Yeni Başlayanlar İçin Steam Kullanım Rehberi

Steam, 2003 senesinde geliştirilen bir dijital oyun dağıtım platformu. Almak istediğiniz oyunu Steam hesabı açarak uygulama içinden çevrimiçi olarak satın alabiliyorsunuz ve direkt olarak kullanmaya başlayabiliyorsunuz. İndirimleriyle kesinlikle kulağınıza çalınmış olan bu sistemi inceliyoruz.

You must be registered for see images

Haftalık indirimler ne vakit oluyor?​

Steam'in her hafta belli bir indirim programı var. her salı günü akşam saat 8'de, ana sayfanın sağ tarafında "midweek madness (haftaortası çılgınlığı)" adı altında 2 ya da 3 tane oyun indirime girer. Bu indirimler perşembe akşam 8'de biter, tam da bu anda "weekend deal (haftasonu teklifi)" adı altında gene 2 ya da 3 oyun indirime girer. Bu indirimler pazartesi akşam 8'e kadar devam eder. Tam da bu anda "weeklong deal (haftaboyu indirim)" devreye girer. 100 ile 150 arası geneli küçük boyutlu ve mini oyunlar topluca indirime girer. Bu toplu indirim 1 hafta devam edecektir. Ertesi gün salı akşamı, haftaortası çılgınlığı tekrardan adım atar ve bu rutin her hafta tekrarlanır. Ayrıca istisnasız her akşam 8'de sitenin sağ alt bölümünde günün teklifi(today's deal) adı altında 1 oyun günlük indirime girer.

Steam'in büyük indirimleri ne vakit oluyor?​

Steam senede 4-5 kez büyük çaplı indirim kampanyası yapar. Summer sale, Autumn Sale, Spring Sale, Halloween Sale, Christmas Sale şeklinde. Haziran-Temmuz şeklinde yaz, Ekim-Kasım şeklinde güz, Nisan-Mayıs şeklinde ilkbahar indirimleri olur. Cadılar bayramı ve yılbaşında da indirimler olur. Bir çok indirimin ne vakit başlamış olacağı evvelde belli değildir. Bir bakmışsınız tak diye başlamış. Derhal yumulmak lazım ;) Bu indirimler genel anlamda 10-15 gün sürer. Platformdaki oyunların %95'i indirime girer. Her gün değişik bir oyun topluluğu öbürlerinden daha fazlaca indirim alır. Oyun almak ve depolamak için en uygun zamanlardır.

Oyun kartlarını nasıl elde ederiz?​

Bir oyunun sayfasında, sağ alt bölümde maddeler halinde oyunun özellikleri yazar. Bunlar içinde kart desteği var ise o oyunu oynayarak kart düşürebilirsiniz. Her oyunun belli bir kart düşürme limiti vardır. 3 ile 7 kart içinde değişmiş olur. Gelen son güncelleme ile kart desteği olan bir oyunu oynama süreniz 2 saati geçtiğinde hesabınıza kart düşmeye adım atar. Kart düşürme gidişatınızı rozetler sayfasından takip edebilirsiniz. Kart düşürme sayısı kadar kart aldığınızda artık o oyundan kart düşmez.

Oyun kartları ne işe yarar?​

Bir oyunun toplamda 5 tane kartı var ise ve hepsini edinmişseniz, rozetler sayfasından kartları craft edebilirsiniz. bu craft işlemi sonucu profiliniz xp kazanır, oyuna ilişkin emotion(chat esnasında kullanılan ifadeler) ve profilinizde kullanmak suretiyle arka plan kazanırsınız. Ek olarak çeşitli oyunlar için indirim kuponları kazanırsınız. Bunlarla işim olmaz diyorsanız kartlarınızı pazarda 15 ile 35 kuruş içinde değişen fiyatlara pazarlayabilirsiniz.

Oyunda toplam 5 kart var, ben 3 kart düşürdüm geri kalan 2 tanesini ne şekilde edinirim?​

Pazardan satın alarak, arkadaşlarınızla takas yaparak.

Profil xp'si ne işe yarar?​

Her 10. seviyede profiliniz yeni bir özellik kazanır. Oyun vitrini, eşya vitrini, ekran görüntüsü vitrini şeklinde hedeler ekleyebilirsiniz. Mesela 42 level bir profiliiz var ise bu kutucuklardan 4 tane koyabilirsiniz. Ek olarak atladığınız her düzey başına, dost sıralaması sınırınızı da artırmış olmuş olursunuz.

Satın aldığım oyunu başka bilgisayarda oynayabilir miyim?​

Oynayabilirsiniz. Satın aldığınız oyunlar bilgisayarınıza değil hesabınıza tanımlanıyor. Hesabınızla giriş yaptığınız her bilgisayarda satın aldığınız oyunları yükleyip oynayabilirsiniz.

Aynı oyun bende de arkadaşımda da var. Yükledi ve oynuyor fakat oyunun boyutu oldukça yüksek. Yükleyip kotamı ziyan etmesem, o bana kurulumunu verse olur mu?​

Olur. dostunuz kütüphanesinde oyuna sağ tıklayıp oyun dosyalarını yedekle diyor. sonrasında o klasörü size veriyor. siz de en sol üst köşedeki menüden "yedekten geri yükle" diyip klasörü gösteriyorsunuz. kota derdinden kurtuluyorsunuz :)

Başka bilgisayardan giriş yaptım, 1 hafta pazar ve takas yasağı yedim. ne olacak şimdi?​

Olur öyle şeyler. Paşa paşa bekleyeceksin 1 hafta :D

Ek olarak vermek istediğim tavsiyeler

* Bir oyunu fazlaca zora düşmedikçe normal fiyatından almayın. İndirime girmesini bekleyin. Büyük indirim zamanlarında toplayabildiğiniz kadar toplayın sonrasında oynarsınız. Normal fiyatından aldığınız oyunu yedi gün sonrasında %75 indirimli görüp kafanızı sağa sola vurmayın.
* Envanterinizde kıymetli eşyalar var ise dolandırıcılara maruz kalabilirsiniz. Tanımadığınız kişilerin verdiği bağlantılara tıklamayın. Hatta gizli saklı profillerin isteklerini direk reddedin. Fena niyetli insanların en fazlaca gezindiği platformlardan biridir Steam. Oyuna gelmeyin.
* Satın aldığınız bir oyunu yalnızca Türkiye sınırları içine armağan olarak gönderebilirsiniz, ihmal etmeyin. şu demek oluyor ki yurtdışından oyun anahtarı ile oyun alıp hediye etmesini beklemeyin, artık olmuyor o iş.
* İnternetteki bundle'ları takip edin. En iyileri ve . Bu sitelerde yok fiyata oldukça iyi oyunlar edinebilirsiniz.

Steam'den aldığımız bir oyunu nasıl iade edebiliriz?​

İlk olarak satın aldığınız oyunu herhangi bir sebep belirtmeksizin iade edebilirsiniz. Şu demek oluyor ki listeden bir sebep seçmenizi istiyorlar fakat yalnızca bu bilgiyi depolama amacıyla kullanıyorlar şu demek oluyor ki sizi yargılayıp "bu sebep yüzünden iade edemezsiniz" şeklinde bir siyaset izlemiyorlar.
Steam üstünde yaptığınız neredeyse her satın alım için herhangi bir sebeple iade talebinde bulunabilirsiniz. Bir ihtimal bir oyunu yanlışlıkla aldınız, kim bilir bir oyunu bir saat oynadınız ve beğenmediniz.
Fark etmez. Valve, help.steampowered.com vesilesiyle oluşturulmuş bir talep üstüne, talep satın alımdan sonraki 14 gün içinde oluşturulduğu takdirde herhangi bir sebep için iade sağlar. Aşağıda daha çok detay bulunmakta sadece tanım ettiğimiz iade şartlarının haricinde bile olsanız iade talebinde bulunabilirsiniz ve tarafımızca durum değerlendirilir.
onaydan sonraki yedi gün içinde satın alma işleminize yönelik tam bir iade yapılacak. iadeyi steam cüzdanı üstünden ya da satın alma işlemini yaptığınız ödeme yöntemi ile geri alacaksınız. herhangi bir sebeple, kullandığınız ödeme yöntemi ile steam tarafınca iade işlemi yapılamazsa, iade edilecek miktar steam cüzdanınıza eklenecek.

Fakat iade alabilmelerinin 2 tane koşulu var​

- oyun 2 saatten fazla oynanmamış olmalı
- satın alım tarihinden 14 gün geçmemiş olmalı

iade için de ziyaret edebilirsiniz.

Son olarak, Steam'den edinilebilecek birkaç oyun önerisi

Nedir bu oyun derseniz, güzel sinir krizi geçirtecek rogue-like oyunu pikselli sadece hakkaten parasını hak ediyor şuanda ise %50 indirimde ben oyun ilk çıktığında almıştım bana aşırı zor geldi.

Madem etg önerdik bunu da önerelim yalnız bu oyun uzun bir vakit daha muhtemelen hiçbir vakit indirim almayacak. Her neyse eğer ki enter the gungeon'da her şeyi yaptıysanız ve daha zor bir şey arıyorsanız doğru yerdesiniz, enter the gungeon'dan kim bilir 10 kat daha zor. Bana gerçekten aşırı zor aşırı uğraştırıcı geldi hele bir karakter var tek bir vuruş ile ölüyor ve o karakter ile oyunun sonundaki boss'u indir diye bir achievement var hardcore rogue-like arayanlara bakılırsa tam olarak.

Her indirim döneminde tavsiye ederim, önermezsem olmaz niçin bu kadar fazlaca öneriyorum cevabı şurada saklı; achievement %100 bunu yaptıysam doğal ki önereceğim:

O saat gerçek değil ben bu oyunu ortalama 1 ay offline oynadım eğer onu saysalardı muhtemelen 600 saat falan olmuştu. Hatta daha çok da... İlk bunu oynayın sonrasında yukardakilerine geçin, evet indirim patates fakat kıymet topyekün paket alın ve hakkaten 500 saatin üstünde bir zaman ayırabilirsiniz. Madem en krallarını önerdik şimdi başka oyunlara geçelim.

2015 black friday zamanı almıştım sadece 31 aralık 2015 yılbaşı zamanı oynamıştım fazlaca keyifli bir oyundur hakkaten kıymet o parasına da, gecenin üçünde uyutmuyorlar sen de kalkıp güzelce giyinip partiye gidiyorsun, bıçağını kap içkini yudumla eğlencenin tadını çıkar.

Bıçağını kap demiştim onu yere bırakmadan tekrar al ve gel, bu sefer sağlam gel fakat öldüğünde sinir krizi geçirebilirsin, party hard'da da geçirirsin sadece bu kadar değil. Fakat kuşbakışlı bir oyun kamerasıyla iyi mi bu kadar eğlenebilirimin özeti olmş bu oyun adeta, size tavsiyem sıkılmadan sonuna kadar gidin ben sonunu anlamadım dolayısıyla bitiremedim siz benim yerime de bitirmiş olun sonrasında bana anlatırsınız. (Gerçekten iyi mi geçeceğimi bulamamıştım, Youtube'a falan da bakmamıştım sanırım) ikinci oyununu oynamadım fakat mantık aynı mantık herhalde onu da oynayın.

Bıçaktır, silahtır bir yere kadar, şimdi ise yumruklar konuşsun. Yalnız bu oyunda ciddi bir dengesizlik var, spor yapıyorsun para azalıyor, para kasıyorsun kaslar eriyor aslına bakarsanız birde açlık problemi var, onu dengelediler mi bilmiyorum fakat ben bir yerden sonrasında pes ettim, o denli çalıştım evde spor aletim olsun diye paramı çalmıştı onursuz hırsızlar... Her neyse oyun sinir hastası ediyor fakat uğraşın derim, benim dostlar trainer'ı falan bulmuşlardı baya hızlıca bitirmişlerdi oyunu hatta achievement'ları %99'a kadar getirmişlerdi ben uğraşmamıştım o ayrı.

Maalesef asla oynamadım fakat hep gözüme kestirdiğim bir oyundur kendileri, yaratıcısı ise klei entertainment, bilirsiniz don't starve together'ı onların oyunu şiddetle tavsiye etmemin sebebi ise, bir çeşit uğraş var oyunda, şu demek oluyor ki oyunda sınırı olan bir oksijeniniz var birkaç elemanınız var bunlar kazarak buluş ederek bir şeyler yaparak oksijen yaratmaya çalışıyorlar. Şu demek oluyor ki şiddetle tavsiye ediyorum. Eğer rehber istiyorsanız şiddetle northernlion tavsiye ederim. İnsanın fazlaca güzel anlatımı var aslına bakarsanız birazcık da ingilizce kasarsınız ek olarak.

Bir ara parasız olmuştu denemiştim toplamda 1 saat oynadım ve öldüm. Bu kadar değil doğal ki önermemin sebebi, bu oyunda sizi çeken bir şey var, sizi çeken şeyi bulmanızı isterim. Evet herşeyi bırakın bu oyunu satın alın 2 saat dolmadan ölün sonrasında sizi çeken şeyi öğrenin beni çeken şeyi ortamı havası, bu şekilde iyi mi desem bir gizemi var o gizemi çözmeye çalışıyormuş şeklinde bir his uyandırdı oysa oyunun ağır bir ingilizcesi var şu demek oluyor ki eğer ingilizce kasanlar var ise şiddetle tavsiye ederim yok ben ingilizceden anlamam diyorsanız dokunmayın bile hakkaten fazlaca ağır bir ingilizcesi var.

İncelememi ve oyun önerilerimi bu oyunla kapatmak isterim, aaaaaa dediğinizi duyar gibiyim sadece yoruldum ve aklıma oyun gelmiyor, şimdi herşeyi bir kenara bırakın, etg, nuclear throne, isaac yada başka öteki kanser oyunları. Soulsborne oyunlarını düşünün. birazcık daha düşünün, you died yazısını düşünün, tamamdır birazcık sinirlendirdim değil mi, şimdi bunun iki boyutlu halini düşünün, 4 kişilik bir ekibiniz bulunduğunu düşünün, bu ekibinizin bir tek canıyla değil açlığı ile, korkularıyla, ve en önemlisi ışığı ile uğraştığınızı düşünün, deliriyor musunuz? -Hayır mı? O vakit delirmek zorundasınız. hoş geldiniz dostlar, dünyanın en psikopat oyununa. sanırım en fazlaca bu oyunu özleyeceğim şu demek oluyor ki hakkaten sizi skip atacak tek oyun budur üstte saydıklarımı bırakın bu oyun sizi kanser edecek sadece seviyorsanız delirmeyi ve kanser olmayı alın derhal alın ben bir oyunumda ağladım hakkaten, başarmıştım sadece ağladım bu sebeple tüm oyun süresince işkence çektirdi bana... ne demek istediğimi oyunu oynayınca anlayacaksınız. Eğer fazlaca fazlaca merak ediyorsanız özelden de anlatırım.
İyi oyunlar size iyi eğlenmeler :D