamış oluruz. Bu yüzden "0" değeri vererek bu ayarı kapatıyoruz. Zira Nvidia veya Amd destekli kaliteli bir oyuncu ekranınız yoksa, İGN türü Çevrim içi rekabetçi savaş oyunlarında bu ayarı kapalı tutmanızı öneririm. Sebebini ayrıntılı şekilde bu rehberin alt kısmında açıklayacağım.

setting.mat_triplebuffered komutu: Saniyede aldığınız görüntü kare sayısını, Ekranın gösterebildiği görüntü kare sayısına sabitlerken oluşabilecek görüntü yırtılmalarını önlemek için, Görüntü karelerini Ekran kartının üçlü ara belleğine alarak ekrana ileten, geniş bellek alanına sahip ekran kartlarında iş gören ama düşük bellekli eski ekran kartlarını yoran bir özelliktir. Bu komuta verdiğimiz 0 değeri = Üçlü ara belleğe almayı kapatır / 1 değeri = Üçlü ara belleğe almayı açar. Üstteki komutla bağlantılıdır. Eğer geniş bellek alanına sahip güncel bir ekran kartına sahipseniz ve saniyede aldığınız görüntü kare sayısını, Ekranın gösterebildiği görüntü kare sayısına sabitlediyseniz, bu ayara 1 değerini vererek açabilirsiniz. Üstteki kare sayısını sınırlama komutunu kapatmışsanız, bu komutada "0" değerini vererek üçlü ara belleğe alma ayarını kapatınız.

setting.mat_grain_scale_override komutu: Basıldığında çalışan hareketleri ve hareketli cisimleri ölçekleme kalitesini belirlemeye yarar. Bu komuta verdiğimiz -1 değeri = Hareketin Ölçeklenme kalitesini düşüğe alır / 0 değeri = Ölçekleme kalitesini Ortaya çeker / 1 değeri = Yüksek kaliteye alarak basılınca devreye giren hareketleri ölçekler. Bunun yaptığı işi şöyle anlatayım, hani Karşı saldırı oyununda düşmanla sıcak çatışma halindeyken, mermilerin havada uçuştuğu o anlarda saniyede aldığınız kare sayınız bir anda düşmeye başlar ve ufak ufak anlık bir kasma girer ya, işte onun sebebi bu ayardır. Savaş oyunlarında atılan her merminin, rol yapma oyunlarında savrulan kılıcın, basılan her büyünün ve sadece basıldığında devreye giren, basılmadıkça veya belirtilmedikçe durağan olan her türlü hareketin ve hareketli cisimlerin kalitesini belirleyip, size vuruş hissini yaşatır. Tepeden kuş bakışı bir açıyla bakarak yönettiğimiz Rol yapma oyunlarında belki o kadar önemli değildir bu ayar, ancak özellikle İGN türü savaş oyunlarında mutlaka yükseğe alınması gereken bir ayardır. Bu yüzden "1" değerini verip, bu ayarı en yükseğe almanızı tavsiye ederim.

setting.gpu_mem_level komutu: Oyundaki 3 boyutlu cisimlerin ve görüntü kalıplarının kalitesini belirler. Bu komuta verdiğimiz 0 değeri = Düşük kaliteyi / 1 değeri = Orta kaliteyi / 2 değeri = Yüksek kaliteyi karşılar. Bu komuta da "0" değerini vererek, saniyelik kare sayımızı arttırıyoruz.

setting.mem_level komutu: Oyunun kullanacağı bellek miktarını belirler. Oyun için ayrılan bellek arttıkça, saniyede alınan kare sayısı da yükselir. Bu yüzden olabildiğince yüksek tutmanız sizin için iyidir. Bu komuta verdiğimiz -1 değeri = oyunun mümkün olan en az belleği kullanmasına izin verir (1GB\'ın altında bir belleğe sahipseniz bu değeri kullanın.) / 0 değeri = oyunun en az 0mb ile en fazla 1200mb arasında bir bellek kullanmasına izin verir (1GB veya 1,5GB belleğiniz varsa bu değeri kullanın.) / 1 değeri = oyunun 1200mb ile 1800mb arasında bir bellek kullanmasına izin verir (2GB belleğiniz varsa bu değeri kullanın) / 2 değeri = oyunun 1800mb ile 65535mb arası bir bellek kullanmasına izin verir (3GB ve üzerinde bir belleğiniz varsa bu değeri kullanın.)

setting.mat_queue_mode komutu: Oyunda çoklu işlemci çekirdeği kullanıp, kullanılmamasını belirler. Bu komuta verdiğimiz -1 değeri = oyunun asla çoklu çekirdek kullanmaması içindir / 0 değeri = Çift çekirdek kullanması içindir / 1 değeri = Dört çekirdek kullanması içindir / 2 değeri = İşlemcinin tüm çekirdeklerini kullanması içindir. İşlemcinizdeki çekirdekler 4 veya üzeri ise "2" değerini kullanmanızı öneririm.

setting.csm_quality_level komutu: Oyunun gölge kalitesini belirler. Bu komuta verdiğimiz 0 değeri = gölge kalitesini düşükte tutar / 1 değeri = gölge kalitesini ortalama yapar / 2 değeri = gölge kalitesini yükseğe çeker / 3 değeri = gölge kalitesini en yükseğe alır. Kapının yanında duran düşmanın gölgesini fark edip, harekete geçmek için gölgeler önemlidir. Fakat ben sürekli pusup yere bakarak oynamadığım için, bana orta düzey gölge kalitesi yetiyor. Birisi T kapıdan uzuna doğru geliyorsa, gölge kalitesini en düşüğe de alsanız, gölgesini fark ediyorsunuz bu yüzden gölge kalitesini, saniyede her karenin önemli olduğu Karşı saldırı oyununda aşırıya kaçarak yükseltmeyi gereksiz buluyorum ama yine de isterseniz, gölge kalitesi ayarına "3" değerini yazarak, En Yüksek kalitede oynayabilirsiniz. Fakat bir hedefin gölgesini net göreyim diye bu ayar aşırıya kaçıldığında, sadece oyuncu gölgelerinin değil, binalardan yansıyan durağan gölgeleri netleştirmekten tutunda, hareketli -hareketsiz ışık alan her cismin gölge kalitesini de arttırdığı hatırlatarak, eski ekran kartlarında bu ayarın aşırıya kaçılması, özellikle gölge yoğunluğuna çok olan haritalarda ekran kartına büyük oranla yük bindireceğini belirteyim. Bu yüzden güncel bir bilgisayar kullanıyor olsanız dahi en fazla "1" veya "2" değerini vermeniz yeterlidir.

setting.mat_motion_blur_enabled komutu: Fareyi döndürdüğünüzde Hareket izi sağlayan, oyundaki en gereksiz ayar. Direk "0" değerini verip kapatın.

setting.fullscreen komutu: Oyunu tam ekran olarak açmayı sağlar. Tam ekranda oynamak için bu komuta "1" değerini verin.

setting.defaultres komutu: Çözünürlükle ilgilidir. Çözünürlüğün Yataydaki değerini buraya yazıyoruz. 85 SGY'de 1280'e 960 çözünürlüğünde oynamak için buraya 1280 yazın.

setting.defaultresheight komutu: Çözünürlükle ilgilidir. Çözünürlüğün Dikeydeki değerini buraya yazıyoruz. 85 SGY'de 1280'e 960 çözünürlüğünde oynamak için buraya 960 yazın.

setting.aspectratiomode komutu: Çözünürlüğün görüntü oranını, oyuna tanıtmaya sağlar. Bu komuta verdiğimiz 0 değeri,= 4/3 görüntü oranı, 1 değeri = 16/9 görüntü oranı, 2 değeri = 16/10 görüntü oranı içindir. Oyun içinde saniyelik 85 görüntü karesi gösterecek şekilde hız aşırttığımız 1280'e 960 çözünürlüğü, 4/3 görüntü oranına sahip olduğu için bu komuta "0" değerini verin.

setting.nowindowborder komutu: Oyunu siyah kenarlı şekilde oynamayı sağlar. 4/3 çözünürlükte oynarken yanlarda dikine siyah kenar isterseniz bu komuta "1" değerini verin. Benim gibi siyah kenar istemiyorsanız bu komuta "0" değerini verip siyah kenarlıkları kapatarak oynayın.

Görüntü Oranından Kaynaklı Atış Bozulmalarını Düzeltme:​

16'ya 9 Görüntü oranına sahip İnce bir ekrana sahipseniz, 4'e 3 görüntü oranıyla oynadığınızda oyun içinde atışlarınızın düzgün gitmesi için komut ekranına altta verdiğim komutları girerek, görüntü oranından kaynaklı atış bozulmalarını giderebilir ve böylece daha düzgün atış yapabilirsiniz;

PHP:
m_pitch "0.0170"
m_yaw "0.0170"

Görüntü Sayısı Neden Bu Kadar Önemli:​

Ekran kartımız ne kadar güçlü olursa olsun, ekran kartının saniyede çizdiği her görüntü karesi ekrana yansımıyor, ekranımız sınırlı bir görüntü kare sayısını bize aktarabiliyorsa, ekranın gösteremediği bu görüntü karelerini almak neden bu kadar önemli ? Niçin ekranımızda göremediğimiz görüntü karelerinin sayısını çoğaltmak için, görüntünün kalitesini düşürmekle uğraşıyoruz ? şeklindeki sorular, doğru ve yerinde sorulardır. Günümüzde alınabilecek sıradan bilgisayar ekranları, saniyede 60 görüntü karesini gösterebilme yeteneğine sahiptir. Oyuncu bilgisayar ekranları ise saniye de 100, 120, 144 ve hatta 240 görüntü karesi gösterebilme yetenekleri vardır. Saniyede yüzlerce görüntü karesini gösteren bu oyuncu ekranları için, ekran kartının aşırı derece görüntü karesi çizmesi istenilmesi doğaldır ancak saniyede sadece 60 görüntü karesi gösterebilen, hadi bu rehberdeki özel çözünürlük oluşturmayı da uygulayıp, bazı düşük çözünürlüklerde hız aşırtma yaparak sıradan bir ekrandan saniyede 85 görüntü karesi aldığımızı ve ilk haline oranla %45'den fazla görüntü karesi elde ettik diyelim, peki 86. kareye neden ihtiyacımız var. Açarız dikey eşitlemeyi, ekran kartının saniyede çizdiği görüntü karesiyle, ekranın saniye başına gösterebildiği görüntü sayını sabitleriz, böylece hem keyfimize bakarız, Hem de daha yüksek görüntü kalitesinde oyun oynarız mantığı, tek kişilik macera ve rol yapma oyunlarında doğru olabilir. Ancak yetenek kadar, hedefi en önce görüp - hızlı şekilde tepki verebilmenin kazananı belirlediği İGN türü Çevrim içi rekabetçi savaş oyunlarında, kabul edilebilir bir şey değildir. Zira Dikey eşitleme özelliği, ekran kartının saniyede çizdiği görüntü karesiyle, ekranın saniye başına gösterebildiği görüntü sayını sabitlerken ufak gecikmelere sebep olur. Bu gecikmeler, dışarıdan bakmalı tek kişilik macera oyunlarında yahut karakter geliştirip 1-2-3'e basarak savaşma üzerine kurulan, durağan oynanışa sahip çevrim içi rol yapma oyunlarında, ekranın gösterebildiği görüntü kare sayısının üzerinde bir görüntü almaya çalışmak o kadar önemli değildir. Fakat İGN türü Çevrim içi rekabetçi savaş oyunlarında, saniyede 150 kare çizdirmek varken, ekran kartını 86 kareye sabitlemek ve bunun yaparken de ufak gecikmeler yaşamak kabul edilemez. Çünkü İlk Gözden Nişan almalı Çevrim içi rekabetçi savaş oyunlarında yaşadığınız bu ufak gecikmeler, vuracağınız hedefi az farkla kaçırmanıza ve hatta sizin o hedef tarafından vurulup maçı kaybetmenize bile neden olur. Bu yüzden Karşı saldırı oyunu gibi İGN türü Çevrim içi rekabetçi savaş oyunlarında, dikey eşitleme kullanılmaz ve ekran kartı sınırlandırılmadığı gibi, görüntü kalitesinde düşüşler yaşasak bile, çizebileceği en fazla kare sayısına ulaşmaya çalışılır. Bunun sebebini alttaki görsellerin yardımıyla daha kolay ve iyi şekilde anlatabilirim;

You must be registered for see images attach


Üstteki görselde, yeşil çubuklar ekran kartının yüksek görüntü kalitesinde saniye başına çizdiği kare sayısı, mavi çubuklar ise ekranımızın saniyede gösterebildiği görüntü karelerini temsil ediyor. Saniyede 60 görüntü verebilen sıradan bir ekranın verdiği görüntüyü, saniyenin 60'da biri oranında yavaşlatıp izlersek, ekranın bize yansıttığı görüntü zamanıyla, ekran kartının saniyede çizip ekranımıza ilettiği görüntü karesinin uyuşmadığını görürüz. Bu yüzden, ekranımız aradaki her hangi bir kareyi doğru kabul edip bize yanlış görüntüyü yansıtır. Bu olduğunda da, bir anlığına orada duran bir hedefe ateş etmenize rağmen, hedefin başka yere sıyrıldığını görürsünüz ve hedefi ıskalamış olursunuz. Ancak görüntü kalitesini düşürerek ekran kartının saniyede çizebildiği kare sayısını arttırırsak, ekranın saniye başına gösterebildiği kare sayısı aynı kalsa bile durumun nasıl olacağını alttaki görsele bakarak görelim;

You must be registered for see images attach


Üstteki görsel, aynı bilgisayar donanımları kullanılarak, daha düşük görüntü kalitesinde, saniyenin 60'da biri süresinde çekilen temsili bir şekildir. Yine yeşil çubuklar, ekran kartının saniyede çizebildiği kare sayısını, mavi çubuklar ise ekranımızın saniyede gösterebildiği görüntü karelerini temsil etmektedir. Gördüğünüz gibi ekranımızın gösterebildiği görüntü sayısı aynı kalsa bile, yüksek görüntü ayarları yerine düşük görüntü kalitesine aldığımızda ekran kartımızın saniyede çizebildiği görüntü kare sayısı arttığı için, her mavi çubuğun üstüne bir yeşil çubuk denk geliyor ve ekranımız göstereceği görüntü karesini rast gele seçmek yerine, doğru zamandaki görüntü kalitesi aynı anda bize yansıtarak, doğru yere nişan almamızı sağlıyor ve böylece hedefin elimizden kurtulma şansını en aza indiriyoruz.

Tabi bu durumu daha da iyi hale getirmek istiyorsak, kesenin ağzını açıp, kullandığımız ekran kartına uygun olarak üretilen, yüksek kare sayısını bize gösterebilen özel oyuncu ekranlarını almamız gerekiyor. Fakat ağzı dualı başçalan'ın sürekli aldatılıp, kandırılarak düşmana çalıştığını itiraf eden bir angut oluşu ve Türk devletini yönetebilecek kabiliyete sahip olmayışından dolayı, karşılıksız basılan sanal abd dolarına karşı bile Türk lirasını değer kaybettirip, bir ürünün zaman içinde eskiyip fiyatı düşmesi gerekirken, aynı ürüne zaman geçtikçe binen otomatik(!) zamlarla 4 katı fiyat vermemiz yetmiyormuş gibi üstüne birde gemiciklerin-saraycıkların parasını, çalıyor ama çalışıyor diyen ahlaksız, ak münafık kıllara dağıtılan kömürlerin ve makarnaların parasını, Türklere silah çekip kadın çocuk genç yaşlı demeden ekmek yediği Türk yurduna kurşun sıkarak kahpelikler yapan ve bunun için TÜRK'ü ters çevirerek haçlının lab. ürettiği zürt isimli kobay fareleri ile ermeni eniklerinin yaptığı terörü zamanında destekleyip, dün kendi ülkelerinde Türk'ü sırtından vuracak haşeratları besleyip eğitirken, bugün ise ışid diye yine batı taşeronu bir terörle kendileri karşı karşıya kalınca, her fırsatta ihanet ettiği Türk yurduna utanmadan sığınmaya kalkan bu suriyeli yamyamlara arapperest akp'nin dağıttığı paraları çıkartmak uğruna, (malum bu 17 yıllık ak isimli kara ihanet döneminde bütün Türk sanayisini babalar gibi satan bu babası belirsiz ak-itler sayesinde üretecek sanayi ürününü geçtik, artık saman ithal eder hale getirdikleri için) parayı üretimden değil her şeye zam koyup Türk'ün kanını emerek kazanmakta bulan bu tayİT isimli keneden dolayı, yeni donanımların ateş pahası olması yüzünden, Türklerin masraf yapmadan elindeki donanımları en iyi şekilde nasıl kullanabileceğini anlattım. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Özel çözünürlük oluşturma ve oluşturduğumuz çözünürlüğü oyuna tanıtma işlemlerimiz bu kadar. Artık İGN türü oyunları, en iyi çözünürlükte oynayabilirsiniz. Son bir ek bilgi vereyim; Bu özel çözünürlüğü kullanırken, farenizin GTS değerini 2000 GTS'ye alarak kullanmanızı öneririm. (GTS; farenin nokta başına hareketinde tarayacağı Gözek Tarama Sayısıdır. Fare ayarları hakkında daha fazla bilgi için, rehberine bakabilirsiniz.) Tüm işlemleri doğru şekilde yapıp oyuna girdiğinizde, oyunun akıcılığını ve vuruşlarınızın eskisine göre ne kadar kolay olduğunu kendinizde göreceksiniz. Bunu görmenin en kolay yolu, çevrim dışı maç açıp elinize susturuculu tabanca alarak botları kafadan vurmaya çalışmaktır. Karşı saldırı oyununda tek tek atış yapan tabancaların sekmesi çok az olduğundan, çözünürlükteki gözeklere hakimiyetiniz ve atışlarınızın doğruluğu en kolay susturucu tabancayla kafadan vuruş yapmaya çalıştığınızda görebilirsiniz. Ayrıca çevrim içi maçlara girdiğinizde de ısınma sürecinde sadece tabancayla oynamanız, oyun başındaki ilk eli kazanmanız için sizi alıştıracaktır. İlk eli kazandığınızda da, rakip takım 2 el silahsız kalacağından 3 oyun önde başlama şansı yakalarsınız. Başka rehberlerde görüşmek üzere, Esen kalın.
 
Üst