Türkler için Uzman Fare Ayarları Rehberi

Türkler için hazırladığımız bu rehberde, İlk Gözden Nişan almalı (İGN) Savaş Oyunları için Mutlaka Yapılması Gereken Gelişmiş Fare ayarlarını anlatacağım. Anlattığım ayarların bazıları kişisel tercihlerimdir. Bir çok nokta ise ince ayar sonucu ortaya çıkmıştır. İnce ayarları uyguladıktan sonra, başta biraz alışamayabilirsiniz. Fakat Ölüm maçlarında bir kaç günlük alıştırma yaptıktan sonra, daha doğru nişan aldığınızı göreceksiniz.

Ayarları Yapmadan Önce:​

Yaptığınız değişiklere alışamaz ve bilgisayarınızda yaptığınız değişiklikleri, eski haline kolayca geri getirmek için, başlamadan önce Sistem geri yükleme noktası oluşturmanızı öneririm.

Fare ivmelenmesini Kaldırma:​

Fare ivmelenmesini kaldırmak İGN türü oyunlar için son derece önemlidir. İvmelenme açıkken düzgün şekilde oynayamazsınız. Çünkü fareyi 180 derecelik bir dönüş için 6inch hareket ederseniz, 6inch daha hareket ederseniz ve hızınıza bağlı olarak 100 derecede dönebilirsiniz, 270 derecede. Bu belirsizlik hedefi tutturmanızı zorlaştırır.

Bunu engellemek için Denetim masasından Fare'ye girip, İşaretçi seçeneklerine gelin ve İşaretçi hassasiyetini arttır ayarının yanındaki kutudaki tik’i kaldırın.

You must be registered for see images attach


Pencere Sisteminin Fare Hızını Düzeltme:​

Pencere İşletim sistemi, Buhar işletim sistemi gibi sadece oyunculara yönelik değildir. Bu yüzden Pencere işletim sisteminde tasarımcısından, ev kullanıcısına genel bir kullanım sunduğu için, her ihtiyaca göre kullanılması için bir çok ayar bulunur. Pencere sisteminin fare hızını tasarımcılar için ayarlayan bir özelliği de var. Fakat bu oyuncuların kullanması gerektiği demek değildir. İmleç hızınızı bir kademe arttırmak bile sizin imlecinizin gözekleri (pikselleri) atlamasına neden olur. Hızı artırırsanız imleç her saymada 2 gözek gider. Sonuç olarak oyun içinde hedefi daha zor takip edersiniz. Bunu görmek için boyama aracını (paint)'i açın ve kalemle yuvarlak daireler çizmeye çalışın. Eğer farede yanlış ayarlamalar varsa bu tırtıkları görmeniz kolaydır. Testerede ki dişlere benzer. (Bu dişliler, yuvarlağın kenarlarının basamak basamak inmesinden farklıdır.) Ayrıca imleç hızı ile Farenin gideceği nokta başına Gözekleri Tarama Sayısı farklı şeylerdir. İmleç hızını arttırmak farenin Gözek Tarama Sayısı olan, fare GTS\'sini arttırmadığı gibi, Farenin Gözek Tarama Hızını bozar.

Diğer taraftan, eğer imleç hızını azaltırsanız, iki farklı hassaslık ayarınız olur ve sağa yavaş giderken sola daha hızlı gider. Bu hızı arttırmaktan daha beterdir, bundan dolayı bunu doğal hızında bırakın! Doğal hız değeri, ortada bulunan altıncı çizgidir.

You must be registered for see images attach

İmleç hızı çizgilerinin 1 Gözek kaydırma başına, taranan gözek karşılığı:

1) 0.03125
2) 0.0625
3) 0.25
4) 0.5
5) 0.75
6) 1.
7) 1.5
8) 2.
9) 2.5
10) 3.
11) 3.5

6. çentik de farenin her bir gözekteki hareketi 1 gözeğe denk gelir. Örneğin 8. Çizgide, farenin tek gözek üzerindeki hareketi 2 gözek gitmeniz demektir. 4. Çizgi ise imleciniz her 1 gözeklik harekette yer alan gözeğin yarısını yok sayıp hareket etmez. Bu durumda oyunlarda vuruş sapmasına sebep olur.

Şu an yapmamız gereken ilk şey farenin doğal imleç hızına ulaşmaktır. Bunun için, imleç hızı ayarını 6 ya getirin ve işaretçi hassasiyetini arttır seçeneğini kaldırın.

İmleç hızını önceden 6'dan farklı bir değerde kullanıyorsanız, oyuna girdiğinizde farklı bir hassasiyetle karşılaşacaksınız. Bu farkı oyunda yaşamamak için oyun içindeki hassasiyetinizi, önceden kullandığınız pencere sistemindeki imleç hızının karşılığına gelen değeriyle çarpın. Örneğin Oyundaki Hassiyet değeriniz 4.5, önceden kullandığınız imleç hızı ise 4. çentik olsun. Tabloda 4 ün karşısındaki değer 0,5'tir. Bu değeri 6. çentiğe göre ayarlamak için 4. çentiğin değeri ile Oyundaki hassasiyet değeri olan 4,5'i çarpın ve bu işlemin sonucunu yeni hassasiyet değeri olarak, Oyun ayarlarınıza kayıt edin. 4,5 x 0,5 = 2,25. Bu örnekte, yazacağımız yeni değer 2.25'dir. Eğer imleç hızınız önceden de 6. çentik ise bu adımı atlayınız. Çünkü bu çarpma işlemi yeni imleç hızını, oyun hassasiyetine ayarlamak için yapılır.

Fare ivmelenmesini Kayıt Defterinden Silme:​

Denetim masasındaki Fare ayarları bölümünde yer alan "İşaretçi hassasiyetini arttır" seçeneğini kaldırıp, imleç hızı ayarını 6 ya getirdikten sonra İşletim sisteminin yaptığımız değişikleri algıladığından emin olmak için, kayıttan eski fare ayarlarını silmemiz gerekiyor. Bu yapmak için öncelikle masa üstünde boş bir metin belgesi oluşturun ve içine şu komutları yazıp kayıt edin.


Kod:
[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Mouse]
"SmoothMouseXCurve"=hex:00,00,00,00,00,00,00,00,00,a0,00,00,00,00,00,00,00,40,\ 01,00,00,00,00,00,00,80,02,00,00,00,00,00,00,00,05,00,00,00,00,00
"SmoothMouseYCurve"=hex:00,00,00,00,00,00,00,00,66,a6,02,00,00,00,00,00,cd,4c,\ 05,00,00,00,00,00,a0,99,0a,00,00,00,00,00,38,33,15,00,00,00,00,00

Daha sonra metin belgesinin ".txt" olan uzantısını, ".reg" olarak değiştirin. Uzantısını .reg yaptığınız dosyaya çift tıklayıp gelen seçeneğe “evet” deyin. Bu dosyanın tek yaptığı iş sistem kayıt defterinde 2 satırı değiştirip bütün fare ivmelenmesini durdurur. Eğer daha önceden fare ivmelenmesi açıkken oyun oynamaya alıştıysanız, bu ayarı kapattığınızda zorlanabilirsiniz fakat zamanla buna değdiğini göreceksiniz.

Oyuncu Farelerinin sürücü Ayarları:​

Eğer farenin kendi sürücünde yer alan ayarlarını yapabileceğiniz bir akıllı fareniz yoksa (çoklu tuş atama sağlayan oyuncu fareleri) yada akıllı farenizin sürücüsünü kaldırmış veya yüklemediyseniz bu adımı atlayabilirsiniz.

Her oyuncu faresinin sürücü arayüzü farklıdır. Bu yüzden şu ayar burada yer alır diye kesin bir dille anlatamayacağım sadece bulmanız ve değişiklik yapmanız gereken ayarlardan bahsedeceğim.

Farenin sürücüsünde fare ivmelenmesiyle ilgili bir seçenek varsa kapatın. (Oyun içinde kapalı, masa üstünde çalışır şekilde kullanma seçeneği varsa onu da seçebilirsiniz. Ama tavsiyem her zaman ivmelenmeyi kapalı tutmanızdır.) Şimdi Oyuncu fareleri içinde yer alan, Fare Bildirim Hızı ve GTS (Gözek Tarama Sayısı) ayarlarına geçelim.

Fare Bildirim Hızını Ayarlama:​

Oyuncu Farenizdeki sürücüde yer alan Fare bildirim hızını oyun için uygun olan 500'e getirin.

USB farenin normal raporlama hızı 125bh (Bildirim Hızı), PS/2 farenin ise 100bh'dir. İkisi arasındaki fark hissedilmez. Fakat 250, 500 veya 1000bh'ye yükselttiğinizde fare hareketinin akıcılığını hissedebilirsiniz. Burada dikkat etmemiz gereken bir nokta var. Eski bilgisayarlarda, bilgisayara bağlı usb çıkışlarına ait aygıtlar 1000bh gibi yüksek hızları kaldırmayabilir. Bu yüzden Fare bildirim hızını 500'e çekin. Kaldırıp, kaldırmayacağını fare sürücüsünün içinde yer alan (bazı farelerde bu özellik bulunmaya bilir) fare hareketlerinin bildirim hızını deneme yerine göz atınız.


You must be registered for see images attach

Eğer getirdiğiniz ayarlara, test ekranında göremiyorsanız bu hızı düşürün. (Örneğin 1000bh'ye çektiniz fakat, fare bildirim hızını gösteren ekranda 700-800Bh civarında geziyorsa 1000Bh'yi kaldırmadığını bize anlatır. Bu hızı 500'e çekmeniz gerekir.) Ayrıca fareyi ön girişe veya bir usb çoklayıcıya değil direk bilgisayarınızın arka girişinde bulunan usb girişlere takın. Oyunlarda Kablosuz fare de önermiyoruz, dizüstü bilgisayarınız olsa bile oyun oynarken kablolu fare kullanın. Çünkü kablosuz farelerde bildirim sırasında gürültü yaşanabiliyor. Bu araya karışan gürültüden dolayı kaynaklanan, anlık takılmalar yaşamanıza ve bu da oyun içinde sizi olumsuz etkilemeye yol açıyor.

GTS Nedir ve Fare Hassasiyetiyle Farkları Nelerdir ?​

Fare Hassasiyeti (sensivity) ile GTS (Farenin nokta başına harekette Gözek Tarama Sayısı) birbirinden farklıdır. Hassasiyet farenizin hareket hızını belirlerken, gts fare hareket ederken nokta başına üzerinde duracağı (tarayacağı) gözek sayısını belirler.

1- Düşük GTS - Yüksek Hassasiyet = |__________|______O__İ__________|_________|
2- Yüksek GTS - Düşük Hassasiyet = |____|____|____|____İ____|____|____|____|____|

Yukarıdaki iki durumda da Farenin hareket hızı aynı şekilde ayarlanabilir. Ama tercih edilmesi gereken her zaman 2. seçenektir. Çünkü düşük GTS kullanırken (1. seçenekte) Fare tarama noktalarında bulunan aradaki -İ- hedefiyle "o" noktasına fare imlecini götüremezsiniz. Ancak yüksek GTS kullanırken (2. seçenekte) çizgi aralıkları daha kısa olduğu için aradaki -İ- hedefiyle ulaşabilirsiniz.

Daha iyi anlamak için farz edelim ki; düşük GTS'de 10'ar 10'ar gözek atlarken yüksek GTS'de 2'şer 2'şer atlayabilir. Bu da demektir ki, 74. noktaya imleci getirmek istiyoruz ancak düşük GTS'de 10,20,30,40,50,60,70,80... diye gittiği için, aradaki 74'ü atlıyor. Fakat yüksek GTS'de 2,4,6,8,10.........70,72,74,76,78.... diye gidiyor ve böylece 74. noktaya ulaşabiliyoruz.

You must be registered for see images attach

Buradaki karelerin her bir köşesi farenizi getirebileceğiniz yer olarak düşünün. Yüksek GTS'de sağ üst köşedeki TAKC yazısında T harfini seçebiliyoruz ancak Düşük GTS'de imleci oraya getiremiyoruz. T harfini İlk Gözden Nişancılı Savaş Oyunlarında uzaktaki bir hedefin kafası olarak düşünürseniz, o hedefi sadece Yüksek GTS'de vurabilirsiniz. Yüksek GTS iyi olsa da, hakim olmanız gereken nokta sayısı artacağından kullanımı zordur. Alışmak için maçlara girmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Eskiden Düşük GTS - Yüksek Hassasiyet şeklinde kullanıyorsanız, şimdi Yüksek GTS - Düşük Hassasiyete göre fare hızınızı aynı bırakarak ayarlamak için birazdan vereceğim kuralı kullanabilirsiniz.

Yüksek GTS'ye göre Oyun Hassasiyetini Ayarlama:​

GTS, Ekran Çözünürlüğü toplanarak ayarlanır. Örneğin Oyunun ekran çözünürlüğü 1024'e 768 ise 1024+768=1792 nokta sayısı ortaya çıkar yani 1800 GTS işimizi görecektir. Fakat Bazı Oyuncu farelerinin ayarları yapabileceğiniz sürücüsü bulunmaz ve size gts değerini değiştirmesine izin vermeyen -dandik- oyuncu farelerinde GTS ayarları hazır olarak gelir. Genel olarak bu GTS değeri kendi içinde 400, 800, 1600gts şeklinde gider ve fazlada yükseğe çıkamaz. Bu yüzden 1024'e 768'den daha yüksek bir çözünürlükte oynayacaksanız (İGN Savaş oyunlarında fazla yüksek çözünürlük önermem, sebebini Türkler için Çözünürlük ve Ekran Ayarları rehberinde açıkladım.) öncelikle farenizin ne kadar GTS desteği bulunduğuna ve bunları isteğinize göre değiştirip değiştiremeyeceğinizi araştırın. Bu bölümdeki ana amaç farenin GTS özelliğini en uygun şekilde kullanabilmektir. Yüksek GTS size hedefi takip ederken yumuşak kullanım sunar. Tek istisnai durum, çok düşük hassaslık bazen ivmelenmeyi düşük GTS'lerde saptırmasıdır. (Farenizi 180 döndürün ve katettiği mesafeyi gözleyin. Daha sonra tekrar hızlıca 180 derece döndürün. Eğer imleç daha fazla mesafe gidiyorsa, buna ivmelenme sapması denir.) Kötü göze lensine sahip farelerde yüksek hızlarda, hangi GTS da olursa olsunlar bu sorun oluşur. Bunun önüne geçmek için kenarlarında dikişler bulunan desensiz fare altlığı alabilirsiniz. Çünkü Fare altlığında desen bulunması, fare gözündeki sensörünün işini yapmasını engelleyebilir ve fare altlıklarındaki dikişlerde fare altlığının kolay yıpranmasını engeller.

Farenizi yüksek GTS'de kullanmak istememenizin ana sebebi kendi alıştığınız hassasiyeti bulmuş olmanız ve onu değiştirmek istememenizdir. İşte size alıştığımız hassasiyeti korumak için, Yüksek GTS\'ye göre değiştirdiğinizde oyunlarda eski hassasiyetteki hızı almanız için yeni hassasiyetinizin ne olması gerektiğinin kuralı;

[(mevcut gts) x (oyun içi hassasiyet)] / (Farenin en yüksek gts değeri) = (Farenin yüksek gts değeri için kullanacağımız yeni hassasiyet değeri)

Bu kuralla, oyun içinde alıştığınız kullanım hızını bozmadan, kullanılacak hassasiyeti Yüksek GTS göre ayarlayabilirsiniz.

Örneğin eskiden, 400 GTS gibi düşük bir GTS ayarında ve oyun içinde 0.75 hassaslıkta kullanırken, 1800 GTS gibi yüksek GTS'ye geçmek ama alıştığınız hızı korumak istiyorsunuz. Bu sorunu çözmek için üstteki kuralı kullanarak 400 x 0.75 = 300 / 1800 = 0.167 yapar. Oyun içi yeni hassasiyeti 0.167 olarak ayarlayıp en yüksek GTS değeri olan 1800 GTS'de alıştığınız hızda oyunu oynayabilirsiniz. Böylelikle oynayış hassasiyetimiz 400 GTS de oynarmış gibi olacak ama 1800 GTS'nin rahatlığını elde edeceğiz. (Bunu nvidia'nın yüksek çözünürlükte çıktı alıp, ekran çözünürlüğünde bize göstererek daha yumuşak görüntü elde etmek için geliştirdiği DSR teknolojisi gibi düşünebilirsiniz.)

Çalıştırma Seçeneklerinde Fare Ayarları:​

Eğer üstteki bölümlerdeki ayarlamaları doğru şekilde yaptıysanız, farenizde ivmelenmen sapmasının hiç olmaması gerekir. Ama ivmelenmenin sıfır olmadığıyla ilgili hala kuşkularınız varsa, oyun içinde ivmelenme sapmasının olmadığından emin olmak için

Alttaki komutları Çalıştırma Seçeneklerine girin;

Kod:
-noforcesp –noforcemparms –noforcecemaccel

komutlarını, oyunun buhar kütüphanesindeki Çalıştırma seçeneklerine, arada tek boşluk bırakarak ekleyin.

Karşı Saldırı Oyununun Fare Komutları:​

Karşı Saldırı Oyununun ayar seçeneklerine girdiğimizde gözükmeyen, bazı ince ayar komutları vardır. Bunlardan Fareyle ilgili olanlar;

sensitivity "3"
Bu komut farenizin hassasiyetini değiştirir. Burada tek önerim, 640'e 480 çözünürlüğünde oynuyorsanız 13, 1024'e 768 çözünürlüğünde oynuyorsanız 8, 1280'e 1024 çözünürlüğünde oynuyorsanız 7 ve 1600'e 1200 çözünürlüğünde 5 den fazla hassasiyet değeri atamayın. Aksi halde gözekler arasında atlamalar, (kayıp) yaşarsınız. Amacımız zaten bunun olmasını engellemek.

m_filter "0"
Bu komut, ekrana gelen son iki karede fare hareketlerini yumuşatır. Kulağa güzel bir fikir gibi gözükse de bu “0” vermeniz gereken bir değerdir.

m_pitch "0.022"
Bu komut, farenin dikey hareketindeki hassasiyetini belirler. Yukarı bakmak için genelde 90 derecelik açı vermek istersiniz, sağa sola bakışlar içinse 180 derecelik açı vermek istersiniz. Bu ayarı düşürerek nişan alırken daha isabetli yükseklik kazanmanızı sağlar. Bunu istediğiniz gibi belirleyin, ben 0.0165 kullanıyorum ki bu normalinin %75'idir. 0.005 çoğaltıp veya azaltarak bunu kendinize göre ayarlayın.

m_yaw "0.022"
Bu komut, farenin yataydaki hassasiyetini belirler. Yatayda ayar yapmak istiyorsanız yine 0.005 çoğaltıp veya azaltarak bunu kendinize göre ayarlayın.

m_customaccel "0"
Bu komut, farenizin ivmelenme eğrisini belirler. İvmelenme zaten istemediğimiz için bu değeri "0" yaparak kapatın.

zoom_sensitivity_ratio "1"
Bu komut, dürbünlü silahlarda dürbünü açtığınızda ki hassasiyetinizle alakalıdır. Bunu arttırmanız, dürbünlü bakış da hassasiyetinizi arttırır veya düşürdüğünüzde düşürür. Buna “2” demeniz dürbünlü haldeyken normalde iki katı hızlı hassasiyetiniz olması demektir.(quake 3 de tam tersiydi). “2” den yüksek değer vermek anlamsızdır. Çoğu Türk oyuncu buna “1” ile “1.2” arasında değer verir.

Yapmamız gereken işlemler bu kadar. İyi oyunlar, Esen kalın.
 
Son düzenleme:
Üst